Kredi kartı faiz oranları ve asgari ödeme tutarında indirim

Koronovirüs nedeniyle geçtiğimiz hafta bankaların bir dizi destek paketleri açıklanmıştı. Şimdi de kredi kartı faiz oranlarında 1 Nisan itibariyle indirime gidileceği açıklandı. Kredi kart aylık azami faiz oranı %1,40’tan %1,25’e düşürüldü. En az %30 olması gereken asgari ödeme tutarı ise %20’ye çekildi. Kredi kartlarında takip süresi 90 güne çıktı.

Devamını Gör

Bankalardan koronavirüs destek paketleri

Bankalar Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için bir dizi önlem paketi çıkardı. Birçok banka bireysel kredi ödemelerini talep gelmesi halinde 30 Haziran’a kadar ertelerken, EFT havale işlemlerinden ücret alınmaması, nakit para çekme limitlerinde artış gibi kolaylıklar getirdi. Bu arada Koronavirüs süreci kapsamında bazı banka şubeleri de saat 12:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olacak. Virüs önlemleri kapsamında şubelere de müşterilerin tek tek alındığını belirtelim. Gelelim bankaların Koronavirüs ekonomik önlem paketlerine….

Devamını Gör

Kredi kartı borcunuz gecikirse

Kredi kartı kullanımı her yazımızda belirttiğimiz üzere taksit ve puan (bonus, mil vb.) kazandırma özellikleri sebebiyle kullanıldığında bütçeye yardımcı ve bir ayın tüm yükünü çekip size bölümleyerek alışveriş yapma imkanı tanıyan bir araç. Yine kredi kartı ve nakit avans konusundaki görüşlerimizde, hızlı ve kolay başvurulmasına rağmen nakit avansın da kart limitinizi tüketerek sizi zor durumda bırakacağının altını çizmiştik. Kredi kartı başvurunuz sırasında en önemli meselelerden biri hesap kesim tarihi ve buna bağlı olarak ödeme döneminiz. Zira hesap kesim tarihi size o ay içinde yaptığınız alışverişi bir sonraki aya ötelemeyi ve buna bağlı olarak doğru bir bütçe planlaması ile ötelemenizi yaklaşık 50 güne çıkarmış olacaksınız. Kredi kartı ödemelerinde gecikme durumu ve bu durumda yaşanacaklar

Devamını Gör

Bankanız sorunlu kredi borcunuzu devredebilir!

Kredi kart borcunu çevirmekte zorlananların daha fazla borç yapmasını engellemek niyetinde olan BDDK, bu durumdaki kişilerin kart kullanımını sınırlamaya yönelik önlemler almıştı. Şimdi ise bir kısım kart kullanıcısı bu uygulamadan etkilenmeye başlayacak. Kredi kartlarındaki yeni düzenleme yine gündeme taşınınca bankalar haricinde kredi borçlarını kapatmaya yönelik hizmet veren şirketler de konuşulmaya başlandı. Yalnız bu konu tüketicilerin biraz kafasını karıştırmaya başladı. Zira yasal yoldan bu işi yapanların yanında usulsüz yapan şirketler de bulunuyor. Biz de konuya açıklık getirmek istedik:

Devamını Gör
x