Sonbahar, doğanın değişen renklerini görmek ve uzun yürüyüşlere çıkmak için harika bir mevsim. Hafta sonu ne yapacağına karar veremediysen, sonbaharın bu güzelliklerini kaçırmayacağın bir gezintinin hazırlıklarına şimdiden başla.

1-Erikli Yaylası Sonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Şelaleleriyle ünlü Erikli Yaylası, İstanbul, Kocaeli ya da Bursa'dan gidecekler için yakın bir yer.Yalova Teşvikiye Köyü'nün 6 km yukarısında yer alan bu yaylada; kestane, karaağaç, ıhlamur, göknar ve elma ağaçlarıyla kaplı çok güzel bir yürüyüş parkuru var. Yürüyüş yolu boyunca irili ufaklı pek çok şelale var ve bu şelalelerin kenarından geçmek çok keyifli. İrili ufaklı pek çok şelale var. Denizden yüksekliği 600 metre. Yol boyu göreceğin manzaralar sonrası yorgunluğunu unutacaksın.

2-Faralya Köyü Sonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Bizler pek bilmesek de yabancıların çok sevdiği bir yer Faralya. Öylesine yeşil, öylesine dik bu koydan, Akdeniz manzarasına bakmak harika. Faralya otelleri biraz pahalı gelebilir ama otelleri incelediğinde, konumlarına ve manzaralarına hayran kalacağına eminim. Manzara ve otellerin konumları şahane. Üstelik Ekim ayında hala denize girebiliyor olmak da ayrı bir keyif.

3-AbantSonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Çok klasik bilindik bir yer gibi gelebilir ama bence Abant'ın en güzel mevsimi sonbahar. Çünkü doğada binbir rengi bulabilirsin. Bir de Abant ve çevresinde o kadar çok gezecek yer vardır ki. Sadece Abant'ı değil, gitmişken yarım saat ya da 1-2 saat mesafedeki doğal güzellikleri de keşfedebilirsin. Eski bir Osmanlı kasabası olan Mudurnu, Bolu fotoğraflarını süsleyen Gölcük, Sünnet Gölü biraz daha yolu göze alırsan da Yedi Göller, harika görüntüler sunar. Bolu ve çevresinde konaklamak için de otel seçenekleri çok.

4-Maşukiye Sonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Doğayla baş başa kalabileceğin İstanbul ve Kocaeli'ne en yakın noktalardan biri de Maşukiye. Alabalık çiftliklerinde kahvaltı yapıp yemek yiyebileceğin mekanlar çok güzel. İster bir iki gece konakla, ister günübirlik git. Havası iyi gelir. Sonrasında Kartepe'ye çıkıp manzaranın tadını da çıkartmak mümkün. Özellikle hafta sonları teleferik genelde çalışıyor. Dağın zirvesine de çıkabilirsin.

5-Kıyıköy Sonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Kıyıköy, Longoz Ormanları, Istranca Dağları ve Kastro gibi muhteşem doğal güzelliklerin yer aldığı Trakya'nın Karadeniz kıyılarına güzel bir gezinti yapmaya ne dersin? Kıyıköy İstanbul'a en yakın olanı. Ancak gidip de çok beğendiğim yerlerden biri olan Kastro ya da yeni adıyla Çamlıköy ise şahane bir doğaya sahip. Bahçeköy Deresi'nin Karadeniz'e döküldüğü yerde güzel bir plajı ve sahil işletmesi var. Derede kayıkla gezinti ve piknik yapmak mümkün. Vaktin varsa İğneada'ya doğru yol al. Dupnisa Mağarası ve İğneada sahili görülmesi gereken diğer yerler.

6-Ayder YaylasıSonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Kim demiş Karadeniz yaylalarına yalnızca yazın çıkılır diye. Yaylaların sonbaharı da bir başka güzel. Sonbaharın bu güzelliklerini Ayder Yaylası'nda geçirmeye ne dersin? Trabzon'a bir uçak bileti almak sonrasında da internetten otel rezervasyonu yapmak yeterli. Ayder otelleri  sayfasından karşılaştırma yapıp rezervasyon yapmak da mümkün. Temiz hava, doğal yiyecekleri güzel yürüyüşler için daha ne bekliyorsun ki...

7-EğirdirSonbaharın keyfini çıkarabileceğin EN güzel 7 yer

Isparta'nın Eğridir Gölü etrafında konumlanmış şirin ilçesi Eğridir, günün her saati renk değiştiren gölüyle ünlü bir yer. Gölün üzerindeki Can Ada'nın tapusu Eğridir halkı tarafından Atatürk'e verilmiş. Burada piknik ve kamp alanları var. Aya Stefanos Kilisesi'nin bulunduğu Yeşil Ada ise daha turistik bir ada. Lidyalılardan kalma Eğridir Kalesi, Hamitoğulları Beyliği'nden kalan Dündar Bey Taş Medresesi önemli tarihi yapılar. Yine taş ve ahşap evleri de görülmeye değer.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.