Kasım'da aşk başkadır dedirten romantik yerler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kasım ayı sonbaharın büyülü renklerinin ışığı altında romantik yolculuklar yapmak isteyenler için şahane bir zaman. Zaten filmlere bile konu olmuş Kasım aşkları... Dünyadan ve ülkemizden Kasım'da aşk başkadır dedirtecek romantik mekanlara göz atmaya ne dersiniz?

Paris (Arceveche Köprüsü’ne kilit asmak)

Fransa’nın başkenti Paris, Eyfel Kulesi, Şanzelize Bulvarı, Notre Dame Kilisesi ve pek çok yeriyle aşıkların sevdiği bir şehir. Ama Paris’te aşıkların yaptığı önemli bir etkinlik var. Paris’te sevgililer ya da yeni evliler, Sen Nehri üzerindeki Arceveche Köprüsü üzerindeki demir parmaklıklara isimlerinin yazılı olduğu kilitler asıyor ve bu kilidin anahtarını nehre atıyor. Böylece aşklarının ölümsüzleşeceğine inanıyorlar.

Prag Charles Köprüsü

Prag’da Vltava nehri üzerindeki Charles Köprüsü, Aşıklar Köprüsü olarak anılıyor. Kral 4. Charles tarafından yaptırılan bu köprünün temelinde, sağlam olması için 10 bin yumurta akı kullanılmış. Yine köprüyü koruması için 30 Aziz’in heykeli yapılmış. Prag’da gelin ve damatlar sağlı sollu heykellerle kaplı bu köprü üzerinde düğünden sonra mutlaka fotoğraf çektiriyor. 

Ukrayna Aşıklar Tüneli

Ukrayna’nın Klevan kenti yakınlarındaki Aşıklar Tüneli, etrafı ormanla kaplı bir trenin geçeceği mesafede yemyeşil bir yol. Çok işlek bir tren yolu değil. Bölgedeki bir kereste fabrikasına malzeme taşıyan tren, günde 3 kez bu yolu kullanıyor. Onun dışında da aşıkların tercih ettiği bir yol oluyor. Yolun etrafındaki ağaçlar artık trenin şeklini almış ve tamamen ağaçlarla çevrili bir tünele dönüşmüş. Görsel bir şölen sunan bu yola, özellikle bahar aylarında gidilmesi tavsiye ediliyor. Eğer ilkbaharda gidemezseniz Kasım’da gitmeye ne dersiniz?

Venedik’te gondol keyfi

Aşıklar şehri Venedik, başlı başına pek çok mekanıyla ünlü. San Marco Meydanı, Rialto Köprüsü, Palazzo Ducale önemli yerleri. Ama Venedik’te sevgililerin mutlak fotoğrafladığı ve yapmadan dönmediği şey ise Grand Kanal’da gondol turu yapmak. 3800 metre uzunluğundaki bu kanalın etrafı 13 ve 18. yüzyıllar arasına yapılmış zengin Venedik evleriyle çevrili. En çok fotoğraf çekilen yer ise Rialto KöprüsüSevgilinizle birlikte Kasım ayında Venedik’te Grand Kanal’da bir gondol turu yapmak unutulmaz bir deneyim olabilir. Venedik şehir rehberini buradan inceleyebilirsiniz.

Gökova (Aşıklar Yolu)

Bir başka Aşıklar Yolu da ülkemizden. Gökova’da Marmaris-Antalya yolu üzerindeki bu yol eskiden bataklıkmış, burayı kurutmak için 75 yıl önce okaliptüs ağaçları ekilmiş. Sağlı sollu çok uzun ağaçların kaplığı bu yol eski Marmaris yolu ancak artık yeni yol daha geniş ve biraz ilerisinde yer alıyor. Yine de insanlar yolun başında bir mola verip hatıra fotoğrafı çektirmeyi seviyor. Tabi Türk usulü ağaçların neredeyse tamamına sevgili isimleri kazınmış. Türk filmlerinin de unutulmaz aşıkların buluşma sahneleri de burada çekilmiş. Benim de bu yolda eşimle birliket çekilmiş bir fotoğrafım var.

Assos

Şöyle 1-2 gece konaklamalı deniz ve tarih iç içe bir yerde konaklayıp sevgilinizle baş başa bir Kasım ayı tatili geçirmek isterseniz, Çanakkale Assos iyi bir seçenek olabilir. Bana burası hep romantik ve sevgiliyle gidilesi bir yer olarak geliyor. Assos limanda birkaç tane butik otel var. Binalar tarihi ve taştan yapılmış, Assos limanının manzarası şahane. Bazı otel odalarında şömine de var. Sonbaharın güzel tonlarıyla Assos’ta keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Olympos

Sevgilinizle birlikte doğayla baş başka bir gece geçirmek isterseniz Antalya Olympos’u da seçenekler arasına koyun. Hatta hava güneşliyse gündüz denize bile girebilirsiniz. Ağaçtan yapılmış bungalov tarzı kütük evlerde kuş ve dalga sesleriyle beraber sevgilinizle baş başa bir gün geçirebilirsiniz. Hatta hava güneşliyse denize bile girmek mümkün.

Boğazda tekne turu

Uzaklara gidemiyorsanız yakınlarda bir şey yapmaya ne dersiniz? Henüz tam olarak kış gelmeden havalar da sıcakken Boğaz’da tekne turu yapabilirsiniz. Kabataş, Sirkeci, Üsküdar ya da Ortaköy’den tekneler kalkıyor. Hatta bazı tekne turları yemekli de oluyor. Boğaz gezisi ve yemek bir arada keyifli olabilir.

Beylerbeyi-Çengelköy Boğaz hattı

Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi’nden başlayarak Anadolu Hisarı’na kadar uzanan sahil yolunda sevgilinizle beraber keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Güne Çengelköy Çınaraltı’nda kahvaltı yaparak başlayın. Sonra Anadolu Hisarı’nda güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Göksu nehri çevresinde küçük bir gezintiden sonra isterseniz Beykoz’un tepesine Hidiv Kasrı’na çıkıp güneşi batırın. Akşam da Beylerbeyi iskelesi civarında bulunan restoranlarda balık yiyebilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar