Evin kira getirisi nasıl hesaplanır?

Bir ev satın almak istiyorsunuz ancak amacınız oturmak değil de kiraya vererek yatırım yapmaksa, hangi bileşenlere dikkat etmelisiniz? Son yıllarda en çok kazandıran yatırım araçlarından biri de gayrimenkul oldu. Gayrimenkul fiyatları özellikle büyükşehirlerde ciddi şekilde arttı. Hatta Türkiye’deki bu artış dünya rekorunu bile zorluyor. Konut fiyat artışında dünya zirvesindeyiz başlıklı yazımızda bu oranlardan söz etmiştik. Hal böyle olunca pek çok kişi kiraya vereceği bir gayrimenkul almanın planlarını yapıyor. Üstelik satın aldığınız evi kiraya verdiğinizde konut kredisi taksitlerinin de büyük çoğunluğunu ödemiş oluyorsunuz. Ancak kiraya vermek için nasıl bir ev satın almalı? Hangi kriterlere dikkat etmeli.

Devamını Gör

Kiracı kira sözleşmesi bitmeden evden çıkabilir mi?

Uzun bir ev arama sürecinin ardından sonunda aradığınız evi buldunuz, ilk bakışta her hangi bir sorun yoktu ve sözleşmeyi de yaptınız ama işler her zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Sözleşmenin devam ettiği dönemde ortaya çıkan bazı nedenlerden dolayı kira sözleşmesini feshedip evden ayrılmanız gerekebilir. Evden çıkmak fakat kalan kirayı vermek istemiyorsanız dikkat!

Devamını Gör

Kirayı ödemezsem ev sahibi icraya verebilir mi?

“Yaklaşık 6 aydır bu evde oturuyoruz , ilk aylarda ödemelerle ilgili hiç sorun yaşamamıştık ama son iki aydır ödeme yapamıyoruz. Ev sahibi ise bizi icraya vereceğini, evi tahliye ettireceğini söylüyor. Ne yapmalıyız?” Hem ev sahibi hem de kiracı için sorunlu olan bu süreç genelde bu hikayede olduğu gibi başlıyor ve icraya, mahkemelere kadar gidebiliyor.

Devamını Gör

Kira kontratı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Ev ya da kiracı arama sürecinin sonlandığının resmileştiği kira sözleşmeleri, ev sahibi kiracı ilişkilerindeki en önemli adım. Her iki taraf da dikkat etmeden bir sözleşme imzaladıklarında, bir sonraki aşamada çıkabilecek sorunlardan olumsuz etkilenebilir.

Devamını Gör