Burdur Otelleri Ara

En uygun Burdur otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Burdur otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Burdur Hakkında

Burdur, konum olarak Akdeniz’de; “Göller Bölgesi” olarak bilinen yerde bulunuyor. Afyon, Muğla ve Denizli gibi şehirlerle komşu olan Burdur’un toplamda 270 bin civarında nüfusu bulunuyor. Bizans Dönemi’nde “Polydorion” olarak anılan şehrin ismiyle alakalı pek çok rivayet söz konusu. Sene boyunca güneş almasının haricinde oksijen konusunda da şanslı şehirlerden biri olarak kabul edilen Burdur’da tarım ve hayvancılık, halkın temel geçim kaynakları arasında ilk sırada yer alıyor. Burdur merkez bölgesi, nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu yer olarak dikkat çekiyor. Akdeniz Bölgesi’nde yer alsa da ağırlıklı olarak karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirde kış aylarında kar yağışlarına çok sık rastlanıyor.

Burdur’un en popüler gezi durağı hiç tartışmasız Salda Gölü. Kelimenin tam anlamıyla Maldivler’i anımsatan görüntüsü ile büyüleyen Salda Gölü, Türkiye’deki tatlı su göllerinin en derini olma özelliğine sahip. Bembeyaz kumsalları dışında turkuaz renge sahip suyuyla tabloları anımsatan Salda Gölü, son dönemde özellikle doğa fotoğrafçılarının da gözdesi haline geldi diyebiliriz. Türkiye’nin turizme açılmış ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası, Burdur şehir merkezine geldiğinizde rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bir yer. İçerisinde küçük göllerin bulunduğu mağaranın sabit sıcaklığı ise 14 derece. Binlerce yıllık mağarayı, akşam 17.00’ye kadar görebilirsiniz. Burdur küçük bir şehir olduğu için merkezden diğer ilçelere ulaşmak çok vaktinizi almayacaktır. Örneğin Sagalassos Antik Kenti’ni görmek için 31 km, Kremni Antik Kentini görmek içinse sadece 24 km’lik bir yol katetmeniz gerekecek.

Burdur Merkez’de gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmeniz gereken başlıca yerler arasında Burdur Müzesi, Taş Oda Konağı, Etnografya Müzesi, Bakibey Konağı, Ulu Cami, Saat Kulesi ve Gençlik Parkı bulunuyor. Burdur merkezinde gezilecek yerlerin birbirine yakın mesafede olması,  seyahatinizin yorucu geçmemesi adına büyük bir avantaj.  Zengin mutfağı ve yöresel lezzetleriyle dikkat çeken Burdur’a hem hava, hem de kara yolu ile ulaşmak gayet kolay. Antalya’dan 126 km uzaklıktaki Burdur şehir merkezine en yakın havalimanı ise Isparta Süleyman Demirel Havalimanı.

Burdur Semtleri

Burdur Seyahat Yazıları