• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kiraya yapılan fazla zam için itiraz edilebilir mi?

Kiraya yapılan fazla zam için itiraz edilebilir mi?

cemdisbudak

Her sözleşme yenileme dönemi kiracı ve ev sahibi arasında kiraya yapılacak zam oranı ile ilgili anlaşmazlığa düşülmesi; ev  sahibinin %25, %30 zam oranları istemesi kiracının ise verdiği kira ücretine zam yaptırmamakta diretmesi alışılmış bir tabloydu. Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle artık kira zamları Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artış oranından fazla olamıyor.

ÜFE’deki artış Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirleniyor ve kiraya yapılacak zamlar da bu oranı aşamıyor. Ev sahibiniz kiraya  %20 zam yaptı oysa o yıl ÜFE’deki artış %5 oranlarında, bu durumda kiraya yapılan zam oranı hukuka aykırı. Kiraya bu oranın altında zam yapabilir fakat bu rakamın üstüne  çıkamaz. Bu yasaya göre taraflar arasında yapılan kira sözleşmeleri de  ÜFE’yi aşmamak şartıyla geçerli.

İçindekiler

Fazla zama itiraz

Kiracı ev sahibi tarafından yasalarda olan orandan daha fazla bir zam yapmaya zorlanırsa, kiranın tespiti davası açabilir. Kiracı bu davayı her zaman açabilir. Mahkemece belirlenecek yeni kira bedeli kiracıyı bağlayacağı için yeni dönemin başlayacağı  tarihin en geç 30 gün öncesinde dava açmak kiracının yararına olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ev sahiplerinin kira dönemi bitmeden size yeni ve zamlı bir sözleşme imzalatmaya çalışması, bu kesinlikle hukuka aykırı, Sulh Hukuk Mahkesi'ne dava açarak itiraz edebilirsiniz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
61 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN