• Anasayfa
  • Bilgi
  • Öğrencileri ev sahibi evden çıkartmaya çalışırsa ne yapabilirler?

Öğrencileri ev sahibi evden çıkartmaya çalışırsa ne yapabilirler?

cemdisbudak

Yeşilçam filmleriyle büyüdüyseniz Almanya’dan gelecek oğullar için evden çıkılmasını muhtemelen çok normal karşılaşıyorsunuz. Ama gerçek hayatta bu işler bu kadar kolay değil ev sahibi istediği zaman kuru bahanelerle sizi evden çıkaramıyor.

Öğrencilerin ya da diğer kiracıların evden tahliye edilmesi için belli şartlar aranıyor. Bu şartların başında evden çıkma taahhüdü geliyor. Eğer ben şu tarihte evden çıkacağım diye bildirmişseniz ve sözleşme imzalanmışsa sözleşme bitmeden 1 ay önce ev sahibi sözleşmeyi uzatmayacağına dair noter kanallı ihtar çekiyor. Sözleşme bittiğinde de ev boşaltılmazsa tahliye davası açabiliyor.

Ev sahibinin sizin oturduğunuz eve ailesiyle birlikte oturmak için ihtiyacı olması durumunda da sizi sözleşme bitiminde tahliye etmek için tahliye davası açabilir. Evin zorunlu tadilatları, bir imar planına bağlı olarak yıkılması durumunda da tahliye hakkı doğar. 2 ay kira ödenmemesi ve 2 haklı noter ihtarından sonra da ev sahibi tahliye davası açabiliyor.

Evden tahliye davası açılabilmesi için gereken durumlar 6570 numaralı yasada yukarıdaki gibi belirtilmiştir. Genel olarak anlatmaya çalıştığımız kira sözleşmelerinin ev sahibine size evi kullandırma borcu yüklüyor olması. Yani keyfi olarak sizin evden tahliye edilmenizi isteyemezler. Ev sahibinin dava açması gerekiyor. Eğer siz o apartman dairesinde kumarhane gibi yasadışı bir yer işletiyorsanız, apartman sakinleri de sizin çıkarılmanız için dava açabilirler.

İki kiranızı ödemezseniz sizden icra yoluyla sözleşme sonuna kadar toplam kira bedelini ve yasal faizini isteyebilir, yine de hakkınızda tahliye kararı alınmadığı sürece evde kalabilirsiniz. Yaptığınız ödemelerin makbuzlarını ve ev sahibi ile imzaladığınız kira sözleşmesini saklamalısınız. Haklarınızı merak ediyorsanız tıklayın.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN