Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek ülkelerini barındıran Avrupa kıtasında yaşantının pahalı olduğu şehirler olduğu kadar, ucuz olduğu yerler de var. Ülkelerin gelirlerine göre şehirler de günlük yaşam için ayrılan bütçeler değişiyor. Turistik bir gezi yapmadan önce size ucuz gelecek ya da pahalı gelecek şehirlere göz atmaya ne dersiniz?

İçindekiler

Kiev

Ukrayna’nın başkenti Kiev, vizesiz aynı zamanda pasaportsuz da gidilebilecek bir şehir olduğu için Türklerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Asgari ücretin yaklaşık 65 dolar olduğu ülkede yeme içme konaklama, ulaşım gibi harcamalar çok pahalı gelmeyecektir. Üsküp Balkanların en düşük ücretini veren ülkelerden biri olan Üsküp seyahat edeceklerin yeme içme konusunda rahat edecekleri bir ülke. Osmanlı’ya ait pek çok tarihi eser bulabileceğiniz ülke genelinde yemeklerin tatları da size yabancı gelmeyecek. Ülkede yaklaşık %40 oranında Müslüman nüfus bulunuyor. Hatta pek çok kentte esnaf Türkçe bilir.

Kiev

Uçak Bileti

Bükreş

Romanya’nın başkenti Bükreş Avrupa Birliği’nde olmasına rağmen diğer Avrupa ülkelerine göre fiyatların düşük olduğu bir şehir. Asgari ücretin 322 Euro olduğu bu ülkede yeme içme ve eğlence için yapılan harcamalar bize uygun gelebilir. Ayrıca Bükreş’e uygun fiyatlı uçak bileti bulmanız da mümkün. Parlamento binası, ordu binası, Kretulescu Kilisesi, Opera Binası, Japon Bahçesi, Herastrau Parkı, Köy Müzesi gibi yerler gezilebilir.

Bükreş

Sofya

İstanbul’a en yakın Avrupa başkentlerinden biri olan Sofya, Bulgaristan’ın aynı zamanda en gelişmiş kenti. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için para birimi olarak Euro kullanılıyor. Ancak ülkede yeme, içme, eğlence ve ulaşım harcamaları diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik.

Sofya

Minsk

Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk son zamanlarda adından söz ettiren bir şehir. İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yıkılan şehir yeniden onarılmış. Büyük parklar ve ilginç binalarla donatılmış. Belarus rublesinin kullanıldığı ülkede hayat bize göre çok pahalı değil. Turistik olarak gidecekseniz çok zorlanmazsınız. Özellikle gece hayatı ünlü.

minsk

En pahalı başkentler

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag hem Avrupa’nın hem de dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. Ülkede milli gelir çok yüksek olduğu için hayat pahalı. Özellikle Türk Lirasına göre oldukça pahalı. Yeme içme, eğlence gibi turistik harcamalar için iyi bir para ödemeyi göze almanız gerekir.

kopenhag

Reykjavik

İzlanda’nın başkenti Reykajavik, çok fazla turistik bir şehir değil. Ülke dünyanın en refah ülkelerinden birisi. Hayat pahalı ancak İzlanda’da yaşayanların gelirleri de fazla. Çok soğuk bir iklime sahip olduğu için çok fazla turist çeken bir şehir değil. Gezmek için yazı tercih edin.

Reykjavik

Bern

İsviçre’nin başkenti Bern çok bilindik bir şehir değildir. İsviçre deyince akla ilk olarak Zürih ya da Cenevre gelir ancak başkentleri incelediğimiz için pahalı başkentler listesine Bern’i de ekledik. İsviçre’nin dünyada kişi başına milli gelirin en yüksek olduğu kentlerden birisi. Haliyle hayat pahalı.

Bern

Amsterdam

Dünyanın ünlü turistik şehirlerinden Amsterdam Türklerin de gezmek için sevdiği kentlerin başında geliyor. Amsterdam da yeme içme Euro’dan dolayı biraz pahalı gelse de özellikle bisiklet ile dolaşırsanız ulaşıma fazla para ödemeyeceğiniz bir kent. Bisiklet kiralayarak şehrin önemli yerlerini gezmeniz mümkün. Kişi başında 50 dolardan fazla milli gelire sahip bu ülkede haliyle turistik harcamalarınız fazla olabilir.

Amsterdam

Dublin

İrlanda’nın başkenti Dublin de Avrupa’nın en pahalı başkentlerinden biri. Kişi başına 70 bin dolar milli gelire sahip bir ülke. Çok uzun yıllar fakirlik çöken ABD’ye ciddi göçler veren bu ülkede Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra gelen hibelerle hızlı bir büyüme göstermiş.

Dublin


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1288 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN