2012 ilk yarı ücretlilere fırsat sunuyor!

betulsungurlu

Ekonomiye dair beklentilerde 2012 yılının ilk yarısı için karamsar, ikinci yarısı için ise daha iyimser tablolar çiziliyor. Oysa ücretli çalışanlar için genel ekonomik durum ne olursa olsun durum tersine işliyor. Gelir vergisi kesintileri nedeniyle yılın ilk yarısında artan maaşlar,  ikinci yarıda giderek azalarak yılsonunda en alt seviyeye iniyor. Brüt kazancı 3 bin TL olan iki çocuklu ve eşi çalışmayan bir ücretlinin net maaşı yılbaşında 2250 TL civarında iken yılsonunda 1950 TL’ye kadar düşüyor. Aradaki fark 300 TL. Diğer maaş seviyelerindeki farkı aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Yaklaşık olarak yılın başı ile sonu arasındaki ücret farkı brüt kazancın %10’una ulaşıyor.

Hal böyleyken finansal planlamalarda ilk yarının bu potansiyel avantajını artırmanın yollarını aramalı!

Yıllık bütçe planlamanızı yaptıktan sonra kredi ihtiyacınızı belirleyin ve müracaat edin. Yılın ilk yarısında beyan edebileceğiniz bordronuz daha yüksek tutarlı olacağından banka kredi başvurunuza daha olumlu yaklaşabilir.

En avantajlı krediyi seçin, yılbaşı gelir artışınıza bir de tasarruf ederek katkıda bulunun. 5.000 TL 24 ay vadeli bir kredide en uygun bankayı seçen kişi toplam ödemede 500 TL yani %10 kar ediyor.

Bu yıl konut almayı planlıyorsanız hem konut fiyatlarını hem de konut kredilerini karşılaştırın. Faiz oranları ile konut fiyatları arasındaki ters orantıdan faydalanabilecek fırsatları yakalamaya çalışın. Unutmayın faiz oranları düştükçe talep arttığından konut fiyatları da yükseliyor. Bu kez de konut kredisi faiz oranları arttı ve yılın ilk yarısında düşme beklenmiyor. Hatta bir miktar daha artış olabilir. 100 bin TL 120 ay vadeli bir kredide karşılaştırma yaparak toplam ödemede yine %10 yani 10 bin TL tasarruf edin.

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırırken sigorta şirketlerinin vereceği fiyatları karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Aynı sigortaya iki kat fazla ödeme yapmayın! %100’e yakın kar etme şansınız olabilir.

İletişim giderlerinizi gözden geçirin. Sizin ve faturasını ödediğiniz aile yakınlarınızın GSM faturalarından tasarruf ederek yılsonu gelirinizi yılbaşı gelirinize eşitleyebilirsiniz. 4 kişilik ailenizde GSM faturalarınızdan yapacağınız aylık toplam 30 TL tasarruf bile yılsonunda 360 TL’ye ulaşır.

ADSL faturanızdan yapabileceğiniz aylık 10 TL tasarrufu küçümsemeyin. Gelir vergisi kesintinizi telafi etmeye yardımcı olur.

Seyahatlerinizde en uygun fiyatlı havayolunu ve seferi tercih ederek uçak biletinizi ucuza alın. Okulların ilk yarıyıl tatili 20 Ocak’ta başlıyor. Tatil için henüz uçak bileti satın almadıysanız acele edin. Erken planlayan daha çok kar eder!

Yaz tatili için otellerin erken rezervasyon promosyonları bu yıl daha erken başladı.  Yaz planınızı şimdiden yaparak %40’lara varan tasarruf imkânından faydalanın.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar