Hem büyüleyici doğal güzellikleri hem de masmavi plajlarıyla Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Edremit; doğa, tarih ve kültür tutkunlarının mutlaka keşfetmesi gereken çok özel yerler arasında. Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasında unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz ilçe, Edremit Körfezi kıyısında uzanan Akçay, Altınoluk ve Güre gibi turizm olanakları gelişmiş beldeleriyle de her yıl binlerce tatilciyi misafir ediyor.

Kaz Dağları Milli Parkı’nın el değmemiş doğal güzellikleri, irili ufakları dereleri ve çam ormanları içinde gizlenen huzurlu köylerinde doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Edremit’te tabiat harikaları Sütüven Şelalesi ve Mıhlı Şelalesi’nin muhteşem fotoğraflarını çekebilir; Altınkum Plajı, Altınoluk Plajı ve Güre Plajı’nın masmavi sularına kendinizi bırakarak doyasıya yüzebilir veya dalışlar yaparak su altı zenginliklerini yakından görebilirsiniz.

1- Akçay

Akçay sahil

Edremit denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan küçük Akçay Türkiye'nin en sevilen sessiz ve huzurlu adreslerinden biri. Ülkemizin en eski tatil cennetlerinden biri olan, gelişmiş turizm olanaklarına rağmen otantik ve bozulmamış atmosferini korumayı başaran Akçay; mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak denizi, sahilinde sıralanan balık restoranları ve kaliteli butik otelleriyle hem tatil yapmak hem de günübirlik gezilere çıkmak için ideal bir yer.

Kaz Dağları'nın yüksek oksijen seviyeli havasında, büyüleyici çam ormanları arasında denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Akçay’ın limanında ise yaz aylarında her gün bulabileceğiniz tekne gezileriyle Edremit Körfezi’nin en güzel koylarını keşfe çıkabilirsiniz. Belde, tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak büyüleyici su altı zenginliklerini yakından görmek isteyenler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Pek çok filme konu olmuş benzersiz atmosferiyle mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden biri olan Akçay’ın büyüleyici güzelliklerini doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileriyle de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

2- Altınoluk

Altınoluk sahil

Edremit’in başka bir sevilen tatil beldesi olan Altınoluk, Kaz Dağları’nın büyüleyici manzaraları ve tertemiz havası eşliğinde keyifli bir günübirlik gezi sunuyor. İlçe merkezine yaklaşık 48 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Altınoluk, bölgenin en güzel plajlarından biri olan Altınoluk Plajı’yla da yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görüyor.

27 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Şahinderesi Kanyonu, uzun tarihi M.Ö. 7. yüzyıllara dayanan Antandros Antik Kenti, büyüleyici doğal güzellikleriyle bölgedeki çok sevilen gezi alanlarından olan Mıhlı Çayı ve Darıdere Tabiat Parkı ile çevrili olan Altınoluk, hem denizin hem de doğanın tadını çıkarabileceğiniz çok özel yerlerden. Her bütçeye uygun oteller ve pansiyonlar bulabileceğiniz Altınoluk’ta maviyle yeşilin birleştiği benzersiz bir atmosferde günübirlik gezi veya dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz. İlçeye Akçay otobüs bileti alarak, kara yolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

3- Kaz Dağları Milli Parkı

kaz dağları milli parkı

Edremit'e sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kaz Dağları Milli Parkı, İsviçre Alpleri ile birlikte dünyanın en yüksek oksijen seviyesine sahip yeri olmasıyla ünlü ve her yıl dünyanın her yerinden binlerce doğa tutkununu kendine çekiyor. Türkiye'nin en özel doğa koruma alanlarından biri olan milli park, Kaz Dağları eteklerinde 21.450 hektara yakın büyük bir yeşil alanı kapsıyor. Antik çağlarda Ida Dağı adıyla bilinen ve pek çok ünlü efsaneye konu olan Kaz Dağları’nın büyüleyici bitki ve vahşi yaşam çeşitliliği içinde unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz milli parkta tilki, kurt ve sevimli karacalardan 800'e yakın endemik bitki türü, sadece Kaz Dağları'nda yetişen 15 bitki, Türkiye’ye özgü 77 bitki ve rengerenk dağ çiçekleri arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Her köşesini saran gizli şelaleleri, buz gibi suların aktığı dereleri, şifalı suların fışkırdığı kaynakları ve çam ormanları arasında kurulmuş küçük köyleriyle Kaz Dağları Milli Parkı; yılın her mevsimi trekking turları, dağ bisikleti gezileri, fotoğraf safarileri, kampçılık ve dağcılık gibi etkinliklerin ana merkezi durumunda. Doğal seyir teraslarında yaz ve bahar aylarında yeşilin her tonunun, kış aylarında ise bembeyaz kar manzaralarının fotoğraflarını çekebileceğiniz, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabileceğiniz Kaz Dağları Milli Parkı, her doğa ve fotoğrafçılık meraklısının ülkemizde mutlaka keşfetmesi gereken yerler arasında.

Giriş ücreti

 • Bisiklet 21 TL
 • Motosiklet, ATV 45 TL
 • Otomobil, kamyonet, pickup, karavan 65 TL
 • Minibüs 190 TL
 • Midibüs 315 TL
 • Otobüs 630 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü
 • 08.00-18.00

Konum Linki

4- Güre

Güre sahil

Edremit merkezine sadece 32 kilometre uzaklıkta yer alan turistik Güre beldesi, hem tarihi hazineleri hem de doğal güzellikleriyle görülmeye değer yerlerden. Masmavi denizi ile ünlü olan Güre Plajı'nda Edremit Körfezi’nin masmavi sularının tadını çıkarabilir, antik çağlardan beri insanlara şifa dağıtan ve 80 derecelik mineraller bakımından çok zengin sularının onlarca rahatsızlığa iyi geldiği bilinen Güre kaplıcalarında ise yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Akşam yürüyüşleri için çok tercih edilen Güre sahilinde romantik gün batımı manzaraları izleyebilir, beldeden kısa minibüs yolculuklarıyla ulaşabileceğiniz Çamlıbel Piknik Alanı ve Gelinçamı Piknik Alanı gibi sevilen rekreasyon alanlarında doğayla iç içe dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Deniz ve doğa tatilleri için ülkemizdeki ideal adreslerden biri olan ve her bütçeye uygun butik otellerden aile pansiyonlarına kadar pek çok konaklama alternatifi bulabileceğiniz Güre’de sahil kenarında sıralanan salaş balık restoranlarında Edremit Körfezi’nin zengin deniz ürünlerini tadarak güzel bir akşam geçirmeyi de unutmayın.

5- Edremit Körfezi

edremit körfezi

Kıyılarında birbirinden güzel tatil cennetlerine ev sahipliği yapan ve Kaz Dağları ile Madra Dağları arasında uzanan Edremit Körfezi, Ege Denizi'nde en kuzeyindeki körfez, ayrıca Türkiye'nin en önemli yat ve tekne destinasyonlarından biri. Kıyıları boyunca sıralanan Akçay ve Altınoluk gibi sevilen tatil beldeleriyle huzurlu tatillerin değişmez adreslerinden biri haline gelen körfez, hem Kaz Dağları'nın yüksek oksijenli tertemiz havası hem de masmavi denizi ile ülkemizin keşfedilmeye değer yerleri arasında.

Yaz aylarında her saat bulabileceğiniz tekne gezileriyle yeşil ve mavinin birleştiği büyüleyici koylarını keşfe çıkabileceğiniz, yıl boyu düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleriyle her köşesini saran binlerce yıllık antik kentler ve tarihi hazineleri gezebileceğiniz Edremit Körfezi; deniz, doğa, tarih ve kültür meraklıları için adeta bir cennet.

Konum Linki

6- Zeytinli

edremit zeytinli

Özellikle yaz aylarında düzenlenen ve binlerce insanı kendine çeken gençlik festivalleriyle bilinen Zeytinli beldesi, ismini her köşesini süsleyen zeytin ağaçlarından alıyor. Hem deniz hem de doğa turizmi açısından gelişmiş olan Zeytinli, sessiz ve huzurlu atmosferiyle günübirlik geziler için en güzel adreslerden biri. Zeytinli sahilinde tüm gün masmavi berrak denizin tadını çıkarabileceğiniz beldede Zeytinli Çayı çevresinde doğal güzellikler içerisinde hizmet veren alabalık çiftlikleri, kır bahçeleri ve mesire alanlarında da unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Uzun sahilinde, Kaz Dağları eteklerinde ve Zeytinli Çayı çevresinde rehberli doğa yürüyüşleri veya fotoğrafçılık gezilerine çıkabileceğiniz, gün batımlarında romantik manzaralar izleyebileceğiniz Zeytinli’nin sahili çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarında da keyifli bir yaz tatili yapabilirsiniz. Şimdiden plan yapmanın ilk adımı olan Edremit uçak bileti araştırmasına da linke tıklayarak başlayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Zeytinli, her sene düzenlenen ünlü Zeytinli Rock Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Eğer tarihlere denk gelirseniz festivale katılabilirsiniz.

Uçak Bileti

7- Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

Edremit Körfezi kıyılarında yer alan en güzel köylerden biri olan Adatepe Köyü, Altınoluk beldesinin hemen ilerisinde Kaz Dağları eteklerinde keyifli bir günübirlik gezi sunuyor. Çok ziyaret edilmesine rağmen tarihi ve huzurlu atmosferini korumayı yemyeşil köy, 100’den fazla asırlık evin restore edilmesiyle tam bir açık hava müzesini andırıyor. Türkler ve Rumların bir arada yaşadığı dönemlerden kalan, iki katlı olarak kesme taşlarla tasarlanmış ahşap evler arasında harika fotoğraflar çekebileceğiniz Adatepe Köyü’nden hem Rum hem de Osmanlıların yaptığı tarihi evleri yakından inceleyebilirsiniz.

Rengarenk çiçeklerle süslü Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla fotoğraf safarilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelen sessiz köyde bazıları restore edilerek butik otel, sanat galerisi, restoran ve kafe olarak hizmet veren köy evlerinin otantik tasarımlı iç mekanlarını gezebilir, Taş Mektep gibi mimari şaheserleri yakından görebilirsiniz. Organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve geleneksel Ege lezzetleri sunan küçük restoranlarında keyifli bir mola verebileceğiniz Adatepe Köyü’nün asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren köy kahvelerinde ise tertemiz Kaz Dağları havasında çayınızı yudumlayarak otantik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.Seyahatinizin tam olarak keyfini çıkarmak için kendinize Edremit otelleri araştırmasına başlayarak kendinize en uygun oteli seçmenizi öneriyoruz.

Konum Linki

8- Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt köyü

Kaz Dağları'nın gizli cenneti olarak gösterilen Yeşilyurt Köyü, Edremit'te düzenlenen doğa yürüyüşlerinin en sevilen duraklarından biri. Bir dönem Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı köyün her tarafı taş ve ahşap mimarili büyüleyici evlerle çevrili durumda. Aslına uygun olarak restore edilen tarihi evler arasında keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Yeşilyurt Köyü, aynı zamanda özellikle astım ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen şifalı kaynak suları için sağlık amaçlı da ziyaret ediliyor.

Tamamı organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ile gastronomi meraklılarının da ilgisini çeken köyün tertemiz havasında Kaz Dağları yürüyüşlerine çıkabilir; köy çarşısında el yapımı sanat eserleri, zeytin ve zeytinyağı ürünleri alarak güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Konaklama olanakları açısından gelişmiş olan Yeşilyurt Köyü’nde ev konforunda tatil yapabileceğiniz aile pansiyonlarından restore edilmiş konaklarda hizmet veren küçük butik otellere kadar çeşitli seçenekler de sunuluyor.

Konum Linki

9- Akçay Kordon

Akçay kordon

Büyüleyici kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde unutulmaz bir akşam yürüyüşü yapmak için, çok popüler bir gezi alanı olan Akçay Kordon’a mutlaka uğramalısınız. Akçay sahili boyunca uzanan geniş yürüyüş, bisiklet ve koşu yolları ile özellikle yaz akşamları turistlerle dolan Akçay Kordon, Edremit Körfezi’nin kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekmek isteyenlerin de ilk uğradığı yerler arasında. Çevresinde Akdeniz ve Ege mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, yol üstü kafeleri, eğlence mekanları ve hediyelik eşya dükkanlarının hizmet verdiği Akçay Kordon'da kafelerde kahvenizi yudumlayarak serin deniz havasının tadını çıkarabilir, birbirinden güzel el yapımı hediyelik eşyaları inceleyebilir ve Sarıkız Heykeli gibi simgesel yapıları yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

10- Zeus Altarı 

Zeus Altarı

Edremit'te düzenlenen tarih ve doğa gezilerinin sevilen mola noktalarından biri olan Zeus Altarı, bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici Ege Denizi ve Edremit Körfezi manzaralarıyla her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Antik çağlarda Tanrı Zeus adına inşa edilen etkileyicilik yapı, bölgede Şeytan Sofrası ile birlikte fotoğrafçıların da en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Antik dünyanın en büyük savaşı olan Truva Savaşı’nı buradan izlediği söylenen Zeus'a adanmış taş mimarili etkileyici sunağı inceledikten sonra bölgenin el değmemiş doğal güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz. Zeus Altarı, Edremit Körfezi’nin keşfedilmeye değer önemli tarihi hazinelerinden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Bölgeye ulaşmak için yokuş çıkmanız gerekiyor. Çocuklu aileler ve yaşlılar için çok uygun olmayabilir.

11- Altınkum Plajı

Edremit Körfezi'nin masmavi sularının tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yer olan Altınkum Plajı, ismini altın sarısı ince kumlarla süslü uzun sahilinden alıyor. Edremit merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem bisiklet kiralayarak hem de toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz plaj, gelişmiş turizm olanakları ile yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Tertemiz sığ deniziyle çocuklu aileler ve acemi yüzücüler için ideal olan Altınkum Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden yelken, kano, uçurtma sörfü, deniz paraşütü ve rüzgâr sörfü gibi su sporları yapabileceğiniz tesislere kadar pek çok olanak bulabilirsiniz. Çevresi butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarıyla çevrili olan Altınkum Plajı’nda hem günübirlik deniz keyfi yaşayabilir hem de dinlendirici bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

12- Darıdere Tabiat Parkı

Her köşesi birbirinden güzel tabiat parklarıyla çevrili Edremit'te doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz başka bir popüler rekreasyon alanı da Kaz Dağları eteklerinde uzanan Darıdere Tabiat Parkı. El değmemiş büyüleyici güzelliklerle çevrili deresiyle ünlü olan ve 104 dekarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkını hem kendi başınıza hem de bahar ve yaz aylarında sıkça düzenlenen rehberli trekking turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz. Dere kenarlarında kurulmuş alabalık çiftlikleriyle her yıl binlerce insanı kendine çeken Darıdere’nin seyir teraslarından benzersiz bitki ve vahşi yaşam zenginliklerinin de fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Fıstık çamı, kızılçam, meşe, akçaağaç, ceviz ve kiraz ağaçlarıyla çevrili yürüyüş parkurlarında Kaz Dağları eteklerinde spor yaparak yenilenebileceğiniz; ballık bolluğuna sahip dereler kenarında olta balıkçılığı yaparak huzurlu atmosferin tadını çıkarabileceğiniz Darıdere Tabiat Parkı, donanımlı kamp ve karavan alanları da sunuyor. Bahar aylarında yeşilin her tonunu, kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarının muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz tabiat parkının oksijen seviyesi yüksek havasında çocuklarınızla unutulmaz bir günübirlik gezi yapabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Çadır kişi başı 200 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Çadır kiralarken pazarlık yapmanızı öneriyoruz.

13- Novada Edremit Alışveriş Merkezi

Edremit'te alışveriş yapmak isteyenler yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan Novada Edremit Alışveriş Merkezi, Sezgin İnan Caddesi üzerinde hem kısa yürüyüşler hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda hizmet veriyor. 100'e yakın ulusal ve uluslararası markanın satıldığı mağazası, restoranları, kafeleri, çocuk oyun parkları ve sinema salonlarıyla ilgi gören alışveriş merkezi, yıl boyu hem yetişkinler hem de çocuklar için düzenlenen etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık olan Novada Edremit Alışveriş Merkezi’nde hem çocuklarınızla keyifli bir gün geçirebilir hem de tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

14- Sütüven Şelalesi

Sütüven şelalesi

Türkiye'nin en güzel şelalelerinden biri olarak gösterilen ve Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde en çok ziyaret edilen yerlerden olan Sütüven Şelalesi, Edremit gezilerinde kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında. Kar ve kaynak sularıyla beslenen, yaklaşık 17 metrelik sarp kayalar üzerinden dökülen bembeyaz sularıyla çarpıcı bir manzaraya sahip olan Sütüven Şelalesi, harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. El değmemiş güzelliklerini iyi düzenlenmiş ahşap yürüyüş yollarıyla keşfedebileceğiniz Sütüven Şelalesi’nin en sıcak günlerde bile buz gibi kalan kaya göletinin temiz sularına kendiniz bırakarak yüzebilir veya çevresindeki mesire alanlarında modern dünyanın gürültüsünden uzakta huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 06.00-21.00

Giriş ücreti

 • Arabayla giriş 65 TL
 • Yaya girişi 20 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Şelalede tuvalete girişler ücretli olduğu için yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneriyoruz.

15- Mıhlı Şelalesi

mıhlı şelalesi

Kaz Dağları’nın görülmeye değer başka bir tabiat harikası olan Mıhlı Şelalesi; sıcak yaz aylarında bile serin kalan havası, çevresini saran çarpıcı doğal güzellikler ve Başdeğirmen Köprüsü gibi Roma döneminden kalan etkileyici yapılarıyla çok sevilen bir gezi alanı. Yılın her mevsimi doğanın farklı bir renk tonuna şahit olabileceğiniz şelale, sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz suları ve soğuk sularda yüzmeyi sevenler için ideal olan iki kaya göletiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Edremit’in en popüler trekking rotalarından da biri olan Mıhlı Şelalesi’nin etkileyici manzaraları eşliğinde mesire alanları ve kır bahçelerinde yılın bütün yorgunluğunu atabilir, organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetler tadabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Şelaleye giriş kişi başı 30 TL
 • Masa kiralama 200 TL

Konum Linki

16- Zeytinli Köyü

Zeytinli Köyü Balıkesir

Edremit gezinizde doğal atmosferi bozulmamış huzurlu bir Ege köyünü keşfetmek için Kaz Dağları eteklerinde yer alan Zeytinli Köyü’ne de uğrayabilirsiniz. Bölgenin en ünlü tabiat harikası olan Sütüven Şelalesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olduğu için de çok ziyaret edilen köy; dağ eteklerinde sıralanan ahşap mimarili Rum dönemi evleri, yöresel Ege lezzetleri tadabileceğiniz küçük restoranları ve asırlık çınar ağaçları altında kahvenizi yudumlayabileceğiniz kahvehaneleri ile sizin büyük şehirlerin karmaşasından uzaklaştıracak yerler arasında. Köyde yetiştirilen organik ürünlerin satıldığı hareketli pazarını da mutlaka gezmenizi önerdiğimiz Zeytinli Köyü, Kaz Dağları Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin de en sevilen mola noktalarından biri konumunda.

Konum Linki

17- Çamlıbel Köyü

Çamlıbel Köyü

Ege'nin en güzel köylerinden biri olarak gösterilen Çamlıbel Köyü’nde keyifli bir günübirlik gezi yaparak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Edremit merkezine yaklaşık olarak 39 kilometre uzaklıkta Kaz Dağları eteklerinde yer alan sessiz köy, yüzlerce yıllık taş ile ahşap mimari evleri, zeytin ve çam ağaçlarının süslediği büyüleyici atmosferiyle insanları kendine çekiyor.

Her mevsim düzenlenen köy gezileri ve doğa yürüyüşleriyle ziyaret edebileceğiniz Çamlıbel Köyü’nde yöresel el sanatı ürünlerini inceleyebileceğiniz sanat atölyelerini ziyaret edebilir, küçük restoranlarda Ege köy yemekleri tadabilir ve köyün çarşısında ise organik zeytinyağları ürünleri satın alabilirsiniz. Yemyeşil doğal güzellikler arasında Edremit Körfezi'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde köy kahvaltıları yaparak yorgunluk da atabileceğiniz Çamlıbel Köyü’nün otantik dekorasyonlu köy evlerinde dinlendirici birkaç gün de geçirebilirsiniz.

Konum Linki

18- Tahtakuşlar Köyü

Tahtakuşlar köyü

Kaz Dağları’nın en çok ziyaret edilen kendine özgü yerlerinden biri de şaman köyü olarak da bilinen Tahtakuşlar Köyü. Fatih Sultan Mehmet döneminde bölgeye yerleştirilen Türkmenlerin kurduğu köy, Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi için de her yıl binlerce kültür ve sanat meraklısını kendine çekiyor. Hem tarihi hem de huzurlu atmosferini günümüze kadar korumayı başaran köyde ahşap mimarili Türkmen evlerinin fotoğraflarını çekebilir, geleneksel Türk lezzetleri tadabilir ve sanat galerilerinde el yapımı birbirinden güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Organik zeytin ve zeytinyağı ürünleriyle de ünlü olan Tahtakuşlar Köyü’nü hem kendi başınıza hem de Kaz Dağları doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

19- Ören Plajı

Ören Plajı

Edremit'ten yaklaşık 40 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Ören Plajı, bölgenin en güzel plajlarından biri olmasından dolayı çok ilgi görüyor. 3 kilometre boyunca uzanan altın kumlu plaj, en sıcak günlerde bile soğuk kalan deniziyle yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Soğuk sularda yüzmeyi seviyorsanız bölgedeki ilk uğramanız gereken yer olan Ören Plajı’nda rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü yapabileceğiniz su sporu merkezlerinden Akdeniz ve Ege lezzetleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlara kadar pek çok imkan sunuluyor. Villa, butik ve apart otellerinde Edremit Körfezi manzaraları eşliğinde keyifli bir tatil yapabileceğiniz Ören Plajı’nda çocuklarınızla eğlenceli bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Plaja ulaşım için ise araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Konum Linki

20- Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu

Kaz Dağları Milli Parkı'nın en özel köşelerinden biri olan Şahinderesi Kanyonu, fotoğrafçılık ve doğa tutkunlarının kesinlikle keşfetmesi gereken büyüleyici tabiat cennetlerimizden biri. Yılın her mevsimi Türkiye'nin pek çok şehrinden doğa gezileri, kampçılık, kaya tırmanma ve dağcılık gibi aktiviteler için ziyaret edilen devasa kanyon, 26 kilometreyi bulan büyüklüğüyle sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en büyük kanyonlarından biri konumunda.

Dünyanın oksijen seviyesi en yüksek kanyonu olmasıyla da ünlü olan Şahinderesi Kanyonu’nda yüzlerce metrelik kaya uçurumlarında muhteşem fotoğraflar çekebilir, 800'den fazla bitki türü ve vahşi yaşam zenginliğiyle ilgi gören kanyonun çevresini rehberli trekking turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz. Yaz aylarında modern dünyadan uzakta çarpıcı manzaralar eşliğinde kamp da yapabileceğiniz Şahinderesi Kanyonu’nu kendi başınıza veya rehberli turlarla yakından görebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-21.00

Konum Linki

21- Mehmetalan Köyü

Kaz Dağları eteklerinde unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz başka bir bozulmamış Ege köyü olan Mehmetalan Köyü, buz gibi suların aktığı dereler çevresinde kurulmuş kamp ve mesire alanlarıyla çok ilgi görüyor. Zeytin ve çam ağaçlarıyla süslü köy, geleneksel Ege yemekleri ve organik zeytinyağı ürünleriyle de gastronomi meraklılarını kendine çekiyor. El değmemiş güzelliklerle sarılı Zeytinli Deresi kenarında hizmet veren balık çiftlikleri ve kır bahçelerinde yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz köyde çam ormanları altına çadır kurarak doğanın içinde dinlendirici birkaç gün tatil de yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Mehmetalan Köyünde bulunan Mehmetalan Köyü mangal alanında peynirli gözleme yemenizi öneriyoruz.

22- Mıhlı Çayı

Mıhlı Çayı

Edremit’te her doğa ve fotoğrafçılık meraklısının kesinlikle görmenizi önerdiğimiz yerlerden biri olan Mıhlı Çayı, bölgenin en sessiz ve doğal güzelliği bozulmamış rekreasyon alanlarından biri. Mıhlı Şelalesi ve Başdeğirmen Köprüsü doğa yürüyüşlerinin en sevilen bir mola noktası olan Mıhlı Çayı; Rumlar tarafından inşa edilmiş tarihi değirmenleri, sessiz mesire alanları, zeytin ve çınar ağaçlarıyla süslü yürüyüş yolları ile Kaz Dağları'nın gizli cennetlerinden biri. Hem piknik yapmak hem de balık avlamak için ideal olan Mıhlı Çayı’nın serin sularında da yaz sıcaklarında doyasıya yüzerek serinleyebilirsiniz.

Konum Linki

23- Edremit Kurşunlu Camii

Edremit gezinizde ziyaret edebileceğiniz en önemli tarihi yapılardan biri olan Kurşunlu Camii, ilçe merkezinde ismini verdiği Kurşunlu Caddesi üzerinde hemen dikkatini çekecek bir şaheser. 1300 yılda inşa edilen ve Selçuklu ile Osmanlı dönemi mimari özelliklerini bir arada yansıtan cami; etkileyici ahşap oymaları, sağlam kesme taş mimarisi ve dini motiflerle süslü iç mekanlarıyla görülmeye değer güzellikte. Aslına uygun olarak restore edilen ve asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam eden Edremit Kurşunlu Camii’nin huzurlu atmosferinde güzel bir mola verebilir ve ilk dönem cami örneklerinden birini yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

25- Altınoluk Amfi Tiyatro

1994 yılında yapımına başlanan ve 1997 yılında bitirilen Altınoluk Amfi Tiyatro, Edremit’in en çok ilgi gören sanat ve kültür mekanlarından biri. Yıl boyu düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra dünyanın pek çok yerinden gelen müzisyenlerin verdikleri konserlerle de binlerce insanı kendine çeken açık hava tiyatrosu, özellikle yaz aylarında eğlenceli bir akşam geçirmek için ilk uğramanız gereken yerlerden. Altınoluk merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz, klasik Roma dönemi antik tiyatrolarına benzer bir şekilde tasarlanmış Altınoluk Amfi Tiyatro’nun etkinlik takvimini Edremit gezinizden önce inceleyerek siz de ilginizi çeken bir etkinliğe katılabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Etkinliğe gitmeyi düşünüyorsanız taşta oturmamak için altınıza koymak için yanınıza minder almanızı öneriyoruz.

24- Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

ayazma pınarı tabiat parkı

Yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezilerinin en sevilen rotalarından biri olan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda yeşilden sarıya tabiatın her renk tonunu görebilirsiniz. 1986 yılında mesire alanı, 2011 yılında ise milli park ilan edilerek koruma altına alınan el değmemiş güzellikleriyle ünlü Ayazma Pınarı; geniş bir alana yayılan endemik bitki türleri, buz gibi akan dereleri, dereler üstünde kurulmuş ahşap köprüleri ve her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla keyifli bir gün sunuyor.

60’dan fazla nadir bitki türünün yanı sıra karaçam, kayın, gürgen ve meşe ağaçlarıyla benzersiz doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar tadabileceğiniz kır bahçeleri ve dereler kenarlarında sıralanmış mesire alanlarında büyük şehirlerin kalabalığından uzakta dinlenebileceğiniz tabiat parkında seyir terasları, yaban hayatı gözleme noktaları ve çocuklar için oyun parkları gibi imkanlar da sağlanıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Parkta tuvalete girmek için yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneriyoruz.

25- Kazdağı Müzesi (Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi)

Kazdağı Müzesi olarak da bilinen ve 2015 yılından beri hizmet veren Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi, Edremit ve Kaz Dağları’nın kültürel zenginliğini görmek isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden. M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan pek çok tarihi eser, yüzlerce yıllık el sanatı ürünleri, yöresel giysiler ve birbirinden ilginç objeleri yakından görme şansı bulabileceğiniz müzede tarihin farklı dönemlerinden toprak ve cam eserler de sergileniyor.

Mustafa Kemal Atatürk ve Tuncel Kurtiz gibi önemli isimlerin balmumu heykellerinden fotoğraf sergilerine kadar farklı bölümlerini keyifle gezebileceğiniz, aslına uygun restore edilmiş tarihi binasıyla da dikkat çeken Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi’ni mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı
 • Diğer günler 10.00-18.00

Giriş ücreti

 • 20 TL
 • Müzekart geçerli

Konum Linki

Yazar Notu: Müzenin bahçesinde bulunan kafesinde bir kahve içmenizi öneriyoruz.

26- Hasan Boğuldu Göleti

hasan boğuldu göleti

Edremit’te düzenlenen doğa gezileri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan Hasan Boğuldu Göleti, endemik bitki türleriyle sarılı büyüleyici manzarasıyla özellikle yaz aylarında sıkça ziyaret ediliyor. Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan ve hüzünlü bir hikayesi olan tabiat cenneti şelale, oksijen seviyesi yüksek serin havasıyla sıcak günler için ideal bir kaçış noktası. Buz gibi sularında serinleyebileceğiniz Hasan Boğuldu Göleti’ni çevresini saran yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir, seyir taraflarından ise panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Kendi başınıza da keyifli bir gezi yapabileceğiniz Hasan Boğuldu Göleti’ne Kaz Dağları Milli Parkı rehberli trekking turları sırasında da uğrayabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.00-20.00

Giriş ücreti

 • 65 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında araç park yeri bulmak için erken gitmenizi öneriyoruz.

27- Başdeğirmen Köprüsü (Mıhlı Çayı Taş Köprü)

başdeğirmen köprüsü

Mıhlı Çayı Taş Köprü olarak da bilinen Başdeğirmen Köprüsü, hem çarpıcı mimarisi hem de Mıhlı Çayı’yla tablo güzelliğinde bir manzara sunuyor. Edremit’in simgelerinden biri haline gelen ve Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen tek gözlü devasa köprü, sağlam mimarisiyle günümüze kadar sağlam kalmış ve hala kullanılmaya devam ediliyor. Mıhlı Çayı ve Mıhlı Şelalesi ile birlikte bölgenin en popüler trekking parkuru olan Başdeğirmen Köprüsü’nde yılın her mevsimi birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Mıhlı Çayı kenarındaki mesire alanlarında tarihi köprünün etkileyici manzarasına karşı piknik veya olta balıkçılığı yaparak da güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

28- Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti

Edremit’in Altınoluk beldesi sınırlarında yer alan Antandros Antik Kenti, doğa yürüyüşleri ve tarih gezilerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Edremit Körfezi’nin en önemli antik yerleşimlerinden biri olarak dikkat çeken ve M.Ö. 1200’lü yıllarda yerleşimin başladığı düşünülen antik kentte pek çok farklı medeniyetten izler görmeniz mümkün. Özellikler Roma ve Bizans dönemlerine ait etkileyici yapıları görme şansı bulabileceğiniz Antandros Antik Kenti’nde sanat eseri mozaikler, sunaklar, mabetler ve Roma döneminden günümüze kalan villalar arasında antik dünyaya benzersiz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı
 • Diğer günler 09.00-17.00

Konum Linki

29- Güre Sahili

Güre Sahili

Ege Denizi kenarında uzanan huzurlu tatil beldesi Güre’nin sahili, akşam yürüyüşlerine çıkıp büyüleyici gün batımı fotoğrafları çekmek ve güzel bir akşam geçirmek için sık ziyaret edilen yerlerden. Bölgenin en sevilen plajlarından biri olan Güre Plajı’nda denizin tadını çıkardıktan sonra sahil yolunda sıralanan kafelerde serin deniz havasında keyifli bir akşam molası verebilirsiniz. Güre sahili, taze deniz ürünlerinden Ege ve Akdeniz mutfaklarından en sevilen lezzetlere kadar pek çok seçenek sunan restoranları ve her bütçeye uygun otelleriyle hem günübirlik geziler hem de yaz tatilleri için ideal bir adres.

Konum Linki

30- Altınoluk Cam Teras

Sarıkız Zirvesi ile birlikte Kaz Dağları’nın büyüleyici panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz başka bir sevilen yer de Edremit’e sadece 1,5 saat uzaklıktaki Altınoluk Cam Teras. Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte Kaz Dağları eteklerinde inşa edilen, 90 metrekare büyüklüğündeki etkileyici terasta Ege Denizi ve Edremit Körfezi’nin yanı sıra Kaz Dağları’nın gür çam ormanları ve Şahindere Kanyonu’nun büyüleyici manzaralarına da şahit olacaksınız. Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve devasa bir kanyon uçurumu üstünde yükselen Altınoluk Cam Teras, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Edremit’te ilk uğramanız gereken yerlerden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Bölgeye giden yol çok virajlı ve dar. Araç kullanırken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

31- Tahtakuşlar Etnografya Galerisi

Kaz Dağları eteklerinde kurulan Tahtakuşlar Köyü'nün içerisinde yer alan ve çok ziyaret edilen Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, benzersiz koleksiyonlarıyla tarih ve kültür meraklılarının uğramasını önerdiğimiz yerler arasında. 13. yüzyılda Moğol baskısından kaçarak bölgeye yerleşen Türkmenlerin kurduğu köyde Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak kurulan sanat galerisinde binlerce yıllık Orta Asya Türk kültürünü yansıtan el sanatı ürünleri, Türkmen giysileri, çeşitli Şamanizm sembollerini görme şansı bulacaksınız. UNESCO ödülü de kazanan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi’nde Türklerin şaman kültürünü yakından inceleyebilir, harika fotoğraflar çekebilir ve birbirinden güzel el sanatı ürünleri satın alabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

Konum Linki

32- Altınoluk Kordon

Edremit’in en sevilen tatil beldelerinden olan Altınoluk’un en hareketli ve çok ziyaret yerlerinden biri olan Altınoluk Kordon, masmavi Ege Denizi manzaraları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapmak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Belde merkezinde Barbaros Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Altınoluk Kordon; harika gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz seyir alanları, geniş yürüyüş yolları, dondurmacıları, yol üstü kafeleri ve hediyelik eşya dükkanlarıyla özellikle yaz akşamlar çok ilgi görüyor. Çarpıcı deniz manzaraları eşliğinde taze balıklar ve Ege mutfağından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve eğlence mekanları da bulabileceğiniz Altınoluk Kordon, unutulmaz bir yaz akşamı geçirmek için ideal bir adres.

Konum Linki

33- Aqua Olive Park

Sıcak yaz günlerinde çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için bölgenin en büyük su parklarından biri olan ve Altınoluk merkezinde Misak-ı Millî Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Aqua Olive Park’a uğrayabilirsiniz. Deniz kenarında kurulan ve her yaş grubuna uygun onlarca çeşit farklı büyüklüklerdeki su kaydırağı, eğlence havuzları, yetişkin ve çocuklar havuzları gibi olanaklar sunulan su parkında gün boyu düzenlenen animasyonlar ve yarışmalarla da eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında düzenlenen konserlerle insanları kendine çeken Aqua Olive Park’ın özel plajında Edremit Körfezi'nin masmavi sularının da tadını çıkarabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-18.00

Giriş ücreti

 • 550 TL

Konum Linki

34- Beyoba Köyü

Kaz Dağları rehberli doğa yürüyüşleriyle ziyaret edebileceğiniz Beyboğa Köyü, Yörük kültürünün hakim olduğu görülmeye değer Ege köylerinden biri. Zeytinciliğin yaygın olarak yapıldığı huzurlu köyde onlarca çeşit zeytinyağı ürününü köy pazarında satın alabilirsiniz. Kaz Dağları’nın tertemiz havasında küçük köy evleri ve aile pansiyonlarında tatil yaparak modern dünyadan uzakta güzel bir gün geçirebileceğiniz, Edremit merkezine sadece 11 kilometre uzaklıktaki Beyboğa Köyü, bölgede düzenlenen trekking turlarının da sevilen mola noktalarından biri.

Konum Linki

35- Sarıkız Heykeli

Edremit’in simgelerinden biri haline gelen Sarıkız Heykeli, Akçay beldesini gezerken hemen dikkatinizi çekecek eserlerden biri. İftiraya uğradıktan sonra babası tarafından Kaz Dağları’na bırakılan ve yanındaki kazlarla yolunun kaybeden insanlara yardım eden sarı kızın hikayesine dayanan efsanesiyle ilgi çeken Sarıkız Heykeli, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu tablo güzelliğindeki manzarasıyla ünlü. Sarı kızın yanındaki kazlarla birlikte tasvir edildiği çarpıcı heykeli, güzel konumuyla Akçay Kordon akşam yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden biri.

Konum Linki

36- Sarıkız Zirvesi

Sarıkız Zirvesi

Kaz Dağları'nın en güzel panoramik fotoğraflarını çekmek için deniz seviyesinden yaklaşık 1700 metre yükseklikte yer alan Sarıkız Zirvesi’ne de uğramalısınız. Yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gezileri, dağcılık ve kaya tırmanma gibi pek çok etkinlik için ziyaret edilen zirvenin hüzünlü bir hikayesi de var. Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek temiz havasında yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz muhteşem manzaralar izleyebileceğiniz Sarıkız Zirvesi’ni özellikle yaz aylarında düzenlenen rehberli turlarla keşfe çıkabilir, Kaz Dağları Milli Parkı gezileri sırasında uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

37- Pınarbaşı Piknik Alanı

Kaz Dağları Milli Parkı’nın büyüleyici doğal güzellikleri içinde yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Pınarbaşı Piknik Alanı’na da Edremit gezilerinizde uğrayabilirsiniz. Güre beldesine 6 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer aldığı için yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Pınarbaşı, deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yükseklikte meşe ve çam ağaçları arasında dinlendirici bir gün sunuyor.

Yaz aylarında bile buz gibi akan dereleri etrafında sıralanan mesire alanları ve kır bahçeleriyle Edremit’in en sevilen rekreasyon alanlarından biri haline gelen Pınarbaşı Piknik Alanı’nda alabalık çiftliklerinde de keyifli bir mola vererek taze alabalıklar ve yöresel Ege mezeleri tadabilirsiniz. Yılın her mevsimi rehberli doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezileriyle ziyaret edebileceğiniz Pınarbaşı Piknik Alanı’na toplu taşıma araçlarıyla da kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik alanı geçici olarak kapalı.

38- Güre Kaplıcaları

Edremit, sadece tertemiz plajları ve büyüleyici el değmemiş doğal güzellikleriyle değil, antik çağlardan beri insanlara şifa dağıtan kaplıcalarıyla da çok ziyaret ediliyor. Edremit’in turistik beldesi Güre'de yer alan ve bölgenin sağlık merkezi haline gelen Güre kaplıcalarında 80 dereceyi bulan şifalı kaynak sularda gezinizden sonra yorgunluk atmak veya hastalıklarınıza şifa bulmak için uğrayabilirsiniz.

Kas ve eklem sorunlarından sindirim rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelen şifalı sularıyla her yıl binlerce insanı misafir eden Güre kaplıcalarında açık ve kapalı termal havuzlardan aile banyolarına, ortopedik masaj hizmetlerinden çeşitli konaklama alternatiflerine kadar pek çok olanak bulabilir; isterseniz kaplıcalara kısa bir yürüyüş mesafesindeki Güre Plajı’nın masmavi sularına kendinizi bırakarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

39- Akçay Lunapark

Akçay merkezinde Turgutreis Caddesi üzerinde, Akçay Limanı manzaraları eşliğinde çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için Akçay Lunapark’a gidebilirsiniz. Büyüleyici Edremit Körfezi manzaraları izleyebileceğiniz devasa dönme dolaplar, gondollar, çarpışan arabalar ve kamikaze gibi onlarca bölümüyle her yaştan insan için eğlenceli bir gün sunan Akçay Lunapark, yaz aylarında çocuklu ailelerin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de çok ilgisini çekiyor. Belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Akçay Lunapark’a toplu taşıma araçlarıyla da kısa sürede gidebilir ve körfez manzaraları eşliğinde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-02.00

Konum Linki

40- Faruk Serpil Parkı

Tüm gün denizin ve doğanın tadını çıkardıktan sonra keyifli akşam gezisi yapmak için Menderes Bulvarı üzerinde güzel bir konumda yer alan Faruk Serpil Parkı’na uğrayabilirsiniz. Edremit merkezdeki en büyük rekreasyon alanı olan park; sevimli ördeklerin yüzdüğü geniş göleti, rengarenk çiçeklerle süslü bahçeleri, dinlenme alanları, çocuk parkları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla turistlerin de mutlaka uğradığı yerler arasında. Seyir teraslarından büyüleyici Edremit Körfezi manzaralarının tadını çıkarabileceğiniz Faruk Serpil Parkı’nda hem yaz akşamları keyifli yürüyüşler ve spor yapabilir hem de çocuklarınızla güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

41- Blue Zest Aqua Park

Hem eğlence sevenler hem de çocuklu ailelerin sık ziyaret ettiği başka bir sevilen su parkı olan Blue Zest Aqua Park, Altınoluk ilçesi Barbaros Caddesi üzerinde Edremit Körfezi’nin masmavi manzaraları eşliğinde hizmet veriyor. Haftanın her günü saat 10.30 ile 18.30 saatleri arasında açık olan su parkında herkese uygun farklı büyüklüklerdeki su kaydırakları, güvenlikli çocuk havuzları ve yetişkin havuzları gibi çeşitli bölümler bulabilirsiniz. Yorgunluk atabileceğiniz kafeteryalar ve restoranların da hizmet verdiği Blue Zest Aqua Park, sıcak yaz aylarında eğlenceli bir gün geçirmek için ideal adreslerden biri.

Konum Linki

42- Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Edremit ilçe merkezinde yer alan ve Kurtuluş Savaşı dönemini yansıtan zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'ne de gezinizde uğrayabilirsiniz. Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi’ne bağlı olan ve etkileyici sergilerinde geleneksel Türk evleri ve yüzlerce yıllık el sanatı ürünlerinden Kuvayi Milliye dönemini yansıtan fotoğraflar, resimler, belgeleri ve tarihi silahlara kadar pek çok objeyi yakından inceleyebilirsiniz. Antik çağlardan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan tarihi hazineleriyle de ilgi gören Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nin aslına uygun olarak restore edilmiş büyüleyici konağını da incelemenizi öneririz.

Giriş ücreti

 • Öğrenci 5 TL
 • Tam 12 TL

Konum Linki

43- Saka Çim Plajı

Edremit gezinizde Ege Denizi’nin masmavi sularının ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz başka bir güzel plaj da ilçe merkezine sadece 30 kilometre uzaklıktaki Saka Çim Plajı. Bölgedeki diğer plajlara göre oldukça sakin olan ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz plajda Edremit Körfezi'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde bütün gün yüzebilirsiniz. Büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz ve serin deniz havasında akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz Saka Çim Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun butik ve apart oteller de hizmet veriyor.

Konum Linki

44- Havran Çayı

Büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz pek çok tabiat güzelliğine ev sahipliği yapan Edremit'te dinlendirici bir gün geçirmek için Havran Çayı’na da gidebilirsiniz. El değmemiş doğa güzellikler arasında ilerleyerek Edremit Körfezi'ne dökülen Havran Çayı, Kaz Dağları’nın hemen güneyinde yer alıyor ve doğa yürüyüşlerinin sevilen mola noktalarından biri.

Çevresi çam ormanları içinde uzanan mesire alanları, kamp alanları, iyi düzenlemiş trekking parkurları ve seyir teraslarıyla çevrili olan Havran Çayı’nın balık bolluğuna sahip sularda olta balıkçılığı yaparak yorgunluk atabilirsiniz. En sıcak yaz günlerinde bile serin kalan havasıyla yaz aylarının değişmez adreslerinden biri haline gelen Havran Çayı’na Edremit’ten minibüslerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

45- Altınoluk Plajı

Altınoluk Plajı

6 tane plajın birleşiminden oluşan ve Edremit'in en sevilen tatil beldelerinden Altınoluk’un simgesi haline gelen mavi bayraklı Altınoluk Plajı, gezinizde tadını çıkarmanızı önerdiğimiz yerlerden. Akvaryumu andıran masmavi denizi, huzurlu atmosferi ve büyüleyici gün batımı manzaralarıyla bölgenin en güzel plajlarından biri olan Altınoluk Plajı’nın çevresinde hizmet veren ve romantik akşam yemekleriyle ünlü restoranlar da çok ilgi görüyor. Her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya tekne gezileriyle kolayca ulaşabileceğiniz Altınoluk Plajı’nın kristal berraklığındaki sularında şnorkelli dalışlar yaparak benzersiz su altı fotoğrafları çekmeyi de unutmayın.

Konum Linki

46- Derman Kaplıcaları

Edremit, el değmemiş doğal güzellikleri ve tertemiz denizinin yanı sıra binlerce yıldır şifa dağıtan kaplıcalarıyla da bölgenin önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri. İlçe merkezine sadece 3,5 kilometre uzaklıkta yer alan ve toplu taşıma araçlarıyla kısa bir yolculukta ulaşabileceğiniz Derman kaplıcaları; termal oteller, sağlık merkezleri, aile banyoları, masaj olanakları, açık ve kapalı kaplıca havuzları gibi olanaklarıyla çok ilgi görüyor. Hem rahatsızlıklarınız için şifa bulmak hem de Edremit gezinizde yorgunluk atmak için uğrayabileceğiniz Derman kaplıcaları, mineral bakımından zengin sularıyla antik çağlardan beri insanların ilgisini çeken ziyaret edilmeye değer yerler arasında.

Konum Linki

47- Astyra Antik Kenti

Güre ilçesinde gezerken kısa bir yürüyüşle yakından görebileceğiniz başka bir tarihi hazinemiz de bölgedeki en büyük antik yerleşim olan Antandros Antik Kenti’nin dini merkezi olduğu düşünülen Astyra Antik Kenti. Belde merkezinde güzel bir konumda yer aldığı için yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen antik yerleşim yerinde onlarca yıldır yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında pek çok önemli tarihi eser bulundu. Tanrıça Artemis'e adanmış tapınağı, kutsal alanları ve yerleşim yerlerini inceleyebileceğiniz Astyra Antik Kenti’nin Güre ilçesine yayılan tarihi hamamları ise günümüzde hala kullanılmaya devam ediyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

48- Özdemir Plajı

Edremit'te denize girmek için tercih edebileceğiniz sevilen plajlardan biri de Altınok beldesinin 6 plajından biri olan Özdemir Plajı. Çevresi tatil sitelerinin yanı sıra yazlıklar, butik ve apart otellerle çevrili plajda şezlong ile güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, soyunma kabinleri, duş, otopark, kafeler ve restoranlar gibi imkanlar da sağlanıyor. Sıcak yaz akşamlarında serin deniz havası eşliğinde keyifli yürüyüşler de yapabileceğiniz plajın denizi çabuk derinleştiği için çocuklu ailelerin dikkatli olması gerekiyor.

Konum Linki

Edremit gezisinin sonuna geldiniz, ama hazır oraya gitmişken yakında bir yerlerden gezmeye devam etmek isterseniz Balıkesir'de gezilecek yerler yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.


ipekincir
İpek İncir
204 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar