Yaz tatili bitti diye evlere kapanmak yok. İşten izin almadan, fazla masrafa girmeden sadece hafta sonunu değerlendirerek keşfedebileceğiniz ülkemizden ve yurt dışından harika rotaları turlamaya hazır mısınız?

Doğu'nun gizemli şehri: Kars

Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Beylerbeyi Sarayı, Taş Köprü ve Büyük Katedral gibi çok sayıda tarihi eseri barındıran Kars, Doğu Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biri. Sabahları Kars'ın ünlü kaşar peyniriyle lezzetli bir kahvaltı yaparak güne başlayabilirsiniz. Osmanlı – Rus savaşıdan sonra 40 yıl boyunca Rus işgali altında kalan şehirde o dönemlerden günümüze ulaşan geniş caddeleri ve yapıları görebilirsiniz. Aynı zamanda Urartu, Pers, Sasani ve Selçuklu gibi farklı medeniyetlerin izlerini de taşıyan Kars insanı tam anlamıyla zamanda yolculuğa çıkarıyor. Üstelik şehrin merkezine çok yakın bir konumda bulunan havalimanı sayesinde Kars'a ulaşım da son derece kolay ve rahat. Şehre en uygun uçuşları buradan karşılaştırabilirsiniz.

Vizesiz ve ucuz tatilin adresi: Belgrad

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulan Belgrad sadece Sırbistan'ın başkenti değil, aynı zamanda Avrupa'nın en güzel rotalarından biri. Üstelik Belgrad'a seyahat etmek için vizeye gerek yok. Sadece uçak biletinizi alarak yurt dışında tatil yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Belgrad'da görülecek önemli yerler arasında şehirde gezginlerin ilk duraklarından biri olan Cumhuriyet Meydanı, Knez Mihailova Caddesi, Kalemegdan olarak da bilinen Belgrad Kalesi ve son yıllarda restore edilen tarihi yapılarıyla ünlü Savamala bölgesi sayılabilir. Şehirde tadına bakılacak lezzetler arasında en bilinenlerden biri ise közlenmiş patlıcan, domates salçası ve kırmızı biberden yapılan ajvar. Farklı lezzetleri denemeyi seviyorsanız Belgrad'da denenmesi gereken diğer ünlü tatlar galerimizde. Vizesiz Belgrad'a en uygun uçak biletlerine göz atmak için de tıklayın yeter!

Hafta sonu kaçamağı için en uygun 5 yer

Pasaporta bile gerek yok: Batum

Eğer yurt dışına çıkarken pasaport işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız Batum en iyi seçeneklerden biri! Karadeniz kıyısında kurulan şehre Gürcistan'ın diğer kentleri gibi pasaport ve vize gerekmeden sadece nüfus cüzdanınızla seyahat edebilirsiniz. Batum'da bu dönemde deniz ve güneş keyfi için hava şartları çok uygun sayılmaz ancak şehir tarihi meydanlarda dolaşmak veya ülkemizin dışına çıkarak farklı bir kültürle tanışmak isteyenler için ideal bir rota. Kente ilk kez seyahat edecekseniz Batum'da gezilecek yelere göz atarak işe başlayabilirsiniz. Batum'a en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak isteyenler de buraya.

Hafta sonu kaçamağı için en uygun 5 yer

Sessiz ve sakin: Ayvalık

Yaz aylarında plajarını dolduran yerli ve yabancı turistlerle en popüler zamanlarını yaşayan Ayvalık sonbahar ve kış döneminde sessiz ve sakin bir huzur köşesi haline geliyor. Eğer hafta sonunu tostu ile meşhur bu şirin tatil beldemizde geçirmek isterseniz Edremit'e kadar uçakla gelerek Ayvalık'a ulaşabilirsiniz. Cunda'nın sakin ve huzurlu sokakları hafta sonunda kafa dinlemek isteyenler için de bulunmaz bir fırsat sunuyor. O zaman hemen tıklayın ve Edremit'e en uygun uçuşları karşılaştırın!

Hafta sonu kaçamağı için en uygun 5 yer

Şehre yakın, karmaşaya uzak: Polonezköy

Osmanlı döneminde Polonya'dan gelen göçmenlerin yaşadığı Polonezköy bugün adeta şehrin arka bahçesi gibi. Yemyeşil bir doğanın içine yerleşen restoran ve otelleriyle ünlü Polonezköy'de ailenizle birlikte vakit geçirebilirsiniz. Peki, doğada spor yapmak kulağa nasıl geliyor? Uzun parkurları sayesinde burası ağaçların arasında yürüyüş veya bisiklet sürmek için de uygun bir yer. Polonezköy'de hafta sonu kalabileceğiniz otelleri görmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. İstanbul'a en uygun uçuşları karşılaştırmak isteyenleri deböyle alalım!

Hafta sonu kaçamağı için en uygun 5 yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.