Herkes bilir, kredi ve banka kartlarının en iyi yanı insanı nakit taşıma tedirginliğinden kurtarmak değil, harcama yaptıkça puan kazandırmalarıdır. Az ya da çok fark etmez, kazanmak her şekilde güzel. Ama her güzel şey gibi, kart puanlarının da kullanma süreleri var ve bu kullanma sürelerinin en kötü huyu günü gelince dolmaları maalesef.

Bu kullanma süresi dediğimiz zaman dilimi, puanların kazanma şekline göre değişiklik gösterebiliyor üstelik. Rutin harcamalardan kazanılan puanların kullanım süresi genelde 1 yılken, kartınıza özel bir kampanyadan kazandığınız 30 TL’lik puanın kullanım süresi sadece 10 gün olabilir mesela. Bazı kartlarda ise puanlar yıl sonunda sıfırlanıyor. Yani bu süre zarfında harcadın harcadın, harcamazsan puanlarına güle güle demen gerek.

Tabii, burada unutmamak gereken bir gerçek var: Telaş insana hata yaptırır. Gözlemlerime göre “Günü geçmeden harcayayım şu puanları” diye yapılan alışverişlerin çoğu çok da yararlı olmuyor. Dikkat et, evdeki fuzuli şeylerin sebebi hep puan kazanmak ya da harcamak için yapılan alışverişlerden yadigârdır. Tıpkı benim arabam olmamasına rağmen aldığım araç tipi cam çekçeğim gibi...

Yani, biriken kart puanlarını genelde iki acı son bekliyor: Kullanılamadan yok olmak ya da asla işe yaramayan şeyler için harcanmak. Peki kart puanlarını heba etmemek için ne yapmak lazım?

Uçak Bileti
İçindekiler

Çözüm: Kart puanlarını uçak biletine çevirmek

ENCoin

Mil biriktiren özel kartlardan bahsetmiyorum. Tüm kredi ve banka kartlarında biriken puanları uçak bileti alırken kullanabilirsin. Bunun için Enuygun’a üye olup ya da zaten üyeysen üye girişi yapıp kart puanlarını ENCoin olarak ENCüzdan’ına aktarman yeterli. Böylece puanlarının kullanım süresini 1 yıl daha uzatıp, bu süre zarfında yapacağın herhangi bir uçak bileti alışverişinde kullanabilirsin.

Hatta alışveriş konusunda kendine güvenen profesyonel puan toplayıcılardansan, uçak biletini bedavaya getirmek senin için çok kolay!

İstersen buraya tıklayarak, 2018’de kullanım süresi dolacak puanlarını ENCoin’e çevirebilirsin. Hatta bence direkt çevir. Çevir ki, dünya gözüyle 2019’u da görsün garipler. ;)

 


gokhanaltuntas
Gökhan Altuntaş
17 Yazı
İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre peyzaj mimarlığı yapıp daha heyecanlı bulduğu reklam sektörüne geçti. Uzunca bir süre ulusal ve uluslararası pek çok firmanın dijital iletişimini yürüttükten sonra Enuygun ekibine dahil oldu.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar