2012'nin ilk kredi kartı ekstreleri yakında kart sahiplerine ulaşacak. Geçtiğimiz yılın BDDK kredi kartı düzenlemelerini hatırlarsak, borcunu bir yıl içinde 3 defa %50'sine kadar ödeyenlere nakit avans kapanacak ve kart limitleri de sınırlanacak.

Bu nedenle, önümüzdeki 12 aya ait kredi kartı ödemelerinde "toplam üç defa %50'sine kadar ödeme" şartını ne kadar ötelerseniz o kadar limit ve nakit avans sınırlama engelini aşabileceksiniz.

Ne yapmalısınız?

  • Kredi kartınızın tüm dönem borcunu ödeyemiyor olsanız bile, yalnızca asgari ödeme yapmayın. Dönem borcunuzun yarısını ya da en azından asgari tutardan fazlasını ödemeye çalışın.
  • Daha fazlasını ödeme imkanınız varsa "nasılsa tamamı değil" diye düşünmeyin, elinizdeki tüm tutarı yatırın. Ay bitmeden kalan tutarı tamamlayabiliyorsanız mutlaka yatırın.
  • Yılın ilk çeyreğinde kart limiti ve nakit avans sınırlamasına takılmamak için alacağınız bu önlem size ihtiyaç kredisi kullanırken ya da ileride gerektiğinde nakit avans kullanmak istediğinizde fayda sağlayacak.

İlk altı ay neden önemli?

  • Gelir vergisi işlemi dolayısıyla yaklaşık olarak yılın başı ile sonu arasındaki ücret farkı brüt kazancın %10’una ulaşıyor. Bu %10'luk averajı doğru kullanmak ve nakitinizi doğru yönlendirmek sizin elinizde! Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, Betül Sungurlu'nun "İlk yarı ücretlilere fırsat sunuyor" makalesini inceleyebilirsiniz, https://www.enuygun.com/bilgi/2012-ilk-yari-ucretlilere-firsat-sunuyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.