Türkiye, coğrafi güzellikler yönünden zengin bir ülke. Her bölgenin ve hatta her şehrin kendine özel güzellikleri var. Hepsi de bizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. “Ben ülkemizin tüm güzelliklerini gezdim gördüm, daha az kişi tarafından keşfedilmiş noktalar arıyorum” diyorsan Türkiye’nin en yüksek dağlarına tırmanmaya başlayabilirsin. Tırmanmak gözüne zor geliyorsa sen en iyisi okumayla başla.

İçindekiler

1- Ağrı Dağı

ağrı dağı

Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, aynı zamanda Avrupa'nın en yüksek doruğu. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine yakın. Küçük Ağrı ve Büyük Ağrı adlı iki dağdan oluşur ve Nuh'un gemisinin indiği yer olarak efsanevi bir öneme sahiptir. Bu dağ, Ararat, Kuh-i Nuh, Gli Dağ ve Cebel ül Haris gibi isimlerle de anılır.

Ağrı Dağı'nın zirvesi yıl boyunca buzullarla kaplı ve temmuz, ağustos ve eylül aylarında tırmanış için daha uygun. Kışın tırmanış zorlu olduğu için dağcılar genellikle solo kış tırmanışı hedefler. İlk tırmanış, 1829'da Profesör Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirilmiş. 1970'te ise Doktor Bozkurt Ergör ilk Türk tırmanışçı olarak kayda geçmiş.

Uzunluk: 5137 metre 

Ağrı Dağı'nı haritada görmek için tıkla. 

Uçak Bileti

2- Cilo Dağı

cilo dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı listesinde 2. sırada Cilo Dağı var. Güneydoğu Toroslar’ın en doğudaki uzantısı olan Cilo Dağı ülkemiz sınırlarındaki en büyük dağlardan. Hakkari ilinin sınırları içerisinde konumlanıyor. 4135 metredeki Uludoruk, 4060 metredeki Suppa Durek, 3850 metredeki Maunseli Sivrisi, 3700 metredeki Köşedireği Dağı, 3650 metredeki Gelyona Tepesi ve 3500 metredeki Kisara Dağı, Cilo Dağı’nın en önemli zirveleri arasında.

Dört mevsim boyunca karların hiç erimediği ve eşsiz doğal güzellikleri olan buzulların oluştuğu dağ, 2020 yılında milli park ilan edildi. Bu nedenle de yerli yabancı birçok turist, bu milli parkı görmeye Hakkari’ye geliyor. Aynı zamanda dünyadaki nadir çiçeklerden biri olarak bilinen ters lale, Cilo Dağı’nda yetişiyor. Asuriler bu çevrede yaşarken, bu çiçeği ağlayan lale olarak adlandırıp kutsal kabul ettikleri için koruma altında olan çiçeği görmek de oldukça keyifli oluyor.

Hem Türkiye’den hem de dünyadan birçok dağcının tırmanış hayallerini süsleyen Cilo Dağı’na tırmanmak oldukça zorlu çünkü çığ düşme tehlikesi yaşanabiliyor. Dağın en yüksek zirvesi olan Uludoruk’a ilk tırmanış, 1931 yılında Ludwig Sperlich ve Ludwig Krenek tarafından düzenlenmiş. İkinci tırmanış ise 8 Eylül – 8 Ekim 1937 tarihleri arasında Berlin Üniversitesi doçentlerinden biri olan Hans Bobek’in başkanlık ettiği 5 kişilik ekip tarafından gerçekleşmiş.

Uzunluk: 4135 metre 

Cilo Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

3- Süphan Dağı

süphan dağı

Süphan Dağı Türkiye'nin üçüncü en yüksek dağı ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van Gölü'nün kuzeyinde bulunur. Adilcevaz ilçesine bağlıdır ve yakınında Patnos, Malazgirt ve Ahlat ilçeleri yer alır.

Eski bir volkan olan Süphan Dağı'nın en son M.Ö. 8.000'lerde aktif olduğu düşünülüyor. Zirvesinde, dağcıları büyüleyen güzel bir krater gölü bulunur ve Van Gölü manzarası etkileyici.

Buzullarla kaplı zirveye tırmanmak için en iyi zaman haziran sonundan eylül ortasına kadar olan dönem. Tırmananlar, zirveden güneşin doğuşunu ve batışını izlemenin harika olduğunu belirtiyor, bu yüzden zirvede gecelemeyi düşünebilirsiniz. Tırmanış izni için Adilcevaz İlçe Jandarma Karakolu'na başvurmalı ve profesyonel bir grupla tırmanmanızı öneririz.

Uzunluk: 4058 metre

Süphan Dağı'nı haritada görmek için tıkla.

4- Kaçkar Dağı

kackar

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize’nin 60 kilometre güneydoğusunda konumlanan Kaçkar Dağları’nın en yüksek zirvesi, Kaçkar Dağı. Türkiye’nin 4. en büyük ve yüksek dağı. Bu dağın büyük bir kısmı Rize sınırlarında yer alsa da zirve noktası Artvin sınırlarında bulunuyor. Bir iddiaya göre, dağın adı Ermenice’de Haçlı taş anlamına gelen Haçkar kelimesinden türemiş. Diğer bir iddiaya göre ise Kıpçak Türkçesi’nde koç anlamına gelen Koçkar kelimesi halk arasında Kaçkar olarak söylenmeye başlanmış.

Karadeniz kıyılarına paralel uzandığı için Kaçkar Dağı’nın kuzeyi, Karadeniz Bölgesi’nin meşhur yemyeşil görüntüsünü tek başına oluşturabilecek kadar ağaca ve yeşilliğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca masmavi göller ve dereler de dağın kuzeyinde bulunuyor. Dağın güneyi ise akarsuların ve buzulların aşındırması nedeniyle granit, siyanit, granodiorit ve andezit gibi taşların oluşturduğu bir yapıya sahip.

Kaçkar Dağı’na tırmanmak yaz aylarında daha kolay çünkü kış aylarında yağan yoğun kar vadileri, yaylaları ve evleri kaplar ve buzullar çok eğimli olduğu için çığ riski oldukça yüksektir. Dağa tırmanmak için genel olarak güney rota tercih ediliyor. Kuzey rotası, tırmanmak için deneyim isteyen bir zorlukta. Ancak kuzeyden zirveye tırmanıldığında dönüş yolunda Ayder Yaylası’nın kaplıcaları ziyaret edilebilir.

Uzunluk: 3937 metre 

Kaçkar Dağı'nı haritada incelemek istiyorsan tıkla.

5- Erciyes Dağı

Erciyes dağı

“Uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ” olarak betimlenen Erciyes Dağı, Türkiye’de kayak turizmi denilince ilk akla gelen dağlardan biri. Erciyes Dağı, Türkiye’nin en yüksek ve en büyük dağları arasında 5. sırada. İç Anadolu Bölgesi’nde, Kayseri’nin 25 kilometre güneybatısında konumlanan dağ, Kayseri’nin olduğu kadar Nevşehir ve Kapadokya’nın da simgesi. Zirvesi her daim karlı ve dumanlı olduğu için turistlerin ilgisini çekiyor.

Günümüzde sönmüş bir yanardağ olan Erciyes Dağı’nın dünyanın III. zaman dönemi olarak bilinen yıllarda aktif olduğu keşfedilmiş. Dağın püskürttüğü lavlar sonucu peri bacaları oluşmuş. Uzun bir dönem boyunca aktif bir yanardağ olan Erciyes’in en son 2000 yıl öncesinde lav püskürttüğü düşünülüyor.

Erciyes’in zirvesine tırmanmak için en uygun zaman Mayıs – Ekim ayları arası. Zirveye ulaşmak için en çok tercih edilen tırmanış yolu, dağın doğu yüzünde 2100 metre yükseklikteki Tekir Yaylası. Bu yaylada kayak merkezi bulunduğu için tırmanış esnasında Erciyes kayak otelleri işleri kolaylaştırıyor. Dağın zirvesine ilk tırmanış, 29 Temmuz 1837’de İngiliz dağcı W.J. Hamilton tarafından gerçekleştirmiş. Erciyes’in zirvesine ulaşan ilk Türk ise 1924 yılındaki tırmanışıyla Miralay Cemil Cahit Bey olmuş.

Uzunluk: 3916 metre 

Erciyes Dağı'nı haritada görmek için tıkla.

6- Küçükağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek ve en büyük dağı Ağrı Dağı’nı anlatırken iki ayrı dağdan oluştuğundan ve bu dağlara, Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı adları verildiğinden bahsetmiştim. Her ne kadar adı Küçükağrı Dağı olsa da bu dağ Türkiye’nin 6. en yüksek dağı. Araplar tarafından Cebel’ül-huveyris olarak adlandırılan Küçükağrı’nın doruk noktası, İnönü zirvesi olarak bilinir. 2700 metre yükseklikte ise Küçük Ağrı ve Büyük Ağrı’yı birbirine bağlayan Serdar Bulak Geçidi bulunuyor.

Sönmüş bir yanardağ olan dağın eğimi tepeye doğru artar ve konik bir görüntü oluşturur. Yılın her mevsimi karlarla kaplı olduğu için tırmanış oldukça zorlaşıyor. Zirve tırmanışı kuzeybatı rotasından gerçekleşiyor. Birçok dağcı Ağrı Dağı’na tırmanmadan önce Küçük Ağrı’ya tırmanarak deneyim kazanıyor.

Uzunluk: 3896 metre 

Küçükağrı Dağı'na haritada göz atmak için tıkla. 

7- Kızılkaya Dağı

Niğde, Kayseri ve Adana il sınırlarına yayılmış olan Aladağlar milli parkının ve aynı zamanda Toros Dağları’nın da en yüksek zirvesi. Ancak geçmişte Demirkazık Dağı’nın Toros Dağları’nın en yükseği olduğu düşünülüyordu. 2008 yılında yapılan hassas ölçümler sonucunda Kızılkaya’nın Demirkazık’tan 11 metre daha yüksek olduğu keşfedilmiş.

Kızılkaya Dağı’na yapılan ilk tırmanış, 1927 yılında Doktor Georg Künne, Doktor Wilhelm Martin ve eşi Marianne Martin’den oluşan Alman ekip tarafından gerçekleştirilmiş.

Dağa tırmanmak için Adana’nın Aladağ ilçesi, Niğde’nin Çamardı ilçesi ya da Kayseri’nin Yahyalı ilçesi tercih ediliyor. Bu üç rota arasından en popüler olanı Çamardı ilçesine giderek ulaşılan rota. İlçede bulunan Çukurbağ Köyü’nün Martı Deresi Mahallesi’ni geçtikten sonra Emli Vadisi’ne gidiyorsun. Emli Vadisi, tırmanışın başladığı nokta. Popüler bir rota olduğu için birçok dağcıyı bu rotada görebilirsin.

Uzunluk: 3767 metre

8- Demirkazık Dağı

Demirkazık dağı

Az önce belirttiğim gibi geçmişte Toros Dağları’nın en yüksek zirvesi olarak bilinen Demirkazık Dağı listemizin 8. sırasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucu Torosların en yüksek zirvesi unvanını Kızılkaya’ya kaptıran Demirkazık Dağı, Niğde’nin 40 kilometre güneydoğusunda konumlanıyor.

Kızılkaya Dağı’na 1927 yılında tırmanan Doktor Georg Künne, Doktor Wilhelm Martin ve eşi Marianne Martin’dden oluşan ekip, aynı yıl Demirkazık Dağı’na da tırmanmış ve böylece bu dağa tırmanan ilk ekip olmuş. Bu ekibe tırmanış esnasında Demirkazık Köyü’nde yaşayan Veli Çavuş adlı bir gencin rehberlik ettiği biliniyor. Ekibe tırmanışın zirvesine kadar eşlik ettiği için Demirkazık Dağı’na tırmanan ilk Türk olmuş. İlk kış tırmanışı ise 1969 yılında Ağrı Dağı’na da tırmanan Doktor Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirilmiş.

Uzunluk: 3756 metre

Demirkazık Dağı'nı haritada görmek için tıkla. 

9- Sematepe

Demirkazık Dağı’nın tam karşısında bulunan Sematepe, Akkale Dağı adıyla da bilinir. Dağı tırmanmak için en iyi zaman bahar aylarının sonu çünkü yüksekliği nedeniyle yılın büyük çoğunluğu karla kaplı.

Uzunluk: 3625 metre

10- Çağalın Başı

Aladağlar’ın bir parçası olan Çağalın Başı’nın deniz seviyesinden yüksekliği 3612 metre. Yılın her mevsimi kar tabakasının olduğu zirve, birçok dağcının daha yüksek dağlara tırmanmadan önce deneme tırmanışı yapmayı tercih ettiği zirvelerden.

Uzunluk: 3612 metre

Çağalın Başı'nı haritada görmek için tıkla.

11- Artos Dağı

Artos dağı

Van’ın Gevaş ilçesindeki Artos Dağı, Çadır Dağı adıyla da biliniyor. Güneydoğu Toros Dağları’nın devamı. Akdamar Adası’nın tam karşısında oluşu sayesinde harika manzaraların fotoğrafları çekilebilir. Van Gölü yakın bir konumda olduğu için dağın kuzey ve güney yönlerine hâkim olan iklimler birbirinden farklı. Sert ve soğuk rüzgarlardan bulunduğu havzayı koruyan dağ, rüzgâr enerjisi üretimi için de elverişli.

Kükürt yataklarına ev sahipliği yapan dağ, aynı zamanda birçok farklı hayvan türünün de yaşaması için uygun topraklara sahip. Geçmişte yaşanan fazla avlanma yüzünden hayvan varlığı büyük ölçüde azalmış olsa da ayı, tavşan, keklik ve kurt gibi türler hala Artos Dağı’nda yaşıyor. Bu hayvanların yanında 200 çeşit kelebek de bu dağda bulunuyor. Farklı kelebek türlerinin yaşaması dağı dünyanın en önemli yerlerinden biri konumuna getiriyor ve her yıl dağcılarla birlikte botanikçiler ve doğa tutkunları da dağa akın ediyor.

Artos Dağı’nın tüm özelliklerinin üstüne bir de 1800 metrelik irtifası eklenince kayak sporu için de uygun hale geliyor. Yani anlayacağın Artos Dağı’nın güzellikleri saymakla bitmiyor, en iyisi Van uçak bileti alıp gidip yerinde görmek.

Uzunluk: 3550 metre

Artos Dağı'nı haritada görmek istiyorsan tıkla. 

12- Mercan Dağları

Munzur dağları

Munzur Dağları, Mercan Dağları olarak da biliniyor ve Türkiye'nin en yüksek 12. dağı. Tunceli ve Erzincan illeri arasında yer alan bu dağlar, Toros Dağları'nın bir uzantısıdır ve en yüksek zirvesi Akbaba Tepesi (3463 metre). Munzur Dağları, 5 milyon yıl öncesinden var olduğu düşünülen kalker kayalardan oluşur ve engebeli bir yüzeye sahiptir.

Bu dağların en içinde buzul gölleri, dereler, yaylalar, farklı çeşit bitkiler, çiçekler ve meşe ormanları bulunur. Dağların bulunduğu 42.000 hektarlık alan, Munzur Vadisi Milli Parkı olarak adlandırılmıştır. Dağa en uygun tırmanış zamanı 15 Haziran ile 30 Ağustos arası.

Uzunluk: 3549 metre

Haritada Mercan Dağları'nı incelemek istersen tıkla. 

13- Tendürek Dağı

Van’ın Çaldıran ilçesi sınırlarında konumlanan Tendürek Dağı, Büyük Tendürek ve Küçük Tendürek adlı ikiz zirvelerden oluşuyor. Koni görünümüne sahip olan zirveler, fazla sayıda krateri bulunduran volkanik özelliklere sahip.

Bazı kaynaklara göre, Tendürek Dağı’nda en son 1855 yılında bir volkanik püskürme gerçekleşmiş. Küçük Tendürek’in zirve noktasında 400 metre çaplı bir krater gölü bulunuyor. Gölün kenarlarındaki çukurlardan 50 derece sıcaklıkta buharlar çıkmaya devam ediyor. Sıcak su buharlarının çıkışı, dağın volkanik faaliyetlerinin henüz sonlanmadığının birer göstergesi. Bu nedenle de Tendürek Dağı, aktif volkan sınıfında kabul ediliyor.

Uzunluk: Büyük Tendürek 3533 metre ve Küçük Tendürek 3291 metre

Tendürek Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

14- Medetsiz Dağı

bolkar dağları

Bolkar Dağları, Orta Toros Dağları'nın en yüksek kısmıdır ve Konya, Niğde ve Mersin illerine yayılır. En yüksek zirve olan Medetsiz Dağı, Çamlıyayla sınırlarında yer alıyor. Dağ tektonik özelliklere sahip ve Akdeniz ve karasal iklimlerin geçiş noktası.

 Güney kesim Akdeniz iklimine mahsustur ve güney yüzünde kızılçam, karaçam, sedir gibi bitki örtüsü bulunur. Kuzey kısım ise karasal iklim nedeniyle bozkırla kaplıdır. Mayıs, haziran ve temmuz ayları tırmanış için en uygun dönem. En kolay yol Maden Köyü'nden geçerek kuzey yamacındaki rotadan zirveye ulaşmak mümkün. Güney yamacı ise keskin ve daha dik ve Çamlıyayla ilçesindeki Olukkayağı Köyü'nden başlıyor.

Uzunluk: 3524 metre

Medetsiz Dağı'nı haritada görmek için tıkla.

15- Aydos Dağı

Bolkar Dağları’nın Medetsiz Zirvesi’nden sonraki en yüksek doruğu olan Aydos Dağı, Konya’nın Halkapınar ilçesinde konumlanıyor. Aydos Dağı, Türkiye’nin en yüksek 15. dağı. Bu zirveden Erciyes, Medetsiz, Hasan Dağı ve Aladağlar görülebiliyor.

Şiddetli rüzgarlar alan Aydos Dağı’na Ereğli ilçesinden de ulaşılabiliyor. Dağın zirvesine tırmanışa iki ayrı başlangıç noktasından başlanabiliyor ama bu noktaların ikisi de aynı yola bağlanıyor. Bu dağa teknik bir tırmanış yapmak pek mümkün değil çünkü kaya duvarları çok dik değil. Bu nedenle deneme tırmanışları yapmak isteyen dağcılar tarafından tercih ediliyor.

Uzunluk: 3430 metre

Aydos Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

16- Kösedağ

Kösedağ, Sivas’ın Zara ilçesinde konumlanıyor. Karasal iklim nedeniyle Kösedağ, bozkırlarla kaplı. Ancak dağın topraklarında sarıçam, karaçam ve meşe ağaçları da var. Karapınar Deresi de Kösedağ topraklarından akıyor.

Kösedağ, tarihimizde de önemi olan bir dağ aslında. 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşı, tam da burada olmuş. Bu nedenle bu dağ, birçok askerimizin hayatını kaybettiği bir yer.

Uzunluk: 3340 metre

17- Mescit Dağı

Mescit Dağı, Erzurum’un Uzundere ilçesinin sınırlarında bulunur. Doğusunda Tortum Vadisi, güneybatısında Baş Çayı, kuzeybatısında Çermeli Dere ve kuzeyinden Çoruh Nehri’nin döküldüğü Mescit Dağı üzerinde sirk gölleri de bulunuyor.

Uzunluk: 3239 metre

Mescit Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

18- Hasan Dağı

Hasan dağı

Hasan Dağı, Aksaray ve Niğde illerinin sınırları içinde bulunan bir volkanik yanardağ. Büyük Hasan Dağı ve Küçük Hasan Dağı adlı iki kraterden oluşur. Tırmanışa başlamak için Helvadere Kasabası'na gitmek gerekir ve en güvenli parkur dağ evi yönünden çıkılır.

Bu parkur boyunca Erciyes Dağı, Ekecik Dağları ve Tuz Gölü görülebilir. Aralık ve Nisan aylarında dağda kayak yapılabilir ve yamaç paraşütü için de elverişli olduğu için bu aktivite sevenler için uygun bir yer. Dağın eteklerinde Nora Antik Kenti bulunur ve dağın kuzeyindeki Helvadere Göleti de dinlenip piknik yapabileceğiniz bir yer. Doğa yürüyüşü sevenler için de meşe ormanları ve çiçekleri ile güzel bir rota diyebilirim.

Uzunluk: 3268 metre

Hasan Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

19- Kısır Dağı

Deniz seviyesinden 3197 yükseklikte olan Kısır Dağı, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunuyor. Şehir merkezine 30 kilometre uzak olan dağ, Akbaba Havzası üzerinde geniş bir temele sahip. Basık ve yayvan görünümdeki dağ, doğuda Akbaba Dağı ile komşu. İki dağ arasında ise Çıldır Gölü yer alıyor. Aynı zamanda Kısır Dağı’nın etekleri su kaynakları ve dereler yönünden zengin.

Uzunluk: 3197 metre

Kısır Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

20- Palandöken Dağı

Palandöken dağı

Ülkemizde kayak turizmi denilince akla ilk gelen dağlardan biri olan Palandöken Dağı, deniz seviyesinden 3125 metre yüksekliğiyle Erzurum’da konumlanıyor. Erzurum şehrinin genel rakımı 1950 metreyi bulduğu için Palandöken Dağı, ülkemizde 3000’yi geçen diğer dağlar kadar büyük gözükmüyor. Tırmanış açısından zorluk seviyesi yüksek olmasa da kışın sert geçmesi dik parkurları tehlikeli hale getirebilir. Palandöken’e en rahat kayak merkezinden geçen rotadan tırmanılıyor.

Palandöken’in kuzey yamacının kış aylarında aldığı kar miktarı ve kar kalitesiyle kayak için çok elverişli. Bu avantajı da Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olmasıyla değerlendiriyor. Kayak merkezinin ünü sayesinde 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları için Palandöken tercih edilmişti.

O kadar önemli bir kayak merkezi ki burada kayak yapmayı deneyimlemek için her yıl binlerce turist Erzurum uçak bileti alıyor. Özellikle de şehir merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta olduğu için hem yerli hem de yabancı turistler kolayca ulaşabiliyorlar. Bu talebi karşılayabilmek için dağın 2100 metrelik yüksekliğinden başlayan Palandöken otelleri, geniş seçenekler sunuyor. Eğer daha yüksek bir rakımda konaklamak istersen 2450 metre yükseklikte de oteller bulunuyor. Dağın zirvesine Büyükejder Tepesi deniyor ve telesiyej kullanılarak çıkılıyor. Bu tepede özel bir işletmenin kafesi bulunuyor. Kayak için gittiğinde mutlaka bu tepedeki kafede oturmanı öneririm.

Palandöken Dağı'nı haritada görmek için buraya tıkla.

21- Nurhak Dağı

Kahramanmaraş’ın Elbistan adlı ilçesinin doğusunda konumlanan Nurhak Dağı listemizin 21. sırasında. Eteklerine kurulmuş olan ilçeye Nurhak adı verilmesine yol açan olayın, dağın gece karanlıkta parlaması olduğu düşünülür. Geceleri parladığını düşünen halk dağa Nur Dağı olarak da sesleniyor.

Nurhak Dağı’nın zirvesi, yılın 12 ayı boyunca karla ve buz kütleleriyle kaplı. Karasal iklim özelliklerinin yaşandığı dağ üzerinde bozkırlar ve meşe ağırlıklı ormanlar görülüyor.

Uzunluk: 3090 metre. 

Nurhak Dağı'nı haritada incelemek için tıkla.

22- Berit Dağı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin 30 kilometre uzağında konumlanan Berit Dağı Paleozoik yaşlı katmanlardan oluşan yapısıyla Toros kıvrımlarının bir parçası. Dağın kuzeyinde doruğa yakın bölgelerde buz yalakları bulunuyor. Dağın etekleri kızılçam ormanlarından oluşuyor. Üzerinde ise bir krater gölü var ve bu gölden kükürtlü gaz çıkışı oluyor.

Uzunluk: 3014 metre

Berit Dağı'nı haritada görmek için tıkla.


nihanbayram
Nihan Bayram
415 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN