Nevşehir Otobüs Bileti Ara

Nevşehir Hakkında

İsmi Osmanlı dilinde ‘’Yeni Şehir’’ anlamına gelen Nevşehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan hayli turistik bir yerleşim. Nüfusu 300 bine yaklaşan şehir, Anadolu’nun neredeyse tam merkezine yerleşiyor. Herhangi bir denize kıyısının bulunmayan Nevşehir’de karasal iklim etkili. Peribacası ismi verilen muhteşem doğal oluşumlarla çepeçevre sarılan şehirde özellikle Ürgüp, Avanos, Göreme ve Ihlara Vadisi gibi noktalar ise muhakkak ziyaret edilmesi gereken turistik yerlerden bazıları.

Eskiden bu çevrede hüküm süren Kapadokya Krallığı, günümüzde de bölgeye ismini veriyor. Milyonlarca yıl boyunca devam eden doğa olaylarının sonunda oluşan peribacalarıyla adını dünyaya duyuran Nevşehir’de gezilecek yerlerin son derece fazla olması ise şehre seyahat için en azından birkaç gün ayırmayı gerekli kılıyor. Çok sayıda kilise ve mağaraya ev sahipliği yapan Göreme Açıkhava Müzesi, tarih boyunca Hristiyanların ilk barındıkları yerlerden biri ve Nevşehir’e gelen herkes mutlaka burayı ziyaret etmeli. Peribacası diye anılan taştan oluşumların en belirgin örneklerinden Üç Güzeller, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Uçhisar Kalesi ve Ihlara Vadisi ise bölgenin diğer turistik noktaları arasında. Çömlekçilik ve şarap üretimi yıllardır Nevşehir’in başlıca geçim kaynaklarından. Şehrin geneline yayılan atölyeleri ve mahzenleri gezerek Kapadokya’nın mistik atmosferine şahitlik edebilirsiniz. Çevresinde bulunan meşhur kasabalara karşılık Nevşehir’in merkezi fazla turistik sayılmaz. Daha çok konutlara ve devlet kurumlarına ev sahipliği yapan merkezde dilerseniz alışveriş yapabileceğiniz çarşılara yolunuzu düşürebilir veya zamanınızı parklarda dinlenerek değerlendirebilirsiniz. 

Bölgedeki otellerin bazıları peribacalarının yani kaya oluşumların içinde hizmet veriyor. Buralarda kalarak sıradan bir konaklama deneyiminin ötesine geçebilirsiniz. Merkezdeki oteller ise daha klasik alternatiflerden meydana geliyor. Nevşehir ve Kayseri’de hizmet veren havalimanlarına uçtuğunuzda şehre direkt olarak kolaylıkla gelebilirsiniz. Otobüs yolculuğu ise özellikle İstanbul gibi uzak şehirlerden 10 saatin üzerinde sürüyor. Buna karşılık Ankara, Kayseri, Konya ve Adana gibi civardaki illerden otobüsle daha kısa sürede seyahat edebileceğinizi anımsatalım. 

Derinkuyu Hakkında

Derinkuyu Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım 

Tarihi mağaraları ile dünyaca üne kavuşan Derinkuyu’da otobüs terminali ilçenin merkezinde konumlanıyor. Böylece hem servis araçları hem de taksiler ve minibüslerle terminalden merkeze yolculuk oldukça kısa sürüyor. Üstelik Derinkuyu Otobüs Terminali’nden yakın mesafede bulunan noktalara herhangi bir araca binmeden yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Minibüs  

Derinkuyu Otobüs Terminali’nden ilçe merkezine veya Göreme, Ürgüp ve Avanos gibi noktalardan herhangi birine gelirken minibüsleri kullanabilirsiniz. Minibüs durakları genellikle yerel seyahat firmaları tarafından sefer düzenlenen terminalin birkaç adım ilerisinde yer alıyor. Hareket saatleri yılın dönemlerine göre farklılık gösterebilen minibüslerle ilgili bilgiyi terminale indikten sonra edinebilirsiniz. 

Taksi

Derinkuyu Otobüs Terminali’nden taksiye binmek kolay ve pratik seçenekler arasında. Taksilerin yolcularını bölgede faaliyet gösteren konaklama tesislerinin önüne kadar bırakması ise şüphesiz en büyük avantajlarından. Terminalden Derinkuyu içinde bulunan yerlere taksiyle gelmek oldukça uygun fiyatlı. Buna karşılık Göreme, Avanos veya Ürgüp yönüne seyahat ederken taksi kullanmanın kısmen maliyetli olabileceğini unutmayın. 

Yolcu Servisleri 

Derinkuyu Terminali’nde bazı dönemlerde otobüs firmaları yolcularına çevre yerleşimlere ulaşma konusunda destek sağlayabiliyor. Buna karşın işinizi şansa bırakmamak için özel servislerden yer ayırtmayı da düşünebilirsiniz. 

Özel Servisler  

Nevşehir’in turistik ilçeleri arasında öne çıkan Derinkuyu’da özellikle ziyaretçiler tarafından özel servis kullanımı hayli yaygın. Rezervasyon sistemi ile çalışan araçlar için önceden yerinizi ayırtabilirsiniz. Özel firmaların servislerini hem bireysel geziler hem de grup organizasyonları sırasında tercih edebilirsiniz. Sürücüleri ile beraber hizmet veren araçlar yolcuları Derinkuyu Otobüs Terminali’nden alarak gidecekleri noktaya kadar doğrudan ulaştırıyor.  

Derinkuyu Hakkında

Şehir Merkezinden Derinkuyu Terminali’ne Ulaşım  

Genellikle yerel otobüs firmaları tarafından seferler düzenlenen Derinkuyu Terminali, ilçe merkezinde yer alıyor. Bu sayede Nevşehir’in turistik ilçesinde pek çok noktadan terminale kadar yürüyerek gelebilirsiniz. Ayrıca servis, taksi ve minibüs seçeneklerini değerlendirerek Derinkuyu Otobüs Terminali’ne erişmeyi seçebilirsiniz. 

Yolcu Servisleri  

Çağlar öncesinden bugüne kalan tarihi mirasları ile meşhur Derinkuyu’da otobüs firmalarının servisleri terminale yolculuğu hayli kolaylaştırıyor. Belirli bir kalkış saati bulunmayan yolcu servisleri ile otobüs terminaline gelmek için önceden araçların hareket saatlerini öğrenmelisiniz.

Özel Servisler

Nevşehir’in turistik yerleşimleri arasında bulunan Derinkuyu’da özel servis kullanımı oldukça yaygın. Üstelik bu araçlardan merkezden terminale yapılan yolculuk esnasında da faydalanmak mümkün. Özel servis tutmak istediğinizde bölgede faaliyet gösteren firmalarla iletişime geçerek kolayca teklif alabilirsiniz. Ayrıca Uçhisar, Göreme ve Ürgüp gibi yakınlarda bulunan diğer noktalardan Derinkuyu Terminali’ne ulaşırken de özel servisleri tercih edebilirsiniz. 

Minibüs   

Derinkuyu içinden sürekli kalkan minibüslerle terminale yolculuğunuzu bütçe dostu hale getirebilirsiniz. İlçenin merkezinde konumlanan otobüs terminaline minibüsle ulaşmak normal şartlarda sadece 10 dakikadan kısa zaman alıyor. Bölgenin diğer popüler yerleşimlerden Derinkuyu Terminali’ne doğru minibüsle yola çıktığınızda ise bu süre biraz daha uzayabilir. 

Taksi 

Yüzeyin metrelerce altında bulunan tarihi mağaralarıyla meşhur Derinkuyu’da taksi bulmak oldukça kolay. Bölgede konakladığınız otelden yardım alarak veya yerel taksi duraklarını arayarak araç çağırabilirsiniz. Derinkuyu Otobüs Terminali’nin ilçenin merkezinde yer alması ise taksi yolculuğunun ekonomik hale gelmesini sağlıyor. 

Gülşehir Hakkında

Gülşehir Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım 

Nevşehir kent merkezine mesafesi yaklaşık 20 kilometre olan Gülşehir Otobüs Terminali, ilçenin merkezinde yer alıyor. Bu sayede yürüyerek veya bisiklete binerek terminalden çeşitli yerleşimlere birkaç dakikada erişebilirsiniz. Minibüsler ve taksiler ise Gülşehir’de ilçe merkezi ile terminal arası yolculuğunu rahatlatmak isteyenlere sunulan seçenekler arasında. 

Minibüs  

Gülşehir Otobüs Terminali’nin tam önünden geçen minibüslerle ilçenin tarihi merkezine yolculuk birkaç dakikadan uzun sürmüyor. Üstelik minibüs ücretleri özellikle taksi gibi araçlara ödenen tutarlarla karşılaştırıldığında yolculara son derece uygun geliyor. Gülşehir civarında bulunan diğer ilçelere veya 20 kilometre uzaklıktaki Nevşehir’in merkezine gelmek istediğinizde yine minibüse binebilirsiniz.  

Taksi 

Gülşehir Otobüs Terminali’nden ilçenin merkezine veya havalimanına seyahat edenler tarafından taksiler sıklıkla tercih ediliyor. Ücretleri minibüsler kadar uygun değilse de bu araçların sağladığı hız sayesinde tercihinizi taksiden yana kullanabilirsiniz. 

Bisiklet  

Gülşehir Terminali’nden dilerseniz bisikletle yola çıkabilir ve 6-7 dakika içinde ilçenin kısmen uzak noktalarına erişebilirsiniz. Terminalin etrafında bulunan bisiklet park etmeye uygun alanlar ise bu taşıtı yolcular için daha cazip hale getiriyor. 

Hacıbektaş Hakkında

Hacıbektaş Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Kapadokya’nın önemli turistik merkezlerinden biri olan Hacıbektaş’ın her mevsim hareketli otobüs terminalinden hem Avanos ve Ürgüp gibi turistik beldelere hem de çevre otellere ve ilçe merkezine yolcuların ulaşabilmesi için pek çok olanak var.

Yolcu Servisleri

Hacıbektaş Terminali içerisinde hizmet veren onlarca ulusal ve yerel otobüs firması, yolcularına ücretsiz yolcu servisleri sunuyor. Bu yolcu servisleriyle ilçe merkezinde pek çok ana noktaya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yolcu servisleri, terminal varış peronu önünden düzenli aralıklarla kalkıyor.

Minibüsler

Hacıbektaş’ta minibüsler en çok tercih edilen ulaşım araçları arasında, çünkü minibüslerle hem ilçe merkezine hem de Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi komşu il ve ilçelere terminalden ulaşılabiliyor. Terminal içerisinde kendi peron alanları bulunan minibüsler, her yarım saatte bir kalkıyor ve yaz aylarında sefer sayıları artıyor.

Belediye Otobüsleri

Terminal çıkış kapısı önündeki Atatürk Caddesi üzerinde birkaç noktada duraklarını göreceğiniz belediye otobüsleri ile de ilçenin her mahalle ve semtine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Taksi

Terminal çıkış kapısı yanında durağı bulunan Terminal Taksi, 24 saat boyunca yolcuların hem ilçe merkezine hem de Kapadokya’nın turistik merkezlerine gidebilmesini sağlıyor. (0384) 441 27 97 numaradan taksi durağına ulaşabilirsiniz.

Avanos Hakkında

Avanos Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Avanos Terminali,ilçe merkezine kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Terminalden yolcuların hem Avanos merkezine hem de Nevşehir, oteller ve turistik ilçelere yolcuların gidebilmesi için ücretli ve ücretsiz pek çok ulaşım aracı sağlanıyor.

Özel Halk Otobüsleri

Terminale çok yakın olan Kapadokya Caddesi, Dereyamanlı Caddesi ve Zelve Caddesi üzerinde durakları bulunan özel halk otobüsleri her yarım saatte bir terminalden ilçenin mahallelerine hareket ediyor. Terminal içinde de Nevşehir merkezine giden ve her 2 saatte bir kalkan halk otobüsleri bulabilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Firmaların yolcularına sunduğu ücretsiz yolcu servisleri ile terminalden Avanos’un merkezi caddelerine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ücretsiz yolcu servisleri otobüslerin varış peronu önünden yarım saatte bir kalkıyor.

Minibüsler

Avanos minibüsleri ile ilçenin her semtine, Nevşehir’e ve Göreme’ye terminalden kolayca ulaşabilirsiniz. Her yarım saatte bir ilçe içi ulaşım minibüsleri, her saat başı da çevre il ve ilçelere giden minibüsleri bulabilirsiniz.

Taksi

Avanos Terminali içerisinde bulunan taksi durağında yolculara 7 gün 24 saat taksi hizmeti sunuluyor. Taksi ile sadece ilçe merkezine değil Göreme Milli Parkı gibi turistik yerlere de kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Avanos Hakkında

Şehir Merkezinden Avanos Terminali’ne Ulaşım

İlçenin merkezi bir noktasında bulunan Avanos Terminali’ne hem ilçe merkezinden hem de Nevşehir, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Ürgüp gibi turistik yerlerden yolcuların ulaşabilmesi için ücretli ve ücretsiz pek çok ulaşım aracı sağlanıyor.

Özel Halk Otobüsleri

Sabah saat 07:00 ve 22:00 arasında hizmet veren özel halk otobüslerinin durakları Avanos’un hemen her mahallesinde bulunuyor. Özel halk otobüsleri, aynı zamanda Nevşehir’den de gece saat 22:00’ kadar her saat başı terminale ulaşım sağlıyor.

Minibüsler

Avanosdolmuşlarıyla her yarım saatte bir ilçe merkezinden; her saat başı ise Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Ürgüp gibi turistik ilçelerden Avanos Terminali’ne gidebilirsiniz.  

Yolcu Servisleri

Seyahat edeceğiniz firmanın size sunacağı yolcu servisleri ile de kısa sürede otobüs terminaline ulaşabilirsiniz. Bazı otobüs firmaları sadece ilçe merkezinden değil turistik beldelerinden de terminale yolcu servisleri ile ulaşım sağlıyor.

Taksi

Avanos merkezinde 7/24 hizmet veren pek çok taksi durağı var. Nevşehir ve Ürgüp gibi turistik yerlerde bulunan oteller önünde de 24 saat hizmet veren taksiler bulabilir ve kısa bir yolculukla terminale ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Nevşehir Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları
RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Nevşehir
137 TL411 sa
roomİzmir - Nevşehir
105 TL311 sa 30 dk
roomAnkara - Nevşehir
74 TL13 sa 30 dk
roomBursa - Nevşehir
116 TL111 sa 45 dk
roomAntalya - Nevşehir
105 TL39 sa
roomTrabzon - Nevşehir
147 TL114 sa

Seyahat Yazılarında Nevşehir

Nevşehir Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  9 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  10 /Hava Durumu
 • Salı
  9 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  10 /Hava Durumu
 • Perşembe
  11 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul
  11 saat schedule
 • İzmir
  11 saat schedule
 • Ankara
  5 saat schedule
 • Bursa
  0 saat schedule
 • Antalya
  9 saat schedule
 • Trabzon
  13 saat schedule