Estetik, mimari ve doğanın yeryüzüne sunduğu en güzel armağanlardan olan Şirince, 2023 yılının ekim ayında 'En İyi Turizm Köyü' ödülüne layık görüldü. Yerel üretimi sürdüren halkı, film setini andıran evleri, taş sokakları, her karesi kartpostala dönüşen atmosferi ile Şirince keşif rotanızda mutlaka yer almalı.

Türkiye’nin dünya çapındaki turizm markaları arasına bir ilk olarak adını yazdıran ve dünyanın en iyi turizm köyü seçilen Şirince’yi ve Şirince’de gezilecek yerleri birlikte keşfetmeye başlayalım. Şirince’nin zirvede yer aldığı Ege’nin en güzel köyleri de bu yazıda sizi bekliyor.

 

Şirince hakkında: Kırkınca, Çirkince ve Mayalar

sirince

Daracık sokakları ve taş evleri ile zeytin ağaçlarının arasında saklı bir cennet olan Şirince, eski bir Rum köyü. Adının ise ilginç bir hikayesi var. Kırkınca ismiyle kurulan köy, bu adı bir efsaneye dayanarak alıyor. Kırık kişiden bu adı aldığı rivayet edilen Şirince etimolojik değişimlere uğrayarak en son Çirkince adını alıyor. Ve cumhuriyetin ilanından sonra İzmir valisi Kazım Dirik tarafından bu ismin Şirince olmasına karar veriliyor.

Hiçbir evin bir diğerinin manzarasını kapatmadığı Şirince’nin mimarisi, Arnavutluk’un tarihi şehri Berat’ın mimarisi ile benzerlik gösterir. Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kopacak kıyamette güvenli bölge olması ile gündeme gelen ve dünyanın birçok yerinden insanın akın ettiği Şirince, 2023 yılında da dünyanın en iyi turizm köyü olarak seçilmesiyle adını ilklere yazdırmayı başardı.

Şirince nerede?

Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle. Konum olarak Aydın, Manisa gibi şehirlere de yakın bir konumda yer alan Şirince, Selçuk’a da 8 kilometre mesafede yer alıyor. Selçuk’tan Şirince’ye gitmek yaklaşık 8 km, İzmir’den Şirince’ye gitmek ise 87 kilometre mesafeyi buluyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Şirince, Selçuk’a çok yakın bir konumda yer alıyor. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapan Selçuk’taki Efes Antik Kenti’ni de mutlaka eklemenizi öneririz.

Şirince’ye nasıl gidilir?

sirince-koyu-kusadasi-

Şirince’ye İzmir-Aydın otoyolunu kullanarak ve Şelçuk yönü istikametini takip ederek ulaşabilirsiniz. Selçuk-İzmir otobanına girdikten sonra Şht. Er Yüksel Özülkü Cd. üzerinden Şirince yönünü takip edeceksiniz. İzmir’den yola çıkacaksanız Selçuk-Kuşadası yönünü takip edebilir, Selçuk şehir merkezine gelmeden önce göreceğiniz Şirince tabelasından içeri girebilirsiniz .

Yazar Notu: Bir vadi tepesinde konumlanan Şirince’nin yolu virajlı. Araba kullanırken dikkatli olmalısınız.

Şirince’ye ne zaman gidilir?

sirince

Şirince dört mevsimi de ayrı güzelliklerle yaşayan bir yer. Yaz insanı değilseniz doğanın uyanışa geçtiği ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz, yerel ürünlere ilginiz varsa zeytinlerin olmaya başladığı sonbahar ayları ideal olacaktır. Kışın soğuk olmayan yerlerden biri olan Şirince’yi yazın da İzmir’de denize girilecek yerlere uğramak adına tercih edebilirsiniz.

Şirince’de nerede kalınır?

kirkinca-evleri-butik-hotel

Şirince otelleri birçok güzel alternatife ev sahipliği yapıyor. Şirince’de kalınacak yerler arasında Kayserkaya Dağ Evleri, Nişanyan Evleri Hotel, Kırkınca Evleri Butik Hotel, Markiz Konakları, Chez Rumi Butik Otel Şirince, Mosaic Hotels, Güllü Konak ve Terrace Houses gibi oteller yer alıyor.

Şirince’de gezilecek yerler nereleri?

Edebiyata, resme, sinemaya ilham olan Şirince bağları, tarihi atmosferi ve zamanda yolculuğa çıkaran ambiyansı ile size de benzersiz anlar yaşatacak. 16 Ekim’de Semerkant'ta başlayan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu 'Best Tourism Villages' ödülleri kapsamında 'En İyi Turizm Köyü' seçilen Şirince’de gezilecek yerleri keşfetmek için planınızı hemen yapın deriz.

1. Tiyatro Medresesi

tiyatro-medresesi

Şirince’nin entelektüel duraklarından Tiyatro Medresesi, başta tiyatro ve gösteri sanatlarının çalışma ve sahnelenme amacı ile yola çıktı. Günümüzde felsefe, sosyal bilimler, edebiyat, mimarlık gibi farklı disiplinlerin buluştuğu yer olan Tiyatro Medresesi haftalık programlara katılımcı ağırlarken günübirlik ziyaretlere de açık oluyor. Tiyatro Medresesi’nde katılabileceğiniz programlar için STOA Beden Sanatları ve Araştırma Merkezi’nin etkinlik takvimine bakabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

08.00-21.00

Konum Linki

Yazar Notu: Eğer sanatçı, araştırmacı ya da üretim yapan bir topluluğunuz varsa çalışmalarınızı sürdürmek için başvuru yapıp katılım sağlama imkanınız da bulunuyor.

2. Nesin Köyleri

nesin-koyleri

Üç köyden oluşan Nesin Köyleri (bilinen diğer adıyla Nesin Matematik Köyü) sanat, felsefe ve matematik disiplinlerini bir araya getiriyor. Bu üç alanda yeni bilgiler edinmek, kendini geliştirmek ve üretim yapmak adına gelen katılımcılar aynı zamanda harika bir doğa ortamında yaşama imkanı buluyor. Bir bilim ve sanat merkezi olan Nesin Matematik Köyü’nde lise seviyesindeki bireyler için matematik, problem çözme, insan hakları gibi kamplar; yetişkin bireyler için sinema gibi farklı sanat dallarının atölye ve çalıştayları düzenleniyor.

Konum Linki

3. Hodri Meydan Kulesi

hodri-meydan-kulesi

Şirine manzarası izlemek için istikamet Hodri Meydan! Dik bir yokuşta yer alan ve tüm Şirince’yi izleyebileceğiniz tepe noktası olan Hodri Meydan tepesinde aynı adla yer alan kule de bulunuyor.12 metre uzunluğundaki bu taş kule, seyir noktaları sevenler için gezi duraklarından biri oluyor.

Konum Linki

4. Aziz Dimitrios Kilisesi

aziz-dimitrios-kilisesi

Restorasyon sürecine girerek yenilenen Aziz Dimitrios Kilisesi ahşap işlemeleri, kalemişi bezemeler ve İsa peygamber ve havarilerinin freskleri ile dikkat çekiyor. Aziz Dimitrios Kilisesi ayrıca çok güzel bir manzaraya da sahip. Kiliseye giderken yakınlarda köy kahvelerine denk gelebilir ve bir çay molası verebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Aziz Dimitrios Kilisesi yüksek bir konumda yer aldığı için yaz sıcaklarında sizi zorlayabilir.

5. St. John Baptist Kilisesi

st-john-baptist-kilisesi

Şirince’deki en güzel yapılardan biri olan St. John Baptist Kilisesi, konumu ve bahçesindeki havuzu ile dikkat çekiyor. St. John Baptist Kilisesi’ne dair bir inanış gereği buradaki havuzun dip kısmındaki oyuk alana para düşürenin dileği kabul oluyor. Yapımına 1805 yılında başlanan St. John Baptist Kilisesi 1832 yılında günümüzdeki görünümüne kavuşuyor ve restorasyon süreçleri ile yenileniyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Kilise içinde şarap tadımlarının yapıldığı bir mahzen yer alıyor.

6. Taş Mektep

tas-mektep

1906 senesinde eğitim kurumu amacıyla inşa ettirilen Taş Mektep yapıldığı yıllarda matematik, beden eğitimi, tarih, coğrafya, yabancı dil eğitimlerini veriyordu. Günümüzde ise restoran olarak hizmet veren Taş Mektep ayrıca sahip olduğu belge ve fotoğraflar ile bir müze görevi de görmekte.

Giriş ücreti

  • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

08.00-00.00

Konum Linki

7. Demetrius of Ephesus

Burası bir takı dükkanı olsa da Şirince’de gezilecek yerler arasında yer alması gerektiğine inandığımız bir yer. Brad Pitt’in oynadığı Truva filminde takılan aksesuarlar bu dükkanda yapılmış. Sedat Kantaroğlu imzalı eserleri Selçuk Müzesi’nde gören film ekibi, dükkana gelerek filmin takılarını tasarlamasını istemiş. Dükkanda Brad Pitt başta olmak üzere birçok ünlünün hatırası yer alıyor.

Konum Linki

8. Şirince Tarihi Kapalı Çarşı

Hediyelik eşyalar, Şirince’ye özgü tatlar, taş evler, arnavut kaldırımlı sokaklar ile Şirince Tarihi Kapalı Çarşı, Şirince gezinizde olmazsa olmaz. Kapalıçarşı’dan kendiniz ve sevdikleriniz için bir şeyler almadan Şirince’den dönmeyin deriz. Şirince’den ne alınır derseniz size önerimiz mürver şurubu, zeytinyağı ve incir olacak.

Konum Linki

Şirince’ye gitmişken İzmir’de gezilecek yerler de keşif listenizde olsun isterseniz yazımıza mutlaka göz atın.

Otel


ipekincir
İpek İncir
393 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN