Nevşehir Otobüs Bileti Ara

İsmi Osmanlı dilinde ‘’Yeni Şehir’’ anlamına gelen Nevşehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan hayli turistik bir yerleşim. Nüfusu 300 bine yaklaşan şehir, Anadolu’nun neredeyse tam merkezine yerleşiyor. Herhangi bir denize kıyısının bulunmayan Nevşehir’de karasal iklim etkili. Peribacası ismi verilen muhteşem doğal oluşumlarla çepeçevre sarılan şehirde özellikle Ürgüp, Avanos, Göreme ve Ihlara Vadisi gibi noktalar ise muhakkak ziyaret edilmesi gereken turistik yerlerden bazıları.

Eskiden bu çevrede hüküm süren Kapadokya Krallığı, günümüzde de bölgeye ismini veriyor. Milyonlarca yıl boyunca devam eden doğa olaylarının sonunda oluşan peribacalarıyla adını dünyaya duyuran Nevşehir’de gezilecek yerlerin son derece fazla olması ise şehre seyahat için en azından birkaç gün ayırmayı gerekli kılıyor. Çok sayıda kilise ve mağaraya ev sahipliği yapan Göreme Açıkhava Müzesi, tarih boyunca Hristiyanların ilk barındıkları yerlerden biri ve Nevşehir’e gelen herkes mutlaka burayı ziyaret etmeli. Peribacası diye anılan taştan oluşumların en belirgin örneklerinden Üç Güzeller, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Uçhisar Kalesi ve Ihlara Vadisi ise bölgenin diğer turistik noktaları arasında. Çömlekçilik ve şarap üretimi yıllardır Nevşehir’in başlıca geçim kaynaklarından. Şehrin geneline yayılan atölyeleri ve mahzenleri gezerek Kapadokya’nın mistik atmosferine şahitlik edebilirsiniz. Çevresinde bulunan meşhur kasabalara karşılık Nevşehir’in merkezi fazla turistik sayılmaz. Daha çok konutlara ve devlet kurumlarına ev sahipliği yapan merkezde dilerseniz alışveriş yapabileceğiniz çarşılara yolunuzu düşürebilir veya zamanınızı parklarda dinlenerek değerlendirebilirsiniz. 

Bölgedeki otellerin bazıları peribacalarının yani kaya oluşumların içinde hizmet veriyor. Buralarda kalarak sıradan bir konaklama deneyiminin ötesine geçebilirsiniz. Merkezdeki oteller ise daha klasik alternatiflerden meydana geliyor. Nevşehir ve Kayseri’de hizmet veren havalimanlarına uçtuğunuzda şehre direkt olarak kolaylıkla gelebilirsiniz. Otobüs yolculuğu ise özellikle İstanbul gibi uzak şehirlerden 10 saatin üzerinde sürüyor. Buna karşılık Ankara, Kayseri, Konya ve Adana gibi civardaki illerden otobüsle daha kısa sürede seyahat edebileceğinizi anımsatalım. 

Nevşehir Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  19 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  19 /Hava Durumu
 • Perşembe
  16 /Hava Durumu
 • Cuma
  18 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  19 /Hava Durumu