Kredi kartında tek limit uygulaması taksitli nakit avansı da vuracak

betulsungurlu
İçindekiler

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, taksitli nakit avans uygulaması ile kredi kartından para çekme işlemi boyut değiştirdi. Tüketiciler her ay toplam 6 milyar TL ihtiyaç kredisi kullanırken, kredi kartlarından da 2 milyar TL nakit avans çekiyor. Verilere göre kredi kartında tek limit uygulaması sadece taksitli alışverişlerde değil, taksitli nakit çekmede de kullanıcısını kısıtlayacak.

Enuygun.com’un Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerinden derlediği analizine göre, tüketiciler kısa vadeli nakit ihtiyaçlarının her 4 TL’sinin 3 TL’sini ihtiyaç kredilerinden, 1 TL’sini ise kredi kartından nakit avans çekerek karşılıyor. TBB verilerine göre, 2011 yılının ilk dokuz ayında bankalardan 54,82 milyar TL ihtiyaç kredisi çekilirken,  BKM verilerine göre ise aynı dönemde kredi kartlarından 18,5 milyar TL nakit avans çekildi. Bu veriler ışığındaki değerlendirmeye göre, tüketiciler ortalama olarak her ay 6 milyar TL ihtiyaç kredisi ve 2 milyar TL nakit avans kullanıyor.

Taksitli nakit avans uygulaması nedeniyle kredi kartının tüketiciler için sadece alışverişte değil nakit ihtiyaçlarında da taksitli nakit kredi aracına dönüştüğünü belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Üstelik kredi kartları hazır kredi niteliğinde ve kartta kullanılabilir limit yeterli ise başvuru-onay süreci ile uğraşılmıyor. Örneğin kredi kartınızdan 1.000 TL çekip karta bu tutarı 12 taksitle ödeyebiliyorsunuz. Kredi kartı faizlerinin göreceli olarak düşmesi de bu uygulamanın bir süredir daha çok rağbet görmesine neden oldu ve nakit avans kullanımı boyut değiştirdi. Tek limit uygulaması nakit ihtiyacını kredi kartından karşılayanları da olumsuz etkileyecektir” dedi.

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son kararı ile ödeme performansı kriterlerini tutturamayan tüketici zaten borcunu kapatana kadar nakit avans çekemeyecek ve kredi kartlarında limit artırımı engellenecek. Ancak bu kişilerin nakit ihtiyacı devam ediyor olacak” diye konuşan Sungurlu, “Tek limit uygulaması ise bu kişilerin hareket alanını daha da kısıtlayacak. İhtiyacı devam ettiği halde kredi çekemeyen tüketici ise bu kez alternatif yollar deneyecek. Bunlardan biri de kredili mevduat hesabı ki bu kredi türünün faiz oranı aylık %5 civarında ve şu an tüketiciye sunulan en yüksek faizli kredi Türkiye’de. Bu da tüketicinin daha fazla faiz yüküyle karşı karşıya kalması anlamına gelecek” dedi.

Kredi kartından her 10 TL’lik alışverişe karşılık 1 TL nakit avans

Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’de kredi kartı sayısı 2011 Eylül ayı itibariyle 50 milyonu geçti. 2011 yılının ilk dokuz ayında kredi kartları nakit avans çekme işleminde yaklaşık 72,5 milyon kez, alışverişte ise 1,6 milyar kez kullanıldı. Aynı dönemde tüketiciler kredi kartından 18,5 milyar TL nakit avans çekerken, 189 milyar TL alışveriş yaptı. Bu verilere göre, Türkiye’de kredi kartından yapılan her 10 TL’lik alışverişe karşılık 1 TL nakit avans çekiliyor. Bu oran, kart sayısı artışından bağımsız olarak, son beş yılın trendini oluşturuyor. 2011 yılında nakit avans işlem başına ortalama tutar 255 TL; alışveriş başına işlem tutarı ise 118 TL olarak gerçekleşti.

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar