Türkiye’nin en büyük gölleri İçinde barındırdığı mineralleri ve canlı hayvanlarıyla tarih boyunca insanların geçim kaynağı olmuş, medeniyetlere ev sahipliği yapmış göllerimiz var. Peki bu göllerin büyüklüklerini ve özelliklerini biliyor musunuz? İşte Türkiye’nin en büyük gölleri…

Van GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü, dünyanın da sodalı suya sahip en büyük gölü. Suyu hem tatlı hem de deniz ekosistemi barındırıyor ve içindeki tuz oranı nedeniyle kışın donmuyor. Büyüklüğünden dolayı Vanlıların deniz olarak adlandırdığı Van Gölü, birçok efsaneye de konu olmuş. 3.713 kilometrekare yüzölçümüne sahip gölün ortalama derinliği ise 171 metre. Gölün yaşının 600 bin yıl olduğu tahmin ediliyor. Haliyle birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış. Akdamar Adası ve üzerindeki kilisesi oldukça ünlü. Göl üzerinde Çarpanak, Adır ve Kuş adaları da var. Van Gölü’nü görmek istersen bir uçak bileti uzaklığında. Göl çevresinde konaklama yapabileceğin otellere de göz atabilirsin.

Tuz GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Tuz gölü üzerinde katmanlar sebebiyle üzerinde yürüyebileceğin ilginç bir göldür. Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı bu gölün kendine özgü karakteristik özellikleri vardır. Gölün tabanından tuzlu suların gelmesi, sığ oluşu ve buharlaşması, şiddetli tuz birikimini arttıran etkenler. Yolun düşerse üzerinde yürüyüp bir fotoğraf çektirmeyi unutma. 1500 kilometrekarelik alana sahip Tuz Gölü çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Tuz Gölü, UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Beyşehir GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Isparta ve Konya il sınırları içinde yer alan Beyşehir Gölü, 651 kilometrekareyle Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü. Göller bölgesinin en büyük gölü ve Konya ovasının sulanmasında büyük katkısı var. Beyşehir Milli Parkı çevresinde çok güzel manzaralar eşliğinde gezebilir kamp yapabilirsin. Toros dağlarıyla çevrili gölün en derin yeri 10 metre. Gün batımını şahane manzaralar eşliğinde izleyebileceğin bu gölün çevresinde yeme içme mekanları da var.

Eğirdir GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, yılın her mevsimi farklı güzelliklerde fotoğraf çekilebilecek bir yer. Su hayvanları ve yabani hayvanlar için önemli bir barınak olan bu göl Isparta’da yer alır. Gölün üzerinde iki ada yer alır. Can Ada ve Yeşil Ada. Yeşil Ada üzerindeki Aya Stefanos Kilisesi göl çevresindeki önemli bir tarihi yapı. Göl çevresinde küçük oteller ve pansiyon şeklinde konaklama yapılır.

İznik GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

İznik Gölü önemli yapıların yer aldığı, doğal güzellikleriyle de baş döndüren Türkiye’nin en popüler turistik göllerinden biri. 298 kilometrekare büyüklüğündeki gölün içerisinde deniz canlıları olan ıstakoz, gümüş balığı gibi balık türleri de yaşar. Hafta sonları Bursa ve İstanbulluların ziyaret ettiği yerlerden biri olan İznik gölü çevresinde konaklama ve yeme içme tesisleri bulunur. Zeytinliklerle çevrili bereketli topraklara ev sahipliği yapan İznik’teki göl kenarında keyifli bir yerde konaklamak istersen tıkla.

Burdur GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Yoğun tuz oranı nedeniyle içinde balık yaşamayan Burdur Gölü, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapar. 100’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapar en ünlüsü dikkuyruk ördeği. 250 kilometre kare yüzölçümüne sahip Burdur Gölü son yıllarda kurumaya başladı. Göl çevresindeki mermer ocakları yüzünden kesilen su rezervleri sebebiyle göl küçüldü. Tektonik depremler sonucu oluşmuş bu göl Türkiye’nin 7. Büyük gölü. Burdur Gölü’ne gitmişken beyaz kumlarıyla ün salmış Salda Gölü’ne de uğramayı ihmal etme. Burdur otel seçenekleri için tıklayabilirsin.

Manyas GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Çöküntü hareketleri sonucu oluşmuş bu göl, yüzlerce kuş türünün de konakladığı önemli bir havza. Türkiye’nin en önemli kuş barınma alanlarından biri olan Manyas Gölü, Kuş Cenneti olarak da bilinir ve 1-2 metre derinliğe sahip sığı bir göldür. 166 kilometrekare büyüklüğüne sahip Manyas Gölü kuş gözlemi yapmak, doğa fotoğrafları çekmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

AcıgölTürkiye'nin EN büyük gölleri

Afyonkarahisar, Denizli il sınırları içinde yer alan Acıgöl, sodalı suyuyla ünlü. Dünyanın en büyük doğal sodyum potansiyeline sahip bu gölden Türkiye’nin sodyum ihtiyacının neredeyse tamamı karşılanıyor. Flamingo ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapan göl çevresinde aynı zamanda atmaca ve kartal gibi yırtıcı kuş türleri de gözlemlenebiliyor. 153 kilometrekare büyüklüğe sahip Acıgöl sönmüş yanardağ ağzı üzerine oluşmuş bir göl.

Ulubat GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Şahane fotoğraflar çekebileceğin Ulubat Gölü, Bursa-Balıkesir sınırda yer alıyor. Plankton, dip canlıları, balık ve kuş türleri açısından Türkiye’nin en zengin göllerinden bir olan Ulubat, üzerinde 11 tane ada var. 136 kilometre kare büyüklüğe sahip Ulubat gölüne kıyısı olan Gölyazı, balıkçı ailelerin yaşadığı üzerinde birçok tarihi yapı bulunan çok şirin bir yer. Ortalama 2,5 metre derinliğe sahip bu göl de turna, sazan, kerevit ve yayın gibi birçok balık türü yaşıyor. Deniz seviyesine yakın bu gölün rakımı 7 metre.

Çıldır GölüTürkiye'nin EN büyük gölleri

Aylarca buz tutan, üzerinde atlı kızaklara bile binilebilen Çıldır Gölü, bu özelliğiyle Türkiye’deki diğer göllerden ayrılıyor. Kars’a hayat veren önemli yerlerden biri olan bu gölde kışın buzları kırarak balıkçılık yapılabiliyor. Deniz seviyesinden 1.959 metre yükseklikte bulunan bu göl derin bir göldür. En derin yeri 42 metre. 123 kilometrekare alana sahip Çıldır Gölü, kışın donmuş zemini üzerinde yapılan çeşitli etkinliklerle dikkat çeker. Gölün çevresinde küçük küçük dinlenme alanları bulunuyor. Göl aynı zamanda temiz suyuyla da dikkat çekiyor. Kars’a uçak bileti alıp, Çıldır gölünü görmeye ne dersin?

Türkiye’nin en büyük 10 gölünü bu 10 göl takip ediyor.

 • Palas Tuzla Gölü
 • Eber Gölü
 • Erçek Gölü         
 • Hazar Gölü
 • Bafa Gölü
 • Köyceğiz Gölü
 • Işıklı Gölü
 • Nazik Gölü
 • Sapanca Gölü
 • Salda Gölü

Dünyanın en büyük göllerinin listesiyse şöyle;

 • Hazar Gölü
 • Superior Gölü
 • Victoria Gölü
 • Huron Gölü
 • Michigan Gölü
 • Tanganika Gölü
 • Baykal Gölü
 • Büyük Ayı Gölü
 • Malawi Gölü
 • Büyük Esir Gölü
Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.