Kredi kartı düzenlemelerinde kritik 3 madde

mugekanbay

BDDK, 17 Aralık 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik" ile kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren bazı uygulamalar getirerek, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kredi kartı borcunun yüzde 50’sini ödeyemeyenlerin, nakit çekemeyeceklerini ve limitlerini artıramayacaklarını kararlaştırmıştı.

2011 yılı itibarıyla uygulamaya geçen yeni yönetmelik sonucunda BDDK borçlanarak ve ayı kredi kartı ile idare ederek geçiren halkın daha fazla borçlanmaması için bazı önlemler aldı. Bu önlemleri basitçe bilmek ve buna göre bütçenizi yeniden düzenlemek, olası yönetmelik engelleri ile karşılaşmadan önce doğru olacaktır:

Borcunu 1 yıl içinde 3 defa %50’sine kadar ödeyenlere nakit çekimi yasağı gelecek ve kart limitleri sınırlanacak

Yeni kredi kartı alacakların asgari ödeme oranları % 20’den, % 40’a çıkarılacak

Mevcut kredi kartı sahiplerinin asgari ödeme oranları kademeli olarak yükseltilecek.

Bu tedbirlerin alınmasında etken olan konular ise şöyle; Tüketici kredilerine göre oransal olarak daha az büyüyen kredi kartları, sorunlu kredilerin yarısını oluşturuyor. Son iki yıl içinde tüketici kartlarındaki takibe dönüşüm oranı, %11’lerden %7,4’e düştü. Ancak yine de bu oran hala çok yüksek. Minumum kart borcunu ödeyerek kredi kart borcunu çevirmeye çalışan ve bunu sıklıkla tekrarlayan tüketici sayısı göz önüne alındığında, borç sarmalındaki bu tüketici grubu BDDK'nın kararı üzerine sorunla biraz daha erken yüzleştiriliyor. Konuyla ilgili Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu'nun yazısının tamamını okumak için lütfen tıklayınız.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar