Amasya Otobüs Bileti Ara

Amasya Hakkında

Amasya Hakkında

Amasya, Osman İmparatorluğu döneminde şehzadelerin eğitim görmeleri için gönderildiği bir ildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde milli mücadele için bir başlangıç noktası oldu.

Amasya, Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alıyor ve Harşena Dağı’nın muhteşem manzaralarına sahip güzel bir konumda bulunuyor. Binlerce yıllık tarihinde pek çok şair ve sanatçı yetiştiren Amasya, birçok medeniyete de başkentlik yapan çok önemli bir şehir.

Amasya’da görülmesi gereken doğa güzelliklerin en ünlüsü olan Borabay Gölü, efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin’in simgesi olan Ferhat Su Kanalı ile ünlü. Amasya'nın her yerinden görünen ihtişamlı Kral Kaya Mezarları ve Yeşilırmak Nehri kıyısında bulunan Yalıboyu evleri de güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Amasya, yeraltı kaynakları bakımından zengin olmasından dolayı termal turizm faaliyetlerinin de yapıldığı bir şehir. Dağ ve doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler de Amasya’da çok popüler.

Amasya’nın ünlü yöresel lezzetleri arasında bakla dolması, keşkek, hasuda, kalburabastı ve Amasya misket elması mutlaka tadılması gereken lezzetlerden bazıları.

Uluslararası Okçuluk Festivali ve Merzifon Haftası gibi birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan şehir, Amasya Üniversitesi ile de tarih boyunca olduğu gibi önemli bir eğitim şehri olmaya devam ediyor.

 

Amasya Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin hemen çıkışında bulunan Amasya Terminali’nde yolcuların rahat ve kolay bir şekilde şehir merkezine ulaşmaları için pek çok alternatif ulaşım şekli sağlanıyor.

Belediye Otobüsleri

Terminalin hemen karşısındaki Mehmet Varinli Caddesi üzerinde durakları bulunan belediye otobüsleri ile her yarım saatte bir şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Yine Mehmet Varinli Caddesi üstünde durakları bulunan minibüsler ile hem şehir merkezindeki her mahalleye hem de Amasya’nın ilçelerine ulaşım hizmeti sağlanıyor.

Yolcu Servisleri

Otobüs firmalarının rahat bir ulaşım için yolcularına sağladığı ücretsiz yolcu servisleri, otobüsler varış peronuna ulaştıktan 15 dakika sonra hareket ediyor ve şehrin pek çok önemli noktasına ulaşım sağlıyor.

Taksi

Amasya Terminali’nden şehir merkezi arası sadece 5 kilometre olduğu için kısa bir taksi yolculuğuyla da istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Terminalde 24 saat taksi bulabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Amasya Terminali’ne Ulaşım

Amasya Terminali, şehir merkezinin biraz dışında çevre yolu üzerinde bulunuyor. Kendinize en uygun ulaşım araçlarından birini kullanarak istediğiniz saatte terminale kolayca ulaşabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

İstasyon Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi ve Mehmet Varinli Caddesi gibi merkezi noktalarda durakları bulunan terminal otobüsleriyle gece saat 24:00’a kadar terminale gidebilirsiniz. Terminal otobüsleri her yarım saate bir kalkıyor.

Yolcu Servisleri

Amasya Terminali’ne merkezden ulaşım için en çok tercih edilen ulaşım araçlarından olan ücretsiz yolcu servislerini otobüsünüzün kalkış saatinden 30 dakika önce seyahat edeceğiniz firmanın bilet satış ofisi önünde bulabilirsiniz.

Minibüsler

Şehrin merkezi caddeleri ve pek çok semtinde bulunan minibüs duraklarında her yarım saate bir terminale minibüs bulma şansınız var. Merkezi ilçelerden de minibüsle terminale ulaşmak mümkün.

Taksi

Terminale istediğiniz saatte rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmak için taksi hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Şehir merkezinde pek çok noktada 7 gün 24 saat hizmet veren taksi durakları bulunuyor.

En Çok Tercih Edilen Amasya Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Amasya
80 TL4611 sa
roomİzmir - Amasya
139 TL215 sa
roomAnkara - Amasya
50 TL95 sa
roomAdana - Amasya
140 TL110 sa 30 dk
roomBursa - Amasya
100 TL311 sa
roomAntalya - Amasya
140 TL113 sa 30 dk
Amasya Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  7 /Hava Durumu
 • Salı
  7 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  10 /Hava Durumu
 • Perşembe
  9 /Hava Durumu
 • Cuma
  16 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  0 saat schedule
 • İzmir
  13 saat schedule
 • Ankara
  5 saat schedule
 • Adana
  10 saat schedule
 • Bursa
  10 saat schedule
 • Antalya
  13 saat schedule
 • Trabzon
  7 saat schedule
expand_less