Londra nasıl bir şehirdir?

betulsungurlu

İngiltere’nin başkenti olan Londra yılın her mevsiminde turistlerin ilgisini çeker. Thames nehrinin ikiye ayırdığı şehir, her yıl iş ya da gezmek için gelen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapar.

Londra aynı zamanda Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise altıncı zengin şehridir.

Uluslararası yolcu trafiğinde dünyanın en işlek, toplam trafikte ise dünyanın üçüncü havaalanı unvanına sahip Heathrow havaalanı ile birlikte şehirde toplam beş havaalanı bulunur.

Londra 300’den fazla dilin konuşulduğu kozmopolit bir şehirdir. Toplam 7,5 milyonluk nüfusunun yüzde 58’i Hristiyan, yüzde 8,5’u Müslüman, yüzde 4,1’i Hindu ve yüzde 2,1’i Yahudi’dir.

Kuleler, saraylar, köprüler, kilise ve katedrallerin yanı sıra şehrin neredeyse yüzde 40’ını oluşturan yeşil alan ve parkları ile ziyaretçilerine gezmek görmek için birçok alternatif sunar. Dünyanın en yeşil şehri olarak da bilinir.

Londra’da her yıl yaklaşık 250 festival gerçekleşir. Yaklaşık 1 milyon insanın katıldığı Avrupa’nın en büyük sokak festivali olan Notting Hill karnavalı bunlardan biridir.

Çok sayıdaki galeri ve müzeleri, müzikalleri, tiyatro gösterimleri ile sanatsal etkinliklerde de oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Dünyanın en iyi üç müze ve galerisi Londra’da bulunur. Şehirde toplamda 857 tane sanat galerisi vardır.

Bu kültürel ve gezilecek yer çeşitliliği nedeniyle birkaç günlük geziler şehri yakından tanımak için yetmeyebilir.

Avrupa’nın en pahalı şehri olarak bilinen Londra’ya gitmeden önce uygun fiyatlı uçak bileti ve konaklama alternatiflerini iyi araştırmak gerekir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar