Yılın 365 günü hep sıcak olsun, yaz hiç bitmesin isteyenler çoktur. Uzun kış aylarına kısa bir mola vererek denizin ve güneşin tadını çıkartmaya ne dersin? Üstelik biz kışı yaşarken havaların sıcak olduğu bu ülkeler, Türk vatandaşlarından vize de istemiyor. İşte, kışın denize girebileceğin 5 harika yer.

İçindekiler

Seyşeller

Dünyanın en güvenilir adalarından biri, hatta doğal afetlerin bile az yaşandığı bir yer. Muhteşem bir deniz, dünyanın pek çok yerinde göremeyeceğin doğal güzellikler, Seyşeller'i anlatmaya yetmez. Üstelik Türk vatandaşlarından vize de istemiyor. Seyşeller, Hint Okyanusu üzerinde bulunan 115 adadan oluşan bir ülke. Ekvator'a yakın ve bu nedenle yılın neredeyse tamamında ılıman bir iklimi var. Kışın rahat rahat denize girebilirsin. Sadece köpekbalığı, guano, kaplumbağa gibi hayvanlar yüzünden yasaklı yerlerde denize girme yeter. Balayı çiftlerinin de son yıllarda tercih ettiği bir destinasyon. Manzara şahane, oteller genelde sakin ve huzurlu, yine de adada eğlence hayatı renkli diyebiliriz. Sadece buraya gitmeden önce önlem olarak sarıhumma aşısı olman gerekiyor. Turkuaz rengi denize meraklıysan, dalış tutkunuysan bir de romantik bir tatil geçirmek istiyorsan doğru tercih. Başkent Victoria, Mahe adasında yer alır, uçuşlar genelde bu ada üzerine yapılır. THY buraya direkt uçuşlara başladı. Seyşeller uçak bileti fiyatlarına göz atmak ya da satın almak için tıkla...

Seyşeller

Cape Town

Hem denize girmek hem de kültürel anlamda zengin bir seyahat yapmak istersen, Güney Afrika'nın 3 başkentinden biri olan Cape Town'a gidebilirsin. Burası Afrika'nın aynı zamanda en gelişmiş ve en güvenilir şehirlerinden biri. Denize girmek için False Körfezi'ni tercih edebilirsin ancak denize girilen yerlerdeki işaretlere dikkat, çünkü köpekbalığı saldırısına maruz kalabilirsin. Cape Town'da ayrıca UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde olan Table (Masa) Dağı'nın Alfred ve Victoria Limanlarını, balinaların gözlenebileceği Hermanus Körfezi'ni, dünyanın en güney ucu Ümit Burnu'nu ve Mandela'nın 27 sene hapis yattığı Robben Adası'nı da gezebilirsin. İstanbul-Cape Town direk uçuşları 16 saat sürüyor. Uçak bileti satın almak ya da fiyat karşılaştırması yapmak için Cape Town sayfasını tıklayabilirsin. Güney Afrika da Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor.

Cape Town

Uçak Bileti

Samui Adası (Tayland)

Tayland'ın güneyinde en büyük ve en turistik adalarından birisidir Samui Adası. Türkler genelde Phuket adasını bilse de burası turistik yönden oldukça gelişmiş bir yer. Adanın doğu sahilindeki Chaweng en büyük ve popüler plajı. Lamai ise diğer ünlü plajı. Bu plajlarda gece hayatı da oldukça renkli geçer. Dalış ve su sporları için burası ideal. Ayrıca kano, golf, halatla kayma, fil gezisi gibi etkinliklere de katılabilirsin. Tabi Tayland'ın olmazsa olmazı da masaj. Aralık ayı ortalarından itibaren burada yağışlar ve nem azalır. Gezmek için en ideal zamanları başlar. Tayland da yine turistik gezilerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Bangkok uçak bileti fiyatlarına göz atmaya ne dersin?

Samui Adası

Dubai -  Abu Dabi

Dubai'yi lüksün ve ihtişamın başkenti olarak adlandırsak yeridir. Çölde dünyanın en lüks şehirlerinden biri oluşturulmuş. Hem Dubai'de hem de Abu Dabi'de çok lüks oteller var. Bu lüks otellerin neredeyse tamamı deniz kenarına inşa edilmiş, bu yüzden biz burada kazakla montla otururken, orada rahatlıkla denize girebilirsin. Otellerdeki hizmet de göz kamaştırıcı. Ayrıca alışveriş düşkünüysen ya da ucuza teknolojik ürünler almayı seviyorsan da Abu Dhabi ve Dubai doğru tercih. Dalış meraklıları için de Abu Dabi'de özel turlar düzenleniyor. İster direk Dubai'ye uç istersen de Abu Dhabi'ye gidip bir kaç gün orada kalıp oradan yaklaşık 1,5 saatlik kara yolculuğuyla Dubai'ye geçebilirsin. Dubai uçak bileti sayfasından kolayca ve ekonomik bilet satın alabilirsin.

Sharm El Şeyh

Rio de Janeiro

Plajlarıyla renkli hayatıyla ünlü Rio biz kış mevsimini yaşarken, yaz mevsiminin yaşandığı bir yer. Kentte plajları 3 kısma ayırmışlar. Copacabana, İpanema ve Lebnon. İpanema ve Lebnon daha güvenli olarak biliniyor. Hatta en lüks plajının Lebnon da olduğu söyleniyor. Ancak İpanema’da denizin daha güzel ve restoran seçeneklerinin daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Rio'da denizin dışında gezebileceğin başka yerler de var. Kente hakim bir noktaya yapılmış İsa Heykeli, Şeker Tepesi, Botanik Bahçesi, Rodrigo de Freitas Lagünü, eğlence hayatının merkezi Santa Terassa, futbolun mabedi Maracana Stadyumu gezilebilir. Eğer gezini Şubat ayına kaydırabilirsen ünlü Rio Karnavalı'na da katılabilirsin. Dünyanın en ünlü karnavalını yerinde izlemek ilginç bir deneyim olacaktır. Rio'ya uçmak için Enuygun Rio de Janeiro uçak bileti sayfasını tıklaman yeterli.

Rio de Jenario


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN