10 yılı dolduran kiracıya gerekçesiz tahliye

tugbahacibayramoglu

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren yeni Borçlar Kanunu’na göre, kanunun yürürlüğe girmesinden 2 yıl sonra yani, 1 Temmuz 2014’ten itibaren hiçbir gerekçe göstermeden 10 yılını dolduran kiracı tahliye edilebilecek. Bu durum özellikle eski kiracı olarak tabir edilen pek çok kiracıyı tedirgin ediyor. Bazı kiracılar ev sahipleriyle şimdiden anlaşma yoluna gidiyor. Ancak anlaşamayanlar için şöyle bir uygulama geçerli olacak.

İçindekiler

Önce noterden ihtarname gönderilecek

Mal sahibi 3 ay önceden noterden ihtarname göndererek kira sözleşmesinin 10 yılı geçtiğini ve uzatmayacağını beyan edip tahliye isteyecek. Bu sürede kiracı çıkmazsa tahliye davası açılacak. Eski sistemde tahliye davası açmak için kiracının kirasını ödememesi ya da o binayı kendisinin kullanması ya da satması gibi gerekçeler göstermek gerekiyordu. Şimdi ise oğlum evlenecek ya da evi satacağım gibi gerekçelere gerek kalmayacak. Yeni Borçlar Kanunu ayrıca 5 yılını dolduran kiracıları da tahliye ettirebilecek, ancak bu uygulama yeni kanundan sonra kiraya verilenler için geçerli olacak bu durumda 5 yıllık kiralamalar için tahliye davası 1 Temmuz 2017 den sonra açılabilecek.

İş yerlerinde kira artışı serbest

Bu yeni düzenleme özellikle uzun yıllardır aynı binada hizmet veren iş yerlerinin işini zorlaştırıyor. Mal sahipleriyle anlaşma yoluna gidilmeye çalışılıyor. Kira artış bedellerinde ise yine Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları geçerli olacak. Ancak iş yerleri için eğer sözleşmede belirtilmemişse ÜFE artışının üzerinde zam istenebilecek. Bu da kiracılar için kötü iş yeri sahipleri için olumlu bir durum.

Kiracıysanız ev satın almayı düşünün

Ancak hala kiralık bir evde oturuyorsanız ve ev sahibi sizi bu yeni kanuna bağlı tahliye etmek istiyorsa konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünebilirsiniz. Yeni kiraya çıkacağınız eve ödenecek kira sizin mevcut kiranızın oldukça üzerinde olabilir. Yeni kira ile kendiniz için alabileceğiniz konut kredisi taksitini karşılaştırarak karar almanızı tavsiye ederiz. Elbette konut kredisi kullanmak için azda olsa birikiminiz olması gerekiyor. Belki kullandığınız otomobilinizi alacağınız evin peşinatı için satabilirsiniz; düzenli geliriniz varsa 10 yıl vadeli borçlanarak konut kredisi kullanmak yeniden 10 yıl boyunca kiracı olmaktan avantajlı olabilir. Ekonomideki gelişmelere bağlı konut kredisi oranları yükselse de hala 120 ay vadede %1 altında faiz oranı ile 100.000 TL konut kredisi kullanabilir ve aylık 1.500 TL ödeme ile konut sahibi olabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar