Nevşehir Otobüs Bileti Ara

Nevşehir Hakkında

İsmi Osmanlı dilinde ‘’Yeni Şehir’’ anlamına gelen Nevşehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan hayli turistik bir yerleşim. Nüfusu 300 bine yaklaşan şehir, Anadolu’nun neredeyse tam merkezine yerleşiyor. Herhangi bir denize kıyısının bulunmayan Nevşehir’de karasal iklim etkili. Peribacası ismi verilen muhteşem doğal oluşumlarla çepeçevre sarılan şehirde özellikle Ürgüp, Avanos, Göreme ve Ihlara Vadisi gibi noktalar ise muhakkak ziyaret edilmesi gereken turistik yerlerden bazıları.

Eskiden bu çevrede hüküm süren Kapadokya Krallığı, günümüzde de bölgeye ismini veriyor. Milyonlarca yıl boyunca devam eden doğa olaylarının sonunda oluşan peribacalarıyla adını dünyaya duyuran Nevşehir’de gezilecek yerlerin son derece fazla olması ise şehre seyahat için en azından birkaç gün ayırmayı gerekli kılıyor. Çok sayıda kilise ve mağaraya ev sahipliği yapan Göreme Açıkhava Müzesi, tarih boyunca Hristiyanların ilk barındıkları yerlerden biri ve Nevşehir’e gelen herkes mutlaka burayı ziyaret etmeli. Peribacası diye anılan taştan oluşumların en belirgin örneklerinden Üç Güzeller, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Uçhisar Kalesi ve Ihlara Vadisi ise bölgenin diğer turistik noktaları arasında. Çömlekçilik ve şarap üretimi yıllardır Nevşehir’in başlıca geçim kaynaklarından. Şehrin geneline yayılan atölyeleri ve mahzenleri gezerek Kapadokya’nın mistik atmosferine şahitlik edebilirsiniz. Çevresinde bulunan meşhur kasabalara karşılık Nevşehir’in merkezi fazla turistik sayılmaz. Daha çok konutlara ve devlet kurumlarına ev sahipliği yapan merkezde dilerseniz alışveriş yapabileceğiniz çarşılara yolunuzu düşürebilir veya zamanınızı parklarda dinlenerek değerlendirebilirsiniz. 

Bölgedeki otellerin bazıları peribacalarının yani kaya oluşumların içinde hizmet veriyor. Buralarda kalarak sıradan bir konaklama deneyiminin ötesine geçebilirsiniz. Merkezdeki oteller ise daha klasik alternatiflerden meydana geliyor. Nevşehir ve Kayseri’de hizmet veren havalimanlarına uçtuğunuzda şehre direkt olarak kolaylıkla gelebilirsiniz. Otobüs yolculuğu ise özellikle İstanbul gibi uzak şehirlerden 10 saatin üzerinde sürüyor. Buna karşılık Ankara, Kayseri, Konya ve Adana gibi civardaki illerden otobüsle daha kısa sürede seyahat edebileceğinizi anımsatalım. 

Nevşehir Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Yerli ve yabancı turistlerle her mevsim çok hareketli olan Nevşehir Terminali, şehir merkezine biraz uzak bir noktada bulunuyor ama 24 saat boyunca terminalden hem Nevşehir merkezine hem de peri bacaları ve yeraltı şehirleri gibi doğal ve tarihi güzellikleri görebileceğiniz Avanos, Ürgüp, Uçhisar gibi turistik ilçelere ulaşım aracı var.

Özel Halk Otobüsleri

Terminal yanındaki Yavuz Sultan Selim Caddesi’nde de durağını görebileceğiniz özel halk otobüsleri, sabah 06:00’dan gece yarısına kadar yolculara hizmet veriyor. Her 20 dakikada bir kolayca özel halk otobüsü bulanabiliyor ve bu otobüslerle Nevşehir’in her mahallesine gidilebiliyor.

Minibüsler

Nevşehir ilçeler arası minibüslerin otobüs terminalinde ayrı bir alanları var. Kış aylarında her saat; yaz aylarında ise yarım saatte bir hareket eden minibüsler ile 13 km uzaklıktaki Avanos, 2 km uzaklıktaki Göreme, 8 km uzaklıktaki Uçhisar ve 27 km uzaklıktaki Gülşehir gibi pek çok beldeye gidebilirsiniz. Yaz aylarında hem sefer sayıları hem de sayları arttırılan minibüslerle Nevşehir’in ana caddelerine de terminalden ulaşım mümkün.

Ücretsiz Yolcu Servisleri

Nevşehir Terminali’nde pek çok firma kendi yolcularına ücretsiz yolcu servisi sunuyor. Fevzi Çakmak Caddesi, Dr. Sadık Ahmet Caddesi ve Yunus Emre Caddesi gibi şehrin ana caddelerine ulaşım hizmeti sağlayan yolcu servislerinin saatlerini ve güzergahlarını seyahatinizden önce kontrol edebilirsiniz.

Taksi

Yolculara 7 gün 24 saat hizmet veren ve terminal içerisinde durağı bulunan (0539) 773 53 07 numaralı Nevşehir Terminal Taksi ile hem şehir merkezine hem de turistik ilçelere ve otellere kolayca gidebilirsiniz. Terminal çevresinde de 24 saat hizmet veren pek çok taksi durağı var.

Şehir Merkezinden Nevşehir Terminali’ne Ulaşım

Hem Nevşehir’in doğal güzellikleriyle ünlü turistik ilçelerinden hem de şehir merkezinde pek çok noktadan otobüs terminaline kolayca gidilebiliyor.

Minibüsler

Sulusaray, Çavuşin, Avanos, Göreme, Ürgüp ve Ortahisar gibi turistik ilçelerden otobüs terminaline gitmek için minibüsler sıkça kullanılıyor. Yaz aylarında sefer sayıları da artan minibüslerle Göreme Milli Parkı çevresindeki her ilçeden 30 dakikada terminale ulaşabilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Fevzi Çakmak Caddesi, Kayseri Caddesi ve Ürgüp Caddesi gibi pek çok merkezi noktada ve mahallede durakları bulunan özel halk otobüsleri ile de gece saat 22:30’a kadar terminale gitmeniz mümkün. Halk otobüslerinin Nevşehir merkezindeki Nevşehir Kalesi, Nevşehir Müzesi ve Forum Kapadokya gibi yoğun noktalar önünde de durakları var.

Yolcu Servisleri

Bilet aldığınız otobüs firmasının size sunacağı ücretsiz yolcu servisleri ile Nevşehir Terminali’ne gidebilirsiniz. Nevşehir merkezindeki Aksaray Caddesi, Osmanlı Caddesi ve 80. Yıl Bulvarı gibi pek çok yerde otobüs bileti satış ofisleri var ve ofis önlerinden her 30 dakikada bir yolcu servisi kalkıyor.

Taksi

Kayseri Caddesi’nde durağı bulunan ve (0532) 605 77 19 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Nevşehir Konak Taksi ve Ürgüp Caddesi üzerinde hizmet veren (0532) 408 53 24 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Nevtur Taksi ile de terminale gidebilirsiniz. Nevşehir merkezinde ve turistik ilçelerindeki otellerin önünde 7 gün 24 saat boyunca açık olan ve yolculara hizmet veren birçok taksi durağı bulunuyor.

En Çok Tercih Edilen Nevşehir Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Nevşehir
110 TL310 sa
roomİzmir - Nevşehir
70 TL812 sa 45 dk
roomAnkara - Nevşehir
80 TL14 sa 30 dk
roomAdana - Nevşehir
80 TL63 sa 30 dk
roomBursa - Nevşehir
130 TL110 sa 30 dk
roomAntalya - Nevşehir
85 TL4
Seyahat Yazılarında Nevşehir
arrow_back
arrow_forward
Tüm Yazılar
Nevşehir Ortalama Sıcaklık
 • Çarşamba
  17 /Hava Durumu
 • Perşembe
  18 /Hava Durumu
 • Cuma
  21 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  21 /Hava Durumu
 • Pazar
  25 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  11 saat schedule
 • İzmir
  12 saat schedule
 • Ankara
  4 saat schedule
 • Adana
  4 saat schedule
 • Bursa
  10 saat schedule
 • Antalya
  8 saat schedule
 • Trabzon
  13 saat schedule
expand_less