• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kiralık ev tutan öğrencilerin yasal hakları nelerdir?

Kiralık ev tutan öğrencilerin yasal hakları nelerdir?

cemdisbudak

Öğrenci evi denildiği zaman bu isimle adlandırılan farklı bir ev varmış gibi algılanıyor. Fakat öğrenci evleri, kira kontratı ile hem kiracıya hem de ev sahibine belli haklar ve yükümlülükler getiren kiralık evlerden farklı değil.

İçindekiler

Evi tutmadan önce nelere dikkat etmeli?

Öğrenciler ev kiralarken sadece evin oda sayısına ve kira tutarına bakıyorlar. Oysa evin eski kiracısının neden çıktığı, evin temel sorunları, kiralık dairenin olduğu mahalle ya da semtin nasıl olduğu gibi çeşitli araştırmalar yapmalılar.  Dikkatlice okudukları ve onlara belli haklar sağlayan kira sözleşmesi imzalamalılar. Haklarından habersiz olarak ev sahibi ve apartman yöneticilerinin çeşitli baskılarına boyun eğmek zorunda kalabiliyorlar.  Kira sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli merak ediyorsanız, tıklayınız.

Haklar nelerdir?

Öncelikle ev tutan öğrencinin kanun karşısında herhangi bir aileden farkı yok. Sözleşmede kiralayan olarak adı geçer ve sözleşmede belirtilen süre boyunca ev sahibi ona evi kullandırmak zorundadır. Öğrencilerin evden çıkartılabilmeleri için kirayı birçok kez geciktirmeleri ya da ödememeleri, apartman huzurunu bozan davranışlar sergilemeleri, ev diye tuttukları yeri iş yeri olarak kullanması gibi durumlardan birini ya da birkaçını yapıyor olması gerekiyor.  Bu durumlarda da hukuki süreç işlemeye başlıyor. “Gürültü sebebi ile kiracı evden çıkartılabilir mi?” okumak için tıklayınız.

Eğer sözleşmenizin bitimine bir ay kala ev sahibi sözleşmeyi yenilemeyeceğine dair ihtar çekmemişse, siz de böyle bir ihtar çekmemişseniz sözleşme bir yıl daha uzuyor.

Eve herhangi bir zarar vermediyseler veya kira ödemelerini düzgün yaptılarsa ev sahibi depozitoyu iade etmek zorundadır. Eğer depozitoyu vermiyorsa neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için tıklayınız.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
61 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN