• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartınız nakit avansa kapatılırsa alternatifler neler olabilir?

Kredi kartınız nakit avansa kapatılırsa alternatifler neler olabilir?

betulsungurlu
İçindekiler

Kredi kartınız nakit avansa kapatılırsa alternatifleriniz neler olabilir?

Kredi kartınıza dönem borcunuzun %50’sinden daha az ödeme yapar ve bunu bir yıl içinde üç kez tekrarlarsanız kart borcunuz kapanana dek nakit avans çekimine kapatılacak. Gündemde kredi kartlarındaki bu yeni uygulama var. Nakit avans da öyle pratik bir krediydi ki; nakde sıkıştığımızda yanı başımızda, internet hesabımızdan bir tıkla ulaşabilen ya da en fazla ATM’ye yürüme mesafesinde… Üstelik başvuru yok, onay bekleme yok! Hatta dilersem taksitli de ödeyebiliyorum. “Peki, şimdi nakde sıkıştığımda ne yapacağım?”, “Kredi kartımdan para çekemezsem kime koşacağım?” diye düşünenler belki de alternatifleri çoktan belirledi.

 Biz de bu konuda düşündük ve alternatifleri avantajları, dezavantajları ile sizin için inceledik:

  1. Bu banka kartımdan çekemezsem öteki banka kartımdan çekerim.

Yeni uygulama kapsamında birbirlerinin borç durumundan etkilenmesi olasılığı bulunan sadece aynı bankadan sahip olunan kredi kartları olacak görünüyor! Zira Türkiye Bankalar Birliği açıklamasında “Söz konusu düzenleme, kart hamilinin aynı bankadan birden fazla kredi kartının bulunması durumunda o bankadaki tüm kartlarını etkileyebilecektir” diye belirtiyor. Yani başka bankadan olan kredi kartlarınızdan- eğer aynı durumda değilse- nakit çekmeye devam edilebilecek. TBB’nin kamuoyu duyurusunda kullandığı “etkilenebilecektir” ifadesi ise konunun banka bazında alınacak kararlara göre şekilleneceğini gösteriyor. Belki de başka bankaya kadar gitmenize bile gerek kalmayacak, aynı bankadan olan diğer kredi kartınızla nakit çekmeye devam edebileceksiniz.  Bekleyip göreceğiz.

Uyarı: Kredi kartından nakit çekmek oldukça pratik olsa da nakit avans faizi aylık %2,12 ve ihtiyaç kredileri ile kıyasladığında hala oldukça yüksek! Üstelik soruna bu şekilde çözüm üretmeye çalışmak yine geçici önlemler ile sadece onu ertelemekten ibaret! Mümkünse kalıcı önlemler almak; bütçe yapmak ve uygulamak; zaman alacak olsa da daha doğru bir yaklaşım olabilir.

  1. Kredili mevduat hesabımı kullanırım. Şimdiden limit artırımı talep etsem iyi olacak!

Nakit ihtiyacına en az kredi kart kadar pratik çözüm sunan bir diğer kredi türü ise kredili mevduat hesabı! Bankalarda “avans hesap”, “esnek hesap” olarak da anılabiliyor! Genellikle bordrolu çalışanlarının maaş hesaplarına tanımlanan bu kredide bir maaş kadar kullanıma hazır bir kredi vardır. İstenildiği zaman kullanılır, maaş hesaba yattığında da kapanır. Muhtemeldir ki kredi kartından nakit çekemeyenlerin diğer durağı da bu kredi türü olacak.

Uyarı: Aylık faizi %5 civarında olan bu kredi, şu an Türkiye’de sunulan en pahalı kredidir. Ödenen faiz, kullanım süresiyle orantılı olduğundan göze küçük görünür, ancak biriktikçe büyük rakamlara dönüşebilir ve bütçenize zarar verir. Gerekmedikçe başvurmamak da fayda var.

  1. Borçlarımı düzene sokmanın vakti geldi. İhtiyaç kredisi ile nakit sorunumu çözmeliyim!

Kredi kartından nakit avans çekemeyen bir grup ise ihtiyaç kredisine yönlenerek borçlarını aylık taksitlerle ödeyebilme imkânlarını araştıracak. Kredi maliyetleri açısından en akılcı yöntem de bu olsa gerek. Üstelik şu anda bankalar bayram kredisi kampanyaları ile %1’in altında faizlerle ihtiyaç kredilerinde indirimler de başlattı. Bu kampanya döneminden faydalanarak borçlarınızı düzene sokabilir, kredi kartınıza daha fazla faiz ödemekten kurtulabilirsiniz.

Uyarı: Krediye başvurmadan önce bankalar arasındaki fiyatlandırma farklılıklarını incelemenizi tavsiye ederiz. 10 bin TL ve 24 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi ile bankaların maliyetlerini karşılaştırarak 900-1000 TL arası tasarruf edebilirsiniz.

 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
145 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar