Çanakkale Otobüs Bileti Ara

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Çanakkale, hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprakları bulunan nadir şehirlerden. Başta Truva Antik Kenti olmak üzere pek çok eski yerleşime beşiklik eden şehir, ayrıca Birinci Dünya Savaşı sırasında oynadığı önemli rolle biliniyor. ‘Çanakkale Savaşları’ olarak adlandırılan çarpışmalarda hayatını kaybeden askerleri anma amacıyla yaptırılan şehitlikler, günümüzde de ülkenin en fazla ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor.

Balıkesir, Edirne ve Tekirdağ ile komşu olan şehrin iki yakası arasında ulaşım için feribotlar kullanılıyor. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi yerlerden gelecek olanlar içinse sürekli olarak düzenlenen otobüs seferleri sayesinde Çanakkale’ye seyahat etmek hayli kolay. Eğer daha hızlı bir yolculuk için tercihiniz uçak olacaksa, ayrıca İstanbul’dan şehre direkt olarak gerçekleşen uçuşlardan yararlanabileceğinizi anımsatalım. Bulunduğu bölge dolayısıyla hem Karadeniz hem de Akdeniz ikliminden özellikler taşıyan Çanakkale’de kış aylarında dahi çok soğuk olmayan, ılıman bir iklim hakim. Eğer şehrin sahillerinde veya Bozcaada plajlarında denize girmeyi düşünüyorsanız, yazı tercih edebilirsiniz. Buna karşılık Ege Denizi’nin kuzey kıyılarında yer alan Çanakkale’nin Güney Ege ve Akdeniz’e kıyasla daha serin olduğunu belirtmekte yarar yar.

Çanakkale kent merkezinde gezerken alışveriş için uğrayabileceğiniz Aynalı Çarşı, şiir ve şarkılarda da çokça yer bulan meşhur noktalardan. Piri Reis Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi ve Seyit Onbaşı Anıtı ise şehirde ziyaret edilebilecek diğer turistik yerler arasında. Çanakkale’deki dikkate değer tarihi mirasları rahatlıkla görebilmek adına şehre ortalama 3 veya 4 gün ayırmalısınız. Akşam saatlerinde merkezde keyifli vakit geçirmek için Saat Kulesi Meydanı ve Barlar Sokağı civarına gelebilirsiniz. Çanakkale’de yaşayan üniversite öğrencilerinin uğrak noktası haline gelen mekanların bazıları yaz aylarında açılan bahçeleri sayesinde daha ferah bir atmosfer sunuyor. Balıktan yapılan mezeleriyle meşhur şehirde börülce köftesi, patlıcan kapama ve soğan ile ıspanaktan yapılan ‘’çırpma’’ ise muhakkak tadına bakılması önerilen nefis tatlardan.

Çanakkale Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  23 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  21 /Hava Durumu
 • Perşembe
  21 /Hava Durumu
 • Cuma
  17 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  17 /Hava Durumu