Yedigöller'i keşfetmek için 7 neden


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
15 Temmuz 2016 | 130

Ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunan bir doğa harikası Yedigöller. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde yeşilin neredeyse her tonunu görebileceğiniz, sonbaharda ise sararan yaprakların arasında gezinebileceğiniz bu yer evden, işten, okuldan yani rutin olan ne varsa kaçıp uzaklaşmak için harika bir adres. Peki, Yedigöller'in keyfi nasıl çıkar? Nasıl gidlir? Neler yapılır? Hazırsanız başlayalım.

Yeşile uzanan bir yolculuk  

Yedigöller denince aklınıza sadece birbiri ardına sıralanan ve benzersiz manzaralar sunan göller gelmesin. Burası aynı zamanda yeşilin neredeyse her tonunu görebileceğiniz bir cennet gibi. Bölgede çok sayıda ağaç ve bitki türü bulunuyor. Bunların en ünlüsü ise kayın ağacı. İlkbaharda doğa canlanırken, yaz aylarında sıcaktan kaçmak için veya sonbaharda yapraklarını döken ağaçların oluşturduğu benzersiz güzellik için... Buraya ne zaman gelirseniz gelin karşınıza çıkacak görüntüye hayran olmamak imkansız.

Yeşile uzanan bir yolculuk  

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Kamp tatilinin adresi

Yedigöller aynı zamanda ülkemizin en güzel kamp alanlarından biri. Eğer siz de otellerden ve kapalı alanlardan kaçıp doğanın içinde tatil yapmak isterseniz buraya gelirken çadırınızı ve kamp malzemelerinizi de mutlaka yanınızda getirin. Bölgede göllerin çevresinde kamp yapabileceğiniz çok sayıda yer var. Eğer çadırda kalmak istemezseniz konaklayabileceğiniz tesis ve bungalov tarzı evler de bulunuyor. Bu arada kamp yaparken mangal keyfinden vazgeçmeniz gerekecek. Çünkü bölgede orman yangını riski nedeniyle ateş yakmak yasak. Çadırıyla özgür tatilin peşinden koşan kamp tutkunları, yurdumuzda kamp yapmak için en iyi adreslere de mutlaka göz atın.

Kamp tatilinin adresi

Şehre yakın, strese uzak

Yedigöller her ne kadar İstanbul ve Ankara gibi şehirlere birkaç saat uzaklıkta olsa da şehrin gürültüsünden ve karmaşasından o kadar uzakta. Buraya özellikle bayram ve resmi tatil gibi zamanların dışında gelirseniz etrafta gezinirken duyacağınız neredeyse tek şey huzur veren kuş sesleri olacak. Üstelik Yedigöller'e ulaşmak da hiç zor değil. İstanbul – Ankara otoyolunu takip ederek Yeniçağ çıkışından çıkabilir ve sonrasında Mengen – Devrek yönüne doğru devam ederek Yedigöller'e kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer seçenekse Bolu şehir merkezinden Yedigöller tabelalarını takip etmek. 40 kilometreden biraz fazla süren bu yol boyunca görecekleriniz Yedigöller'in renkli doğası ile ilgili ipuçları verecek. Saklı cennete İstanbul üzerinden gelmek isterseniz hemen İstanbul uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın. Öncesinde Anıtkabir ziyareti yapıp başkenti turlamak isteyenler için de En uygun Ankara biletler burada..

 

Şehre yakın, strese uzak

Doğanın kalbinde spor

Yedigöller sadece dinlenip huzur bulmak için değil, yemyeşil bir doğanın içinde spor yapıp stres atmak için de benzersiz bir alternatif. Çevrede yürüyüş, koşu ve tırmanış yapabileceğiniz harika alanlar var. Eğer iki teker üzerinde maceradan vazgeçemeyenlerdenseniz yanınızda bisikletinizi getirip bambaşka bir dünyaya doğru pedal da çevirebilirsiniz. Bisikletsiz yola çıkmayanlar için dünyanın en iyi bisiklet rotaları da yazımızda.

Doğanın kalbinde spor

Fotoğraf sanatçısı olun

Hem de dakikalar içinde. Yedigöller fotoğraf çekmeyi sevenler için de doğal bir stüdyo gibi. Üstelik bunun için profesyonel fotoğraf makinesine gerek yok. Cep telefonunuzun kamerasını kullanarak çevrede dolaşırken hayranlık uyandıran fotoğraflar da çekebilirsiniz. Görüntüleri Instagram filtreleri ile renklendirebileceğiniz gibi dilerseniz filtre kullanmadan da sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınızla anında paylaşabilirsiniz. Çünkü Yedigöller'in eşsiz atmosferi adeta doğal bir filtre görevi görüyor.

Fotoğraf sanatçısı olun

Sevimli dostlarımızla tanışın

Yedigöller ve çevresi sadece yemyeşil ağaçlar değil aynı zamanda her an karşınıza çıkacak sevimli hayvan dostlarımızla da doğal bir cennet gibi. Burada gezinirken karaca, sincap ve tavşan gibi birçok türü görebilirsiniz. Tabii bu arada dikkatli olmanızda yarar var. Çünkü bölge aynı zamanda tilki, kurt ve yabani domuz gibi tehlikeli olabilecek türlerin de doğal yaşam alanı.

Göller arasında gezinin

Göller arasında gezinin

Yedigöller'in en büyük özelliği ise elbette bölgeye adını veren birbirinden güzel gölleri. Her biri yakın mesafelerde bulunan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl, Büyükgöl, Deringöl ve Küçükgöl arasında ister yürüyerek isterseniz de aracınızla gezinebilirsiniz. Yedigöller fotoğraflarından görmeye alışık olduğumuz ünlü görüntülerin birçoğu Büyükgöl'e ait. Tabii diğer göller de en az burası kadar etkileyici ve görülmeye değer. Bölgeye hakim bir tepeden Yedigöller manzarasını izlemek isterseniz de Kapankaya bu konuda en doğru seçim olabilir. Buradan bölgenin neredeyse tamamını rahatlıkla görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yedigöller turu için Bolu ve çevresinde konaklamak isterseniz en uygun otel alternatifleri için tıklayın yeter.

Göller arasında gezinin

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2070 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.