Sonbaharın keyfini çıkarabileceğiniz en güzel 7 yer


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
21 Ekim 2016 | 17

Doğanın renk cümbüşü yaşadığı, hele ki rengarenk yaprakların göle yansımasının muhteşem olduğu Sonbahar, yürüyüş ve doğa gezintisi yapmak için de harika bir mevsim. Hafta sonu ne yapacağınıza karar veremediyseniz, Sonbaharın bu güzelliklerini kaçırmayacağınız bir gezinti mutlaka yapın. Hava durumu güzel görünüyor, verdiğim önerilere göz atıp plan yapmaya başlayın yeter.

1-Erikli Yaylası (Yalova)

Şelaleleriyle ünlü Erikli Yaylası, İstanbul, Kocaeli ya da Bursa'dan gidecekler için yakın bir yer.Yalova-Çınarcık Teşvikiye Köyü'nün 6. km yukarısında yer alan yaylada kestane, karaağaç, ıhlamur, göknar ve elma ağaçlarıyla kaplı çok güzel bir yürüyüş parkuru var.Ve de yürüyüş yolu boyunca şelalelerin kenarından geçmek çok keyifli. İrili ufaklı pek çok şelale var. Denizden yüksekliği 600 metre.

1-Erikli Yaylası (Yalova)

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2-Faralya Köyü (Fethiye)

Bizler pek bilmesek de yabancıların çok sevdiği bir yer Faralya. Öylesine yeşil, öylesine dik bu koydan, Akdeniz manzarasına bakmak harika. Faralya otelleri biraz pahalı gelebilir ama otel sayfasını tıkladığınızda bu farkı anlayacağınıza eminim. Manzara ve otellerin konumları şahane. Üstelik Ekim ayında hala denize girebiliyor olmak da ayrı bir keyif.

2-Faralya Köyü (Fethiye)

3-Abant, Gölcük, Yedi Göller

Çok klasik bilindik bir yer gibi gelebilir ama bance Abant'ın en güzel mevsimidir Sonbahar. Çünkü doğada bin bir rengi bulabilirsiniz. Bir de Abant ve çevresinde o kadar çok gezecek yer vardır ki. Sadece Abant'ı değil, gitmişken yarım saat ya da 1-2 saat mesafedeki doğal güzellikleri de keşfedebilirsin. Eski bir Osmanlı kasabası olan Mudurnu, Bolu fotoğraflarını süsleyen Gölcük, Sünnet Gölü biraz daha yolu göze alırsanız da Yedi Göller, harika görüntüler sunar. Bolu ve çevresinde konaklamak için de otel seçenekleri çok.

3-Abant, Gölcük, Yedi Göller

4-Maşukiye (Kocaeli)

Doğayla baş başa kalabileceğiniz İstanbul ve Kocaeli'ne en yakın noktalardan biri de Maşukiye. Alabalık çiftlikleri kahvaltı yapıp yemek yiyebileceğiniz mekanlar çok güzel. İster bir iki gece konaklayın, ister günübirlik gidin. Havanızın değişeceğini garanti ederim. Sonrasında Kartepe'ye çıkıp manzaranın tadını da çıkartmak mümkün. Özellikle hafta sonları teleferik genelde çalışıyor. Dağın zirvesine de çıkabilirsiniz.

4-Maşukiye (Kocaeli)

5-Kıyıköy (Kırklareli)

Kıyıköy, Longoz Ormanları, Istranca Dağları ve Kastro gibi muhteşem doğal güzelliklerin yer aldığı Trakya'nın Karadeniz kıyılarına güzel bir gezinti yapın. Kıyıköy İstanbul'a en yakın olanı. Ancak gidip de çok beğendiğim yerlerden biri olan Kastro ya da yeni adıyla Çamlıköy ise şahane bir doğaya sahip. Bahçeköy deresinin Karadeniz'e döküldüğü yerde güzel bir plajı ve sahil işletmesi var. Derede kayıkla gezinti ve piknik yapmak mümkün. Vaktiniz varsa da İğneada'ya doğru yol alın. Dupnisa Mağarası ve İğneada sahili görülmesi gereken diğer yerler.

6-Ayder Yaylası

6-Ayder Yaylası

Kim demiş Karadeniz yaylalarına yalnızca yazın çıkılır diye. Yaylaların sonbaharı da bir başka güzeldir. Sonbaharın bu güzelliklerini Ayder Yaylası'nda geçirmeye ne dersiniz? Trabzon'a bir uçak bileti almak sonrasında da internetten otel rezervasyonu yapmak yeterli. Ayder otellerisayfasından karşılaştırma yapıp rezervasyon yapmak da mümkün. Temiz hava, doğal yiyecekleri güzel yürüyüşler için daha ne bekliyorsunuz ki...

7-Eğirdir

7-Eğirdir

Isparta'nın Eğridir Gölü etrafında konumlanmış şirin ilçesi Eğridir, günün her saati renk değiştiren gölüyle ünlü bir yerdir. Gölün üzerindeki Can Ada'nın tapusu Eğridir halkı tarafından Atatürk'e verilmiş. Burada piknik ve kamp alanları bulunur. Yeşil Ada daha turistik bir adadır. Burada Aya Stefanos Kilisesi vardır. Lidyalılardan kalma Eğridir Kalesi, Hamitoğulları Beyliği'nden kalan Dündar Bey Taş Medresesi önemli tarihi yapılardır. Yine taş ve ahşap evleri de görülmeye değerdir.

7-Eğirdir

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2083 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.