Kart şifresinde 19'la başlayan numaralara son

tugbahacibayramoglu

Kredi kartı ya da banka kartınız şifresi 1903, 1905, 1907 gibi tuttuğunuz takımın kuruluş tarihlerinden oluşuyor ya da 1976 gibi doğum tarihinizle başlıyorsa dikkat! Bu tip şifrelerin kolay kırılan şifreler olması nedeniyle bankalar artık 19 ile başlayan şifreleri kabul etmemeye başladı.

İçindekiler

Kulüp kuruluş tarihleri tercih ediliyordu

Banka Kartları Merkezi, banka kartı şifrelerinin artık 19 ile baslayan sifreleri kabul etmeyeceğini acıkladi. Tüketicilerin genelde Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ya da Trabzonspor gibi tuttuğu takımın kuruluş yılını seçmesinin önüne geçmek için yeni şifre alımlarında 19 ile başlayan şifreler kabul edilmiyor. Yine 19 ile başlayan doğum tarihleri de yeni şifrelerde kabul görmeyecek. Hatta bazı bankalar bulunduğumuz yılın şifre olarak kullanılmasının önüne geçmek için 20 ile başlayan şifreleri de kabul etmemeye başladı.

Şifrenizi güvenli seçin

Kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda zarara uğramak istemiyorsanız siz siz olun mutlaka güvenli bir şifre seçin. Yeni uygulamada şifre seçiminde az güvenli, çok güvenli tercihleri de sunularak tüketicinin bilinçlenmesi hedefleniyor.

Kart şifresi girmenin bize pekçok kolaylık sağlağını da hemen hatırlatalım. Kredi kartlarına şifre girerek 3240 yıl kazandık başlıklı yazımızda da bu konuya değinmiş ve şifre girmenin faydalarından söz etmiştik. 

 

<

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar