• Anasayfa
  • Bilgi
  • Gürültü sebebi ile kiracı evden çıkartılabilir mi?

Gürültü sebebi ile kiracı evden çıkartılabilir mi?

tugbahacibayramoglu

Gürültü yapan kiracı, kat maliklerinin oy birliğiyle karar almasından sonra dava açılarak çıkartılabilir. Ev sahibi kiracısına karşı dava açmak istemese bile bina sakinleri çoğunluk imzasıyla bu davayı açabilir. Konuyla ilgili Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin 21.12.2004 tarihinde aldığı E. 2004/7789 ve K. 2004/9967 nolu bir kararı bulunuyor.

İçindekiler

Gürültü saatlerine dikkat!

Konuyu şöyle açıklayalım. Öncelikle söz konusu gürültünün Apartman Gürültü Yasağı kapsamında belirtilen saatlerde yapılması gerekir. Buna göre öğlen 13:00 ve 15:00 ile akşam 19:00 sabah 07:00 saatleri arası gürültü yapmak yasaktır. Konutlardaki bu yasak Pazar günleri için de geçerlidir.

Ev sahibi istemese de dava açılabilir

Bu kurallara uymayan ve kat maliklerini rahatsız eden kiracı öncelikle uyarılır. Ve bu durum ev sahibine bildirilir. Ev sahibi dilerse kendi, eğer kendi istemezse de kat malikleri tarafından gürültü yapan kiracısına tahliye davası açılabilir. Benzer bir durumla oturduğumuz sitede karşılaştık. Üst katımıza taşınan bir kiracı, sabahlara kadar yüksek sesli müzik açıp partiler veriyordu. Ev sahibi ise ben kiramı alıyorum diyerek ilgisiz kaldı. Ancak site yönetimi imza toplayarak gürültü yapan kiracıya dava açtı. Bu dava sonucunda yaklaşık 1 yıl sürdü ama kiracı, binayı terk etmek zorunda kaldı. Yine bu sürede dava dosyasına eklemek için polis tutanaklarını da saklayın. Gürültüyü durdurmak için zaman zaman polis çağırmak zorunda kalıyorduk. Polis tutanakları da dava dosyasına eklendi. Özünde kiracıyı tahliye etmek çok kolay ve kısa süreli bir iş değil. O yüzden mümkünse evini kiraya verecek ev sahiplerinin bu konuda çok hassas olmasına fayda var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN