Türkiye, coğrafi güzellikler yönünden zengin bir ülke. Her bölgenin ve hatta her şehrin kendine özel güzellikleri var. Hepsi de bizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. “Ben ülkemizin tüm güzelliklerini gezdim gördüm, daha az kişi tarafından keşfedilmiş noktalar arıyorum” diyorsan Türkiye’nin en yüksek dağlarına tırmanmaya başlayabilirsin. Tırmanmak gözüne zor geliyorsa sen en iyisi okumayla başla.

İçindekiler

1-Ağrı Dağı

Türkiye’nin en büyük dağı Ağrı Dağı olduğu, birçoğumuzun ilkokul yıllarımızda ülkemizle ilgili öğrendiği ilk coğrafi bilgilerdendir diye düşünüyorum. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine 15 kilometre uzaklıkta konumlanan dağ, deniz seviyesinden 5137 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek dağı ve aynı zamanda Avrupa’nın da en yüksek doruğu.

Küçük Ağrı ve Büyük Ağrı olarak iki farklı dağdan oluşan Ağrı Dağı, Büyük Tufan sonrasında Nuh’un gemisinin konumlandığı dağ olarak efsanevi bir özelliğe de sahip. Bu özelliğiyle kutsal kitaplara da konu olan dağın Ararat, Kuh-i Nuh, Gli Dağ ve Cebel ül Haris gibi isimleri de var.

Tüm yıl boyunca karların erimediği dağın zirve noktası her dönem buzullarla kaplı. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, Ağrı Dağı’na tırmanışın en doğru zamanları. Kışın tırmanmak çok zorlu olduğu için dağcıların en büyük hedefi, dağa kışın solo tırmanış düzenlemek. Marco Polo tarafından hiçbir zaman çıkılamayacak bir dağ olarak tanımlanan dağa ilk tırmanış Profesör Frederik Von Parat tarafından 9 Ekim 1829 tarihinde gerçekleşmiş. Bu tırmanıştan yıllar sonra, 21 Şubat 1970’te ise Doktor Bozkurt Ergör ikinci kış tırmanışını yapmış.

Ağrı Dağı'nı haritada görmek için tıkla. 

2-Cilo Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı listesinde 2. sırada, deniz seviyesinden 4135 metre yüksekliğiyle Cilo Dağı var. Güneydoğu Toroslar’ın en doğudaki uzantısı olan Cilo Dağı, Hakkari ilinin sınırları içerisinde konumlanıyor. 4135 metredeki Uludoruk, 4060 metredeki Suppa Durek, 3850 metredeki Maunseli Sivrisi, 3700 metredeki Köşedireği Dağı, 3650 metredeki Gelyona Tepesi ve 3500 metredeki Kisara Dağı, Cilo Dağı’nın en önemli zirveleri arasında.

Dört mevsim boyunca karların hiç erimediği ve eşsiz doğal güzellikleri olan buzulların oluştuğu dağ, 2020 yılında milli park ilan edildi. Bu nedenle de yerli yabancı birçok turist, bu milli parkı görmeye Hakkari’ye geliyor. Aynı zamanda dünyadaki nadir çiçeklerden biri olarak bilinen ters lale, Cilo Dağı’nda yetişiyor. Asuriler bu çevrede yaşarken, bu çiçeği ağlayan lale olarak adlandırıp kutsal kabul ettikleri için koruma altında olan çiçeği görmek de oldukça keyifli oluyor.

Hem Türkiye’den hem de dünyadan birçok dağcının tırmanış hayallerini süsleyen Cilo Dağı’na tırmanmak oldukça zorlu çünkü çığ düşme tehlikesi yaşanabiliyor. Dağın en yüksek zirvesi olan Uludoruk’a ilk tırmanış, 1931 yılında Ludwig Sperlich ve Ludwig Krenek tarafından düzenlenmiş. İkinci tırmanış ise 8 Eylül – 8 Ekim 1937 tarihleri arasında Berlin Üniversitesi doçentlerinden biri olan Hans Bobek’in başkanlık ettiği 5 kişilik ekip tarafından gerçekleşmiş.

Cilo Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

3-Süphan Dağı

Ağrı Dağı ve Cilo Dağı’nın arkasından deniz seviyesinden 4058 metre yüksekliğiyle Süphan Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağları listesinde 3. sırada yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü’nün kuzeyinde konumlanan dağ, Adilcevaz ilçesine bağlı ve çevresinde Patnos, Malazgirt ve Ahlat ilçeleri de bulunuyor.

Sönmüş bir volkanik dağ olan Süphan Dağı’nın en son Milattan Önce 8000’li yıllarda aktif bir volkan olduğu tahmin ediliyor. Dağın zirvesinde doğal güzelliğiyle görme şansına erişen dağcıları büyüleyen bir krater gölü bulunuyor. Ayrıca doruktan Van Gölü manzarasını izlemek de oldukça etkileyici bir deneyim oluyor.

Zirvesi buzullarla kaplı Süphan Dağı’na tırmanış için en uygun zaman dilimi, Haziran ayının sonunda başlıyor ve Eylül ayının ortalarına kadar sürüyor. Dağa tırmanış için daha elverişli olması nedeniyle doğu tarafı tercih ediliyor. Süphan Dağı’na tırmananlar, zirveden güneşin doğuşunu ve batışını izlemenin güzelliğinin kelimelerle tarif edilemeyeceğini söylüyorlar. Bu nedenle eğer sen de bir gün bu dağa tırmanmaya karar verirsen zirvede bir gece konaklamayı değerlendirmelisin. Tırmanış için Adilcevaz İlçe Jandarma Karakolu’ndan izin alınması gerektiğini ve dağa profesyonel bir grupla tırmanmanın önerildiğini de belirteyim.

Süphan Dağı'nı haritada görmek için tıkla.

4-Kaçkar Dağı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize’nin 60 kilometre güneydoğusunda konumlanan Kaçkar Dağları’nın en yüksek zirvesi, Kaçkar Dağı. Deniz seviyesinden 3937 metre yükseklikte olan dağ, Türkiye’nin 4. en büyük dağı. Bu dağın büyük bir kısmı Rize sınırlarında yer alsa da zirve noktası Artvin sınırlarında bulunuyor. Bir iddiaya göre, dağın adı Ermenice’de Haçlı taş anlamına gelen Haçkar kelimesinden türemiş. Diğer bir iddiaya göre ise Kıpçak Türkçesi’nde koç anlamına gelen Koçkar kelimesi halk arasında Kaçkar olarak söylenmeye başlanmış.

Karadeniz kıyılarına paralel uzandığı için Kaçkar Dağı’nın kuzeyi, Karadeniz Bölgesi’nin meşhur yemyeşil görüntüsünü tek başına oluşturabilecek kadar ağaca ve yeşilliğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca masmavi göller ve dereler de dağın kuzeyinde bulunuyor. Dağın güneyi ise akarsuların ve buzulların aşındırması nedeniyle granit, siyanit, granodiorit ve andezit gibi taşların oluşturduğu bir yapıya sahip.

Kaçkar Dağı’na tırmanmak yaz aylarında daha kolay çünkü kış aylarında yağan yoğun kar vadileri, yaylaları ve evleri kaplar ve buzullar çok eğimli olduğu için çığ riski oldukça yüksektir. Dağa tırmanmak için genel olarak güney rota tercih ediliyor. Kuzey rotası, tırmanmak için deneyim isteyen bir zorlukta. Ancak kuzeyden zirveye tırmanıldığında dönüş yolunda Ayder Yaylası’nın kaplıcaları ziyaret edilebilir.

Kaçkar Dağı'nı haritada incelemek istiyorsan tıkla.

5-Erciyes Dağı

“Uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ” olarak betimlenen Erciyes Dağı, Türkiye’de kayak turizmi denilince ilk akla gelen dağlardan biri. Erciyes Dağı, deniz seviyesinden 3916 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek dağları arasında 5. sırada. İç Anadolu Bölgesi’nde, Kayseri’nin 25 kilometre güneybatısında konumlanan dağ, Kayseri’nin olduğu kadar Nevşehir ve Kapadokya’nın da simgesi. Zirvesi her daim karlı ve dumanlı olduğu için turistlerin ilgisini çekiyor.

Günümüzde sönmüş bir yanardağ olan Erciyes Dağı’nın dünyanın III. zaman dönemi olarak bilinen yıllarda aktif olduğu keşfedilmiş. Dağın püskürttüğü lavlar sonucu peri bacaları oluşmuş. Uzun bir dönem boyunca aktif bir yanardağ olan Erciyes’in en son 2000 yıl öncesinde lav püskürttüğü düşünülüyor.

Erciyes’in zirvesine tırmanmak için en uygun zaman Mayıs – Ekim ayları arası. Zirveye ulaşmak için en çok tercih edilen tırmanış yolu, dağın doğu yüzünde 2100 metre yükseklikteki Tekir Yaylası. Bu yaylada kayak merkezi bulunduğu için tırmanış esnasında Erciyes kayak otelleri işleri kolaylaştırıyor. Dağın zirvesine ilk tırmanış, 29 Temmuz 1837’de İngiliz dağcı W.J. Hamilton tarafından gerçekleştirmiş. Erciyes’in zirvesine ulaşan ilk Türk ise 1924 yılındaki tırmanışıyla Miralay Cemil Cahit Bey olmuş.

Erciyes Dağı'nı haritada görmek için tıkla.

6-Küçükağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı Ağrı Dağı’nı anlatırken iki ayrı dağdan oluştuğundan ve bu dağlara, Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı adları verildiğinden bahsetmiştim. Her ne kadar adı Küçükağrı Dağı olsa da bu dağın deniz seviyesinden yüksekliği 3896 metre ve Türkiye’nin 6. en yüksek dağı. Araplar tarafından Cebel’ül-huveyris olarak adlandırılan Küçükağrı’nın doruk noktası, İnönü zirvesi olarak bilinir. 2700 metre yükseklikte ise Küçük Ağrı ve Büyük Ağrı’yı birbirine bağlayan Serdar Bulak Geçidi bulunuyor.

Sönmüş bir yanardağ olan dağın eğimi tepeye doğru artar ve konik bir görüntü oluşturur. Yılın her mevsimi karlarla kaplı olduğu için tırmanış oldukça zorlaşıyor. Zirve tırmanışı kuzeybatı rotasından gerçekleşiyor. Birçok dağcı Ağrı Dağı’na tırmanmadan önce Küçük Ağrı’ya tırmanarak deneyim kazanıyor.

Küçükağrı Dağı'na haritada göz atmak için tıkla. 

7-Kızılkaya Dağı

Niğde, Kayseri ve Adana il sınırlarına yayılmış olan Aladağlar milli parkının en yüksek zirvesi, deniz seviyesinden 3767 metre yüksekliğiyle Kızılkaya Dağı. Aynı zamanda Toros Dağları’nın da en yüksek zirvesi. Ancak geçmişte Demirkazık Dağı’nın Toros Dağları’nın en yükseği olduğu düşünülüyordu. 2008 yılında yapılan hassas ölçümler sonucunda Kızılkaya’nın Demirkazık’tan 11 metre daha yüksek olduğu keşfedilmiş.

Kızılkaya Dağı’na yapılan ilk tırmanış, 1927 yılında Doktor Georg Künne, Doktor Wilhelm Martin ve eşi Marianne Martin’den oluşan Alman ekip tarafından gerçekleştirilmiş.

Dağa tırmanmak için Adana’nın Aladağ ilçesi, Niğde’nin Çamardı ilçesi ya da Kayseri’nin Yahyalı ilçesi tercih ediliyor. Bu üç rota arasından en popüler olanı Çamardı ilçesine giderek ulaşılan rota. İlçede bulunan Çukurbağ Köyü’nün Martı Deresi Mahallesi’ni geçtikten sonra Emli Vadisi’ne gidiyorsun. Emli Vadisi, tırmanışın başladığı nokta. Popüler bir rota olduğu için birçok dağcıyı bu rotada görebilirsin.

8-Demirkazık Dağı

Az önce belirttiğim gibi geçmişte Toros Dağları’nın en yüksek zirvesi olarak bilinen Demirkazık Dağı, 3756 metre yüksekliğiyle listemizin 8. sırasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucu Torosların en yüksek zirvesi unvanını Kızılkaya’ya kaptıran Demirkazık Dağı, Niğde’nin 40 kilometre güneydoğusunda konumlanıyor.

Kızılkaya Dağı’na 1927 yılında tırmanan Doktor Georg Künne, Doktor Wilhelm Martin ve eşi Marianne Martin’dden oluşan ekip, aynı yıl Demirkazık Dağı’na da tırmanmış ve böylece bu dağa tırmanan ilk ekip olmuş. Bu ekibe tırmanış esnasında Demirkazık Köyü’nde yaşayan Veli Çavuş adlı bir gencin rehberlik ettiği biliniyor. Ekibe tırmanışın zirvesine kadar eşlik ettiği için Demirkazık Dağı’na tırmanan ilk Türk olmuş. İlk kış tırmanışı ise 1969 yılında Ağrı Dağı’na da tırmanan Doktor Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirilmiş.

Demirkazık Dağı'nı haritada görmek için tıkla. 

9-Sematepe

Demirkazık Dağı’nın tam karşısında bulunan Sematepe, deniz seviyesinden 3625 metre yükseklikte. Akkale Dağı adıyla da bilinen dağı tırmanmak için en iyi zaman bahar aylarının sonu çünkü yüksekliği nedeniyle yılın büyük çoğunluğu karla kaplı.

10-Çağalın Başı

Aladağlar’ın bir parçası olan Çağalın Başı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 3612 metre. Yılın her mevsimi kar tabakasının olduğu zirve, birçok dağcının daha yüksek dağlara tırmanmadan önce deneme tırmanışı yapmayı tercih ettiği zirvelerden.

Çağalın Başı'nı haritada görmek için tıkla.

11-Artos Dağı

Van’ın Gevaş ilçesindeki Artos Dağı, deniz seviyesinden 3550 metre yükseklikte. Çadır Dağı adıyla da bilinen dağ, Güneydoğu Toros Dağları’nın devamı. Akdamar Adası’nın tam karşısında oluşu sayesinde harika manzaraların fotoğrafları çekilebilir. Van Gölü yakın bir konumda olduğu için dağın kuzey ve güney yönlerine hâkim olan iklimler birbirinden farklı. Sert ve soğuk rüzgarlardan bulunduğu havzayı koruyan dağ, rüzgâr enerjisi üretimi için de elverişli.

Kükürt yataklarına ev sahipliği yapan dağ, aynı zamanda birçok farklı hayvan türünün de yaşaması için uygun topraklara sahip. Geçmişte yaşanan fazla avlanma yüzünden hayvan varlığı büyük ölçüde azalmış olsa da ayı, tavşan, keklik ve kurt gibi türler hala Artos Dağı’nda yaşıyor. Bu hayvanların yanında 200 çeşit kelebek de bu dağda bulunuyor. Farklı kelebek türlerinin yaşaması dağı dünyanın en önemli yerlerinden biri konumuna getiriyor ve her yıl dağcılarla birlikte botanikçiler ve doğa tutkunları da dağa akın ediyor.

Artos Dağı’nın tüm özelliklerinin üstüne bir de 1800 metrelik irtifası eklenince kayak sporu için de uygun hale geliyor. Yani anlayacağın Artos Dağı’nın güzellikleri saymakla bitmiyor, en iyisi Van uçak bileti alıp gidip yerinde görmek.

Artos Dağı'nı haritada görmek istiyorsan tıkla. 

12-Mercan Dağları

Munzur Dağları adıyla da bilinen Mercan Dağları, deniz seviyesinden 3549 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek 12. dağı. Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında, Yukarı Fırat bölgesinde, Tunceli ve Erzincan illeri arasında konumlanan dağlar, Toros Dağları’nın bir uzantısı. Doğudaki Avcı Dağları’na kadar uzanan dağların en yüksek zirvesi, 3463 metre yükseklikteki Akbaba Tepesi.

5 milyon yıldır var olduğu düşünülen Munzur Dağları, kalker kayalardan oluşuyor ve bu yüzden de çok engebeli ve dişli bir yüzeye sahip. Çok sayıda buzul göllerine, derelere ve yaylara ev sahipliği yapan dağlar, yılın büyük çoğunluğu karla kaplı. Dağlarda farklı çeşitte bitkilere, çiçeklere ve meşe ormanlarına rastlayabilirsin.

Mercan Dağları’na diğer adını veren Munzur Nehri de farklı şelalelerle birleşerek bu dağdan akar. Pülümür Vadisi ile birleşen Mercan Dağları’nın bulunduğu 42.000 hektarlık alan, 1971 yılında Munzur Vadisi Milli Parkı ilan edilmiş. Mercan Dağları’na tırmanmak için en uygun zaman aralığı ise 15 Haziran ile 30 Ağustos arası.

Haritada Mercan Dağları'nı incelemek istersen tıkla. 

13-Tendürek Dağı

Van’ın Çaldıran ilçesi sınırlarında konumlanan Tendürek Dağı, deniz seviyesinden 3533 metre yükseklikteki Büyük Tendürek ve 3291 metre yükseklikteki Küçük Tendürek adlı ikiz zirvelerden oluşuyor. Koni görünümüne sahip olan zirveler, fazla sayıda krateri bulunduran volkanik özelliklere sahip.

Bazı kaynaklara göre, Tendürek Dağı’nda en son 1855 yılında bir volkanik püskürme gerçekleşmiş. Küçük Tendürek’in zirve noktasında 400 metre çaplı bir krater gölü bulunuyor. Gölün kenarlarındaki çukurlardan 50 derece sıcaklıkta buharlar çıkmaya devam ediyor. Sıcak su buharlarının çıkışı, dağın volkanik faaliyetlerinin henüz sonlanmadığının birer göstergesi. Bu nedenle de Tendürek Dağı, aktif volkan sınıfında kabul ediliyor.

Tendürek Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

14- Medetsiz Dağı

Orta Toros Dağları’nın en yüksek bölümü olarak bilinen Bolkar Dağları Konya, Niğde ve Mersin illerine yayılmış. Bolkar Dağları’nın en yüksek zirvesi ise deniz seviyesinden 3524 metre yüksekliğiyle Mersin’in Çamlıyayla sınırlarında konumlanan Medetsiz Dağı.

Tektonik dağ özelliklerini taşıyan Medetsiz Zirvesi, Akdeniz iklimi ve karasal iklimlerin geçiş noktası. Güney kesimlerde Akdeniz ikliminin etkileriyle bolca yağış görülür. Bu nedenle dağın güney yüzünde kızılçam, karaçam, sedir ve Toros köknarı gibi bölgeye özgü bir bitki örtüsü hâkim. Dağın kuzeyi ise karasal iklim nedeniyle bozkırla kaplı. Ayrıca Medetsiz Dağı’nda Vipera Bulgardaghica adı verilen zehirli bir engerek türü yaşıyor.

Kış mevsiminde çığ düşme tehlikesi oldukça yüksek olan dağa tırmanış için en uygun aylar Mayıs, Haziran ve Temmuz. Ancak bu dönemlerde dağda su kaynağı bulmak biraz zor olduğu için tırmanış yapacaksan çok iyi hazırlanmalısın. Medetsiz Zirvesi’ne çıkmak için en kolay yol Maden Köyü’nden takip edebileceğin dağın kuzey yamacındaki rota. Meydan Yaylası ve Koyunaşağı Geçidi üzerinden geçtikten sonra zirveye ulaşabileceğin yol düşük eğimli. Kuzey yamacın aksine güney yamaç fazlasıyla keskin ve dik. Güney yamaçtan zirveye tırmanış rotası Çamlıyayla ilçesindeki Olukkayağı Köyü’nden başlar.

Medetsiz Dağı'nı haritada görmek için tıkla.

15-Aydos Dağı

Bolkar Dağları’nın Medetsiz Zirvesi’nden sonraki en yüksek doruğu olan Aydos Dağı, Konya’nın Halkapınar ilçesinde konumlanıyor. Deniz seviyesinden 3430 metre yüksekliğiyle Aydos Dağı, Türkiye’nin en yüksek 13. dağı. Bu zirveden Erciyes, Medetsiz, Hasan Dağı ve Aladağlar görülebiliyor.

Şiddetli rüzgarlar alan Aydos Dağı’na Ereğli ilçesinden de ulaşılabiliyor. Dağın zirvesine tırmanışa iki ayrı başlangıç noktasından başlanabiliyor ama bu noktaların ikisi de aynı yola bağlanıyor. Bu dağa teknik bir tırmanış yapmak pek mümkün değil çünkü kaya duvarları çok dik değil. Bu nedenle deneme tırmanışları yapmak isteyen dağcılar tarafından tercih ediliyor.

Aydos Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

16-Kösedağ

Deniz seviyesinden 3340 metre yükseklikte olan Kösedağ, Sivas’ın Zara ilçesinde konumlanıyor. Karasal iklim nedeniyle Kösedağ, bozkırlarla kaplı. Ancak dağın topraklarında sarıçam, karaçam ve meşe ağaçları da var. Karapınar Deresi de Kösedağ topraklarından akıyor.

Kösedağ, tarihimizde de önemi olan bir dağ aslında. 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşı, tam da burada olmuş. Bu nedenle bu dağ, birçok askerimizin hayatını kaybettiği bir yer.

17-Mescit Dağı

Erzurum’un Uzundere ilçesinin sınırlarında bulunan Mescit Dağı, deniz seviyesinden 3239 metre yükseklikte. Doğusunda Tortum Vadisi, güneybatısında Baş Çayı, kuzeybatısında Çermeli Dere ve kuzeyinden Çoruh Nehri’nin döküldüğü Mescit Dağı üzerinde sirk gölleri de bulunuyor.

Mescit Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

18-Hasan Dağı

Aksaray ve Niğde illerinin sınırları içerisinde konumlanan Hasan Dağı, deniz seviyesinden 3268 metre yükseklikte. Büyük Hasan Dağı ve Küçük Hasan Dağı olarak iki kraterden oluşan dağ, klasik bir volkan konisi görünümünü koruyan sönmüş bir yanardağ.

Erciyes Dağı’ndan sonra İç Anadolu Bölgesi’ndeki en yüksek 2. dağ olarak bilinen Hasan Dağı’na tırmanmak için Helvadere Kasabası’na ulaşmak gerekiyor. Buradan tırmanışa başlamak için otel yönü ya da dağ evi parkuru tercih ediliyor ama en güvenli olan parkur, dağ evi yönünden çıkılan parkur. Hem bu parkurda Sür Kilisesi de görülebiliyor. Ayrıca parkur boyunca Erciyes Dağı, Ekecik Dağları ve Tuz Gölü manzarası eşlik ediyor.

Aralık ve Nisan aylarında dağda kayak da yapılıyor. Hasan Dağı, yamaç paraşütüne de elverişli olduğu için yamaç paraşütü ile ilgilenenler de bu dağa gelmeyi tercih ediliyor. Dağ, 1750 metre yüksekliğe kadar meşe ormanlarıyla kaplı. Dağ kekikleri ve birbirinden güzel çiçekler doğanın en harika görüntüsünü oluşturuyor. Bu nedenle sadece tırmanış sevdalıları için değil, doğa yürüyüşü sevenler için de güzel bir rota haline geliyor.

Ayrıca dağın eteklerinde Roma Dönemi’nden günümüze uzanan Nora Antik Kenti bulunuyor. Dağın kuzey yönündeki eteklerinde bulunan Helvadere Göleti ve çevresine kurulu tesisler dağcıların ve doğa meraklılarının dinlenme ve yemek ihtiyaçlarını karşılıyor.

Hasan Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

19-Kısır Dağı

Deniz seviyesinden 3197 yükseklikte olan Kısır Dağı, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunuyor. Şehir merkezine 30 kilometre uzak olan dağ, Akbaba Havzası üzerinde geniş bir temele sahip. Basık ve yayvan görünümdeki dağ, doğuda Akbaba Dağı ile komşu. İki dağ arasında ise Çıldır Gölü yer alıyor. Aynı zamanda Kısır Dağı’nın etekleri su kaynakları ve dereler yönünden zengin.

Kısır Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

20-Palandöken Dağı

Ülkemizde kayak turizmi denilince akla ilk gelen dağlardan biri olan Palandöken Dağı, deniz seviyesinden 3125 metre yüksekliğiyle Erzurum’da konumlanıyor. Erzurum şehrinin genel rakımı 1950 metreyi bulduğu için Palandöken Dağı, ülkemizde 3000’yi geçen diğer dağlar kadar büyük gözükmüyor. Tırmanış açısından zorluk seviyesi yüksek olmasa da kışın sert geçmesi dik parkurları tehlikeli hale getirebilir. Palandöken’e en rahat kayak merkezinden geçen rotadan tırmanılıyor.

Palandöken’in kuzey yamacının kış aylarında aldığı kar miktarı ve kar kalitesiyle kayak için çok elverişli. Bu avantajı da Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olmasıyla değerlendiriyor. Kayak merkezinin ünü sayesinde 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları için Palandöken tercih edilmişti.

O kadar önemli bir kayak merkezi ki burada kayak yapmayı deneyimlemek için her yıl binlerce turist Erzurum uçak bileti alıyor. Özellikle de şehir merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta olduğu için hem yerli hem de yabancı turistler kolayca ulaşabiliyorlar. Bu talebi karşılayabilmek için dağın 2100 metrelik yüksekliğinden başlayan Palandöken otelleri, geniş seçenekler sunuyor. Eğer daha yüksek bir rakımda konaklamak istersen 2450 metre yükseklikte de oteller bulunuyor. Dağın zirvesine Büyükejder Tepesi deniyor ve telesiyej kullanılarak çıkılıyor. Bu tepede özel bir işletmenin kafesi bulunuyor. Kayak için gittiğinde mutlaka bu tepedeki kafede oturmanı öneririm.

Palandöken Dağı'nı haritada görmek için buraya tıkla.

21-Nurhak Dağı

Kahramanmaraş’ın Elbistan adlı ilçesinin doğusunda konumlanan Nurhak Dağı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 3090 metre. Eteklerine kurulmuş olan ilçeye Nurhak adı verilmesine yol açan olayın, dağın gece karanlıkta parlaması olduğu düşünülür. Geceleri parladığını düşünen halk dağa Nur Dağı olarak da sesleniyor.

Nurhak Dağı’nın zirvesi, yılın 12 ayı boyunca karla ve buz kütleleriyle kaplı. Karasal iklim özelliklerinin yaşandığı dağ üzerinde bozkırlar ve meşe ağırlıklı ormanlar görülüyor.

Nurhak Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

22-Berit Dağı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin 30 kilometre uzağında konumlanan Berit Dağı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 3014 metre. Paleozoik yaşlı katmanlardan oluşan yapısıyla Toros kıvrımlarının bir parçası olan dağın kuzeyinde doruğa yakın bölgelerde buz yalakları bulunuyor. Dağın etekleri kızılçam ormanlarından oluşuyor. Üzerinde ise bir krater gölü var ve bu gölden kükürtlü gaz çıkışı oluyor.

Berit Dağı'nı haritada görmek için tıkla.


nihanbayram
Nihan Bayram
516 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar