İçindekiler

Oturduğunuz yerden, masa başında tek tuşla, üstelik çok daha ucuza yapılan satın almalar, sanal alışverişin cirosunu arttırdı. Önceleri sadece elektronik alışverişle başladığımız sanal mağaza yolculuğu artık devleşti. İnternet üzerinden alışveriş yapılan sitelere her gün yenileri ekleniyor. Siteler ürün çeşitliliğini daha da arttırıyor. Elektronik ticaretteki bu rekabet sayesinde pek çok ürünü indirimli fiyatlarla alabiliyoruz.

Geçen yıl 22 milyar TL harcadık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, geçtiğimiz yıl Türkiye'deki sanal alışveriş cirosunun yüzde 50 artış kaydettiğini açıkladı. Canko, geçen yıl 22 milyar TL olan e-ticaret hacminin ise 2012'de 25 milyar TL'yi geçmesini beklediklerini söyledi.

Alışveriş cirosu yüzde 50 arttı

Türkiye’deki sanal işyerlerinde 126 milyon adet yerli ve yabancı kart işlemi gerçekleştiğini belirten Canko, “Toplam alışveriş cirosu ise %50 arttı. 2011 yılında e-ticaret’te en çok tercih edilen ilk 3 sektör; Hizmet, Havayolları ve Elektronik Eşya-Bilgisayar sektörleri oldu” diye konuştu.

Yeni iş kolları doğurdu

Markalı ayakkabıları ucuza alarak sanal alışverişe adım adan kadınlar, son günlerde ev eşyaları satan sitelerin de müşterisi oldu. Erkekler elektronik ürünlerde indirimin sıkı takipçisi olmaya devam ederken, gençler çoktan sanal alışverişi tercihlerinde birinci sıraya oturttu bile.

Sanal alışveriş pastası her geçen gün büyüyor ve çeşitleniyor. Basit bir depolamanın yapıldığı, mağaza kirası, dekorasyonu, tezgahtar maaşı gibi gider kalemlerinin olmadığı, bu sayede de daha uygun ürünlerin yer aldığı bu sektör, beraberinde yeni iş kollarını da getirdi. E-Ticaret sorumlusu, e-ticaret yönetmeni gibi konusunda deneyimli uzmanlar son günlerin aranan elamanı oluyor.

Güvenlik için Sanal Kart kullanın

Bankaların ve şirketlerin güvenlik sistemlerindeki kaliteli çalışmaları da kredi kartıyla alışveriş yapanları rahatlatıyor. Bizler de elleyip, koklayamasak da; uygun fiyat, ödeme kolaylığı ve cazip kampanyalar nedeniyle ister istemez sanal alışverişin birer üyesi olduk. Yine de güvenlik endişesi taşıyorsanız sanal kart kullanmanızı tavsiye ederiz.

Otel, uçak rezarvasyonu da yapabilirsiniz

Sanal alışverişimizde sadece kıyafet, elektronik eşyalar gibi kalemlerin yanısıra otel ve uçak bileti satın almaları da yaparak tatil için kolaylık sağlayabiliriz. Otel ve uçak karşılaştırması yapıp rezarvasyon ve bilet satın alabilirsiniz. Enuygun.com otel ve uçak bileti sayfaları size yardımcı olacaktır.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar