Konya Otobüs Bileti Ara

Yüzölçümü anlamında Türkiye’nin en büyük şehri olan Konya, İç Anadolu Bölgesi'nin sınırlarında yer alan çok eski bir yerleşim. 2 milyonu aşan nüfusu barındıran Konya’da Ereğli, Seydişehir, Selçuklu ve Akşehir gibi ilçeler bulunuyor. Bölgede yapılan kazılara göre Konya ve civarında ilk yerleşimlerin günümüzden çağlar öncesinde başladığı biliniyor. Anadolu’nun hayli merkezi bir noktasında yer alması ise şehre ulaşımı kolaylaştıran etmenlerin başında geliyor.

İslam dünyasının en önemli âlimleri arasında gösterilen Mevlana, Konya’da yaşamıştı. Günümüzde de Mevlana Müzesi şehirde ziyaret edilebilecek noktalar arasında hiç kuşkusuz ilk sıralarda yerini alıyor. Haftanın her günü ziyarete açık olan müzeyi gezmek için ücret ödemenize gerek yok. Selçuklular zamanından bugüne kalan mimari miraslardan olan Karatay Medresesi ise Konya’da bir sonraki durağımız olabilir. 1950’li yılların ortalarından itibaren Çini Eserler Müzesi olarak ziyaret edilebilen medresede rengarenk çinileri görerek yüzyıllar öncesine uzanabilirsiniz. Binlerce yıllık geçmişi barındıran Sille Köyü ise Konya’nın ilk yerleşimlerinden. Koruma altına alınan eski manastır, kilise ve evleri barındıran köyde gezerken Konya’nın meşhur lezzetlerinden tadabilir ve eğer dilerseniz şehri anımsatacak harika hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Konya’ya havaların ısınmaya başladığı baharda veya yaz döneminde seyahat ediyorsanız, şehir merkezinin sıcağından kaçarak Meram Bağlarının serinletici atmosferine sığınabilirsiniz. Ayrıca merkezden yaklaşık 1 saat mesafedeki antik kentlere geldiğinizde Konya’nın çağlar öncesinde nasıl bir yer olduğuna dair fikir edinmeniz mümkün.

Fırından çıkan meşhur etli ekmekler Konya ziyaretiniz sırasında mutlaka tatmanız gerekenlerin başında yer alıyor. Genellikle kutlamalar ve özel günlerde yapılan bamya çorbası, kaygana tatlısı ve fırın kebabı ise Konya sofralarının diğer vazgeçilmez tatlarından. Her dönemde adı Mevlana ile birlikte anılan Konya’ya geldiğinizde yöresel ürünlerin de satıldığı Melike Hatun Pazarı’na yolunuzu düşürebilirsiniz. Özellikle Konya gevreği, Mevlana şekeri ve küflü peynir şehirden alınabilecek en leziz seçenekler arasında. Yüksek hızlı tren bağlantısı sayesinde Ankara ve İstanbul’dan rahatlıkla ulaşılabilen Konya’ya Türkiye’nin her yerinden otobüs seferleri mevcut. Üstelik dilerseniz İstanbul gibi şehirlerden daha kısa sürede tarihi kente gelmek için uçak yolculuğunu da tercih edebileceğinizi anımsatmamızda yarar var.

Konya Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  18 /Hava Durumu
 • Salı
  19 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  17 /Hava Durumu
 • Perşembe
  18 /Hava Durumu
 • Cuma
  17 /Hava Durumu