Hava şartları seyahatlerimizde beğeni seviyemizi oldukça etkileyen bir etken. Yazın gittiğinde müthiş keyif alacağın bir şehri, kışın gezdiğinde aynı tadı alamayabilirsin. Hele bazı şehirler var ki tam mevsiminde gidersen geri dönmek istemezsin. Dünyanın belli başlı şehirleri için gidilebilecek en ideal zamanları araştırdık.

İçindekiler

Roma:

Roma belki yılın her mevsimi güzel ve turistik bir şehir. Ancak Roma sokaklarında gönlünce dolaşmak, kafelerinde oturmak şehrin ruhunu tam anlamıyla hissetmek için yazın ya da bahar aylarında gitmelisin. Kışın günlerce yağan ve neredeyse hiç dinmeyen yağmur ve soğuk hava gezine gölge düşürebilir. Yazın belki Temmuz ortası ve Ağustos sonuna kadar biraz hava sıcak gelebilir ama akşamları şehrin keyfini çıkabilirsin. En uygun Roma uçak biletlerine göz atmak için tıklayın...

Roma

Uçak Bileti

Paris: 

Paris kışı çok soğuk geçiren bir şehir. Ancak yılbaşı dönemi süslemeler ve ışıklandırmaları görmek isteyenler için kışın gitmek cazip gelebilir. Disneyland’ı ise kışın gezmek zor. Eğer Paris’te Disneyland’a gideceksen yazı ya da bahar aylarını tercih etmelisin. Şehri gezmek için en güzel aylar Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları. Paris uçak biletlerine göz atmak ister misin?

Paris

Budapeşte

Avrupa’daki diğer şehirler gibi kışların soğuk geçtiği bir kent olan Budapeşte'yi gezmek için yazın ya da bahar aylarını tercih etmende fayda var. Tuna nehri kenarında uzun yürüyüşler yapmak, saraydan şehrin manzarasına bakmak, nehir turu yapmak istiyorsan yaz ayları en ideal olanı. Bana sorarsan, Eylül ayında Budapeşte’ye gitmiştim ve çok keyif almıştım. Budapeşte uçak biletlerine göz atmak istersen tıklayabilirsin.

Budapeşte

Londra

Londra yaz kış yağmurla karşılaşma olasılığının yüksek olduğu bir şehir. Kışı çok soğuk yazı da çok sıcak geçmez ancak güneşli gün sayısı da azdır. Londra’ya özgü puslu ve biraz da gri bir havası vardır. Ancak müzeleri, tarihi eserleri, ünlü lokantaları ve alışveriş olanaklarıyla dünyanın önemli başkentlerinden biri. Bana kalırsa uygun fiyatlı bilet bulduğun an gidebilirsin.

LOndra

Amsterdam

Amsterdam özellikle bahar aylarının ve yazın keyfini çıkabileceğin şehirlerden. En güzel zamanının da yağışların az olduğu Mayıs ayı olduğu söylenir. Bir de şehirde çok sayıda festival var. Gidiş takvimini bu festivallere göre düzenleyebilirsin.

Amsterdam Lale

 

Cape Town

Güney Afrika’nın en önemli turistik şehirlerinden Cape Town, Güney Yarımküre’de yer aldığı için iklimlerin bize göre ters olduğu bir bölgede. Yani bizde kış ayları yaşanırken, Güney Afrika’da yaz mevsimi yaşanır. Buna göre seyahat programı yapman gerekir. Afrika'nın en gelişmiş kenti Cape Town ayrıntılı şehir rehberine göz atmak için tıklayabilirsin...

Cape Town

Rio de Janeiro

Güney Amerika’nın en popüler şehirlerinden Rio de Janeiro da biz kışı yaşarken gitmen gereken şehirlerden biri. Ocak, Şubat ve Mart ayları Rio’da yaz aylarının yaşandığı zamanlar. Üstelik her sene bu aylarda dünyaca ünlü Rio Karnavalı da yapılıyor.

Rio de Janerio


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN