Balıkesir Uçak Bileti Ara

Balıkesir Hakkında

Balıkesir, Türkiye'de hem Marmara Denizi hem de Ege Denizi'ne kıyısı olan, tarım ve turizmde önemli bir şehrimizdir. Bandırma ilçesiyle Marmara Denizi'ne, Edremit, Ayvalık gibi ilçeleriyle de Ege Denizi'ne kıyısı vardır. Balıkesir il merkezi ise iç kesimde, Bursa İzmir yolu üzerinde yer alır. Şehir merkezinde, Balıkesir Merkez Havalimanı yer alır. Burası çok işlek bir havaalanı değildir. Edremit'teki Koca Seyit Havalimanı ise daha turistiktir. Edremit, Ayvalık, Akçay, Altınoluk gibi sahil kesimlerinde oturanlar, yazlıkçılar ve buraya tatile gidenler, Koca Seyit Havalimanı'nı kullanır. Havaalanından önemli merkezlere servisler bulunur.

Balıkesir'e bağlı Erdek, Akçay, Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye, Ören gibi yerler önemli turistik yerlerdir. Güre ve Gönen'de ise kaplıca otelleri bulunur. Ayrıca tarım ve hayvancılıkta da Türkiye'nin önemli ihtiyaçlarını karşılayan bir şehirdir. Balıkesir Üniversitesi eğitim verir. İlde kıyı kesimler ve iç kesimler farklı bitki örtüsüne sahiptir. Kıyı kesimlerinde Akdeniz, Ege ve Marmara iklimi karşımı daha ılıman bir iklim görülür. İç kesimlerde ve yüksek yerlerde daha karasal iklim hüküm sürer.

Şehir içinde ulaşım otobüs ve minibüs ile sağlanır. Diğer ilçelerine de yine otobüs ve minibüsle ulaşım vardır. Bandırma'dan ise İstanbul'a deniz otobüsü seferleri yapılır. Höşmerim tatlısı, Ayvalık tostu, Susurluk ayranı ve çiğ börek gibi yemekler şehre özgü yerel lezzetlerdir. Balıkesir özellikle son yıllarda emeklilerin yaşamayı tercih ettiği bir il olmuştur.

Seyahat Yazılarında Balıkesir

Balıkesir Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
8ºC
17ºC
Pzt
Sal
10ºC
20ºC
Sal
Çar
9ºC
13ºC
Çar
Per
8ºC
17ºC
Per
Cum
10ºC
20ºC
Cum
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x