Heybeliada, İstanbul'un Adalar ilçesine bağlı olan Prens Adaları'nın ikinci büyük adası. Prens Adaları, Bizans döneminde sürgün edilen prenslerin bu adalarda yaşaması nedeniyle bu ismi almış. Prens Adaları, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada olmak üzere dört takım adadan oluşuyor.

İstanbul'un kalabalığından ve stresli trafiğinden uzaklaşmak için en iyi seçenektir. Bu yazıda, İstanbul'un cennet yüzü Prens Adaları'ndan Heybeliada'nın gezilecek yerlerini ve plajlarını anlatacağız.                              

İçindekiler

1- Aya Triada Manastırı ve Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Aya Triada Manastırı ve Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Bizans döneminden kalan bu yapı adanın en dikkat çeken mimari yapılarının başında yer alıyor diyebiliriz. Ümit Tepesi üzerindeki Değirmenburnu Tabiat Parkı’nın içinde konumlanıyor. Önceleri manastır olarak kullanılan yapı daha sonra Rum Ortodoks Ruhban Okulu olarak kullanılmış. Şu an eğitim verilmiyor ama pazar günleri ve dini bayramlarda ayinler yapılmaya devam ediliyor.

Aya Triada Manastırı ve Rum Ortodoks Ruhban Okulu 2023 giriş ücreti: ücretsiz

Açık olduğu saatler: Pazar günleri hariç 09.00-15.30

Konum Linki

2- İsmet İnönü Evi Müzesi

İsmet İnönü Evi Müzesi

1924 yılında hastalığı sebebiyle Heybeliada’ya yerleşen İsmet İnönü yazlık olarak kiraladığı bu evi 1934 yılında satın alıyor. Ev, dokusu ve eşyalarıyla beraber korunarak günümüze kadar yaşayan tarih olarak bize o dönemi net bir şekilde yansıtıyor. Evin eşyalarının bir kısmını Mustafa Kemal Atatürk’ün satın alıp hediye ettiği biliniyor.

İsmet İnönü Evi Müzesi 2023 giriş ücreti: Ücretsiz

Açık olduğu saatler: Pazartesi günleri hariç 10.00-17.00

Konum Linki

3- Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Aya Yorgi Uçurum Manastırı konumunda eşsiz bir manzaraya tanık olacaksınız.  Bu manastırın adı Terk-i Dünya Manastırı olarak da biliniyor. Böyle denmesinin nedeni dünyayla bağlantısını kesip inzivaya çekilmek isteyen keşişlerin dinsel meditasyonlarını yaptıkları yer olması. Siz de adada sakin ve huzurlu bir ortam arıyorsanız bu eşsiz manzara size aradığınızı fazlasıyla sunacak.

Konum Linki

"Aya Yorgi Uçurum Manastırı askeri alanın içinde kaldığı için içeriye giremeyebilirsiniz ama yine de dışarıdan görebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz."

4- Ayios Nikolaos Kilisesi

Ayios Nikolaos Kilisesi

Genel olarak denizciliğin hakim olduğu adada, denizcileri koruduğuna inanılan Aziz Nikola’ya ithaf etmek amacıyla yapılmış.

Ayios Nikolaos Kilisesi 2023 giriş ücretleri: ücretsiz

Açık olduğu saatler: Sadece pazar günleri ibadet saatlerinde açık.

Konum Linki

‘Hafta içi gitmek istiyorsanız da yalnızca kilise girişine kadar ilerleyip bir dilek mumu yakabilirsiniz.’

5- Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada iskelesinde bizi karşılayan tarihi yapılardan biri olan Heybeliada Deniz Lisesi 1773 yılında ‘Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun’ ismiyle dönemin kaptan-ı deryası olan Cezayirli Hasan Paşa tarafından kuruluyor. 250 yıllık bu tarihi yapı, yıllardır eğitim vermeye devam ediyordu. 2016 yılında diğer askeri liseler gibi bu lise de eğitime kapanıyor. Müze olarak ziyarete açık.

Konum Linki

6- Bet Yaakov Sinagogu

Bet Yaakov Sinagogu

Bet Yaakov Sinagogu, Heybeliada iskelesinde konumlanıyor. 1940’lı yılların yaz aylarında adaya gelen Yahudilerin sayısı artınca ibadethane ihtiyacından dolayı inşa ediliyor. Günümüzde adada bulunan Yahudi sayısı azaldığından haftanın bazı günleri ve saatleri arasında açık.

Bet Yaakov Sinagogu 2023 giriş ücreti: ibadete açık olduğu için ücretsiz

Açık olduğu saatler: cumartesi günleri ibadet saatlerinde açık.

Konum Linki

7- Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı

Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı

Ada halkı tarafından ‘Süslü Mezar’ olarak anılıyor. Yapımı ise hüzünlü bir hikayeye dayanır. 1868 yılında, İngiltere’nin Gemlik Konsolosu Spyridon Kangelaris kaybettiği eşi Sevasti için ihtişamlı bir anıt yaptırır. Kendi mezarı da burada yer alıyor. İtalya’dan getirilmiş heykeller ve mermerler görenleri kendine hayran bırakıyor. Çam Limanı yolu üstünde Deniz Harp Okulu’nun hemen arkasında bir arazide konumlanıyor.

Ulaşım: İskeleden indikten sonra sola doğru 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor.

Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı 2023 giriş ücreti: ücretsiz

Açık olduğu saatler: Tesis ya da işletme bulunmadığı ve ne yazık ki kendi haline terk edildiği için belirli bir ziyaret saati bulunmuyor.

Konum Linki

8- Değirmen Tepesi / Kutrulomilo

Eşsiz manzarasıyla adanın en güzel seyir alanı. Deniz seviyesinden 136 metre yüksekliğiyle adanın en yüksek tepesi. Bu tepenin üzerinde eski laventenlerin ‘Kurtulomilo’ ismini verdikleri değirmenin kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca bir çocuk parkı ve birkaç bank bulunuyor.

Konum Linki

"Bu harika manzara için uzun bir yokuş çıkmanız gerekecek ama manzarayı görünce ‘değdi’ diyecekseniz."

9- Değirmenburnu Plajı

Değirmenburnu Plajı

Değirmenburnu mesire yeri olarak da bilinen bu alanda piknik yapabilir, bisiklet sürebilir, denize girebilir ve harika manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Burada duş, kabin, şezlong hizmeti alabileceğiniz işletme var.

Değirmenburnu Plajı 2023 giriş ücreti:

  • Hafta içi: 70 TL
  • Hafta sonu: 80 TL

Konum Linki

10- Çam Limanı Koyu

Heybeliada Çam Limanı koyu, çam ormanlarıyla çevrili sakin bir koy. İskeleden ücretsiz bir şekilde deniz yoluyla ufak teknelerle ya da yürüyerek veya dilerseniz bisikletle koya ulaşabilirsiniz. Koy, Ada Beach Club tarafından işletiliyor. Şemsiye ve şezlonglar için ücret alınıyor. Burada bulunan cafe ve balık restoranında yeme-içme hizmeti de var.

Çam Liman Koyu 2023 giriş ücreti:

  • Hafta içi: 150 TL
  • Hafta sonu: 200 TL

Konum Linki

Otel

11- Alman Koyu

Heybeliada’nın en temiz koylarından biri ve adada yaşayanlar tarafından da tercih ediliyor. Burada yeme-içme için bir tesis bulunmuyor. Yanınızda yiyecek şeylerinizi almayı unutmayın. Şezlong, şemsiye ve duşlar ücret karşılığında kullanıma sunuluyor. Karadan ulaşımı patikalı, inişli çıkışlı bir yoldan sağlanıyor. Daha çok teknelerin yanaştığı bir plaj.

Alman Koyu 2023 giriş ücreti: Giriş ücreti yok ancak şezlong, şemsiye ve duş kullanımı ücretli.

Konum Linki

"Duş ve soyunma kabini yok, yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanızı öneririz."

12- Heybeliada Sanatoryumu

Heybeliada Sanatoryumu

Türkiye’nin ilk sanatoryumu. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 1924 yılında Çam Limanı Koyu’nda verem hastaları için yapılmış. Burada yapılmasının nedeni temiz havaya sahip çam ormanlarıyla kaplı bir alan olması. 1999 depreminde hasar almasıyla beraber 2005 yılında tamamen kapatılmış. İçeri girip gezilemese de Çam Limanı boyunca yürüyüş yaparken yapıyı dışardan görebilirsiniz.

Konum Linki

               "Şu an ziyarete kapalı ama dışarıdan da olsa görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kült haline gelmiş 'Kelebeğin Rüyası' filminin de burada çekildiğini biliyor muydunuz?"

13- Halki Palas

Halki Palas

Heybeliada’nın eski ismi olana Halki’den ismini alan ihtişamlı bir yapı. Zamanında Heybeliada’nın en güzel oteli olan bu yapı, sahipleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle kapanmış.

Önemli: Kapalı olsa da bu ihtişamlı yapıyı yakından görmek ve bahçesinde güzel fotoğraflar çekmek için görmenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım: İsmet İnönü Evi Müzesi’nin bulunduğu Refah Şehitleri Caddesi üzerinden devam edin sağ tarafta karşınıza çıkacak.

14- Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 30 yılı aşkın süre yaşadığı evi, 1945 yılından beridir müze olarak ziyaretçilerine kapıları açık. Değerli yazarın eserleri, özel eşyaları burada sergileniyor.

Önemli: Şu an tadilat nedeniyle geçici olarak kapalı ama dışarıdan da olsa görülmeye değer.

Konum Linki

               "Yolu biraz yokuş olsa da dışarıdan da olsa görmenizi tavsiye eder, yürüyüş için rahat ayakkabılar tercih etmeni öneririz."

Yolunuz buraya düşmüşken hafta sonu tatili yapmaya karar verirseniz Heybeliada otelleri arasından dilediğinizi seçip tarihi bir konak ya da otelde kalabilirsiniz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
50 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar