AZITA - Italia Trasporto Aereo

Ucuz Ita - Italia Trasporto Aereo Uçak Bileti

AZ ITA - Italia Trasporto Aereo Hakkında

Uçuşlara başlama tarihi 2009 olmasına rağmen havayolu firmaları arasında kendisine hızlı bir şekilde yer edinen Alitalia, 45 ülkede 93 farklı noktaya uçuyor. Uçuş noktaları ve uçacağı ülkelerin sayısı yıllarla doğru orantılı olarak artmaya devam ediyor. Günde yaklaşık 628 uçuş yapan Alitalia yıllık yaklaşık 24.5 milyon yolcu taşıyor. Şimdiden çalışan sayısı da 14.000'i aşmış durumda. İtalyan ekonomisinin öncü havayolu firmasının merkezi ise Roma'da bulunuyor.

Alitalia birçpk havayolu firmasının aksine İstanbul'dan yalnızca bağlı olduğu ülke olan İtalya'ya değili birçok önemli merkeze uçuşlar gerçekleştiriyor. İstanbul'dan Paris, Malta, Varşova, Londra gibi birçok yere Alitalia ayrıcalığıyla uçmak mümkün.

Checkin İşlemleri ITA - Italia Trasporto Aereo Check-In İşlemleri

Online check-in hizmetinde PNR numaranız ile sisteme giriş yaparak, koltuk numaranızı seçebilir ve biniş kartınızı yazıcıdan çıkartabilirsiniz. Online check-in hizmeti, uçuş saatinden tam 1 gün önce başlar ve dış hat uçuşlarına 2 saat, iç hat uçuşlarına 1 saat kala sona erer. Havalimanında check-in hizmetinden yararlanmak için belirtilen saat aralığında check-in kontuarlarında olmalısınız. İtalya Rome Fiumicino’dan gerçekleşen iç hat seferleri ve diğer Schengen ülkelerine olan uçuşlarda uçağın kalkış vaktinden en geç 40 dakika, uzun süreli uçuşlarda ise en geç 60 dakika önce check-in kontuarında işleminizi gerçekleştirmelisiniz. İtalya’nın diğer havalimanlarından gerçekleşen iç hat seferlerinde uçuş zamanından en geç 35 dakika, orta süreli dış hat uçuşlarda en geç 45 dakika ve uzun süreli dış hat uçuşlarda 60 dakika önce kontuara gidilmelidir. Kalkış noktası İtalya dışındaki ülkeler ise uçuşun uzun ve orta süreli olmasına göre check-in süre kısıtlamaları da farklılık gösterir. Orta süreli dış hat seferlerinde en geç 45 dakika, uzun süreli seferlerde de en geç 60 dakika önce Alitalia kontuarında check-in işleminizi tamamlamalısınız. Sadece el bagajınızla seyahat ediyorsanız, Alitalia’nın “tele check-in” hizmetinden faydalanmanız mümkün. İç hat uçuşları için uçuştan en erken 4 saat en geç 40 dakika önce, orta süreli dış hat uçuşları içinse en erken 4 saat, en geç 60 dakika önce tele check-in hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde havalimanındaki kiosklardan biniş kartınızı dakikalar içinde alabilirsiniz. Alitalia ile KLM veya Air France bağlantılı uçuşunuz varsa, bu havayolu şirketlerinin kiosk makinelerini de kullanabilirsiniz.

Checkin İşlemleri Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme

Alitalia ile yapacağınız uçuşta yanınıza alacağınız el bagajı, maksimum 55 cm x 35 cm x 25 cm ebatlarında, 8 kg ağırlığında ve 1 tane olmalıdır. Bunun dışında yine yanınıza alabileceğiniz çantanız da 36 cm x 45 cm x 20 cm ebatlarında olmalıdır. Alitalia Light sınıfı yolcularının el bagajı dışındaki 8 kg’ı aşan valizleri ücrete tabidir. Ekonomi sınıfı yolcuları ise 1 tane olmak şartıyla maksimum 23 kg’lık bagaj alabilirler. Premium ekonomi sınıfındakiler 2 tane 23’er kg’lık, Business sınıfı yolcuları 32’şer kg’lık 2 bagaj alma hakkına sahiptir. Ekonomi yolcuları, Alitalia’nın gidiş-dönüş tüm Japonya seferlerinde ve Brezilya varışlı uçuşlarda 23 kg’lık 2 tane, kalkış noktası Brezilya olan uçuşlarda 32 kg’lık 2 tane, İran varışlı uçuşlarda 32 kg’lık 1 tane, İran’a olan uçuşlarda 23 kg’lık1 tane, İsrail ve Ürdün gibi Ora Doğu ülkelerinden Kanada, Meksika veya ABD’ye olan uçuşlarda da 23’er kg’lık 2 tane bagaj alabilir. Bu istisnalar dışında 23 ve 32 kg’lık bagaj ağırlık sınırlarını aşan yolcular, iç hat seferlerinde, Avrupa ve Kuzey Amerika seferlerinde 60 avro, Orta Doğu seferlerinde 75 avro, geri kalan ülkeler içinse 100 avro gibi bir ücret ödemekle yükümlüdür. Light Fare olarak bilet satın aldıysanız eğer bagajınız için havalimanında çok yüksek bir meblağ ödemek yerine İnternet üzerinden 20 avro karşılığında bu hizmeti satın alabilirsiniz.

Checkin İşlemleri ITA - Italia Trasporto Aereo Koltuk Seçimi

Alitalia uçuşunuz öncesinde kendi istediğiniz koltuğu seçmek için öncelikle online check-in işlemini yapmanız gerekiyor. Bunun için herhangi bir ücret talep edilmez, ancak Alitalia “ekstra konforlu koltuklar” adı altında ayrı bir seçim hakkı sunulmaktadır. İç hatlarda 15 avro, 3 saatten az dış hat seferlerinde 25 avro, 3-5 saat arasında süren kıtalar arası yolculuklarda uçuşlarda 35 avro, 6-9.59 saat süren uçuşlarda 75 avro ve son olarak da 10-15 saatlik yolculuklarda 85 avro talep edilir. Eğer uçuşunuz aktarmalıysa, bu ücretleri her aktarma yaptığınızda ödemeniz gerekir. Ekstra konforlu koltuk seçimini, online check-in esnasında ya da havalimanında yapabilirsiniz.

Checkin İşlemleri ITA - Italia Trasporto Aereo Diz Mesafesi

Alitalia uçaklarında belli standartlar çerçevesinde olan diz mesafesi talep ettiğiniz konforu sağlamıyorsa, ekstra diz mesafeli koltuk hizmetini tercih etmelisiniz. Bu hizmetle birlikte diz mesafesi en fazla olan koltuklardan birini seçebilir ve rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Checkin İşlemleri ITA - Italia Trasporto Aereo Yiyecek, İçecek ve İkram

İtalya’dan kalkan uzun süreli dış hat Alitalia uçuşlarında tüm yolculara iki öğün ücretsiz olarak servis edilir. Bu menülerden birinde makarna veya et olmak üzere iki farklı alternatif sunulur. Menüde aynı zamanda atıştırmalıklar, taze meyve veya tatlı da bulunur. Diğer öğün ise atıştırmalık veya kahvaltı olarak verilir. 11 saatten fazla süren uçuşlarda ise 2 öğünün yanı sıra sıcak veya soğuk içecek eşliğinde atıştırmalıklar da ücretsiz olarak ikram edilir. Alitalia, yolcularına İtalyan mutfağından lezzetler ve Lavazza kahveleri sunarak eşsiz bir uçuş deneyimi yaşatır. Özel diyet ve diyabet menüleri, dini yemekler, çocuk menüleri gibi özel istekleriniz varsa uçuşunuzdan en geç 24 saat önce Alitalia’ya haber vermeniz gerektiğini unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun’da aradığım ITA - Italia Trasporto Aereo uçuşlarını bulabilir miyim?

Enuygun’da ITA - Italia Trasporto Aereo uçuşlarını bulabilirsiniz. Enuygun, hava yolunun anlık verilerini direkt olarak çeker ve diğer hava yollarıyla karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih ve destinasyon için tüm ITA - Italia Trasporto Aereo uçuşlarını bir arada görebilir ve diğer hava yollarıyla fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Enuygun’dan ITA - Italia Trasporto Aereo uçak bileti aldım online check-in ve PNR sorgulama işlemlerini nasıl yaparım?

Enuygun’dan aldığınız ITA - Italia Trasporto Aereo uçak biletleriniz için online check-in işleminizi buradan ve PNR sorgulama işlemini ise bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

Enuygun’da ITA - Italia Trasporto Aereo kampanyalarından faydalanabilir miyim?

ITA - Italia Trasporto Aereo tarafından düzenlenen tüm aktif kampanyalardan Enuygun’da da faydalanabilirsiniz. Kampanyalar sayfamızda tüm kampanyaları bir arada inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda uçuş listeleme sayfamızda hava yollarının kampanyalı fiyatlarını görebilir ve Enuygun’dan uçak bileti alırken bu fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

ITA - Italia Trasporto Aereo ile yurtdışında hangi şehirlere direkt uçabilirim?

ITA - Italia Trasporto Aereo ile yurtdışında şu şehirlere direkt uçabilirsiniz: Milano, Düsseldorf.

ITA - Italia Trasporto Aereo Künye

IATA kodu: AZ

Kuruluş tarihi: 07/20/2017

Uçak sayısı: 153 uçak

Uçuş noktaları: 149 nokta

Para birimi