Bankalar Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için bir dizi önlem paketi çıkardı. Birçok banka bireysel kredi ödemelerini talep gelmesi halinde 30 Haziran’a kadar ertelerken, EFT havale işlemlerinden ücret alınmaması, nakit para çekme limitlerinde artış gibi kolaylıklar getirdi. Bu arada Koronavirüs süreci kapsamında bazı banka şubeleri de saat 12:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olacak. Virüs önlemleri kapsamında şubelere de müşterilerin tek tek alındığını belirtelim. Gelelim bankaların Koronavirüs ekonomik önlem paketlerine….

İçindekiler

İş Bankası

İş Bankası ihtiyaç duyulması halinde 30 Nisan’a kadar anapara faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran’a kadar erteleyebilecek. Maaş anlaşmalı olsun olmasın, banka müşterilerinin 3 aya ait maaş ödemelerine istihdam azaltmamaları kaydıyla ilave limitle tahsis desteği sağlanacak. EFT ve havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar ücret alınmayacak. İstenmesi halinde alışveriş kartları ve kredi kartlarına ek limit verilecek. POS ücretleri 3 ay boyunca ertelenecek. Daha ayrıntılı bilgi için İş Bankası’na başvurabilirsiniz.

Garanti Bankası

Kredi, faiz ve taksit ödemeleri, istenmesi halinde 30 Haziran 2020’ye kadar ertelenebilecek. Ticari krediler 6 aya kadar uzatılabilecek. Ek hesap ödemeleri 3 ay ertelenebilecek. Kredi kartı borç ödemelerine destek sağlanacak. KOBİ ve şirketlere ödeme esnekliği yapılacak.

Akbank

Talep olması halinde 30 Nisan’a kadar anapara, faiz ve taksit ödemeleri 30 Haziran’a kadar ertelenebilir. EFT ve havale işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz yapılacak. Günlük para çekme limiti 5.000 TL’ye çıkarıldı. Ortak ATM’lerden para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz olacak.

Vakıfbank

Vakıfbank da 9 maddelik ek önlem paketi yayımladı. Buna göre firmalara 30 Haziran tarihine kadarki tüm kredi ödemelerinde kolaylık sağlanacak. İşletmelere 3 aylık maaş gideri kadar kredi kullandırılabilecek. Bireysel kredi kartı ve ödemeleri 3 ay ertelenebilecek. Online kredi alınıp hesaba yatırılabilecek. Ayrıntılar için bankanıza danışın.

Ziraat Bankası

Kredi ve kredi kartı ödemelerinde istenirse öteleme yapılabilecek. Personel çıkarmamak kaydıyla personel maaş gideri ilave limiti tanımlanabilir. Firmalara kredi desteği sağlanabilir. Kart limitleri arttırabilir. Ayrıntı için bankanıza danışın.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası da bireysel ve tüzel müşterin kredi ve kredi kartlarını talep gelmesi halinde 30 Haziran’a kadar öteleyecek. Ek limit sağlanabilecek. EFT ve havale işlemlerinden 1 ay boyunca ücret alınmayacak. Ayrıntı için bankanıza danışın.

Halkbank

Halkbank kredilere 3 ay süreyle faizsiz erteleme sunuyor. Ayrıca isteyenler için kredilerini yeniden yapılandırma imkanı da var. Firmalara istihdam azaltmamak kaydıyla 3 ay boyunca ilave personel gideri maaş limiti sağlanacak ayrıca esnaf ve sanatkarlara 25.000 TL’lik kredi desteği verilecek.

QNB Finansbank

Bireysel ve ticari krediler istenmesi halinde 3 ay ertelenebilecek. Nakit sıkıntısı yaşayanlara kredi yeniden yapılandırma imkanı sunulacak. Denizbank Denizbank bireysel ve ticari müşterilerinden talep gelmesi halinde kredi faiz ve anapara ödemelerinde 3 aya kadar erteleme imkanı sunacak. Günlük para çekme limiti 5.000 TL’ye yükseltilecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN