Şeb-i Arus yani Düğün Gecesi... Mevlana Celaleddin Rumi’nin Rabbine kavuşmayı düğün gecesi olarak gördüğü gün. 17 Aralık 1273 yılında vefat eden Mevlana’nın ölümü, o günden bu yana törenlerle kutlanıyor. Mevlana ve onun öğretisinden yola çıkanlar, 17 Aralık haftası sizi Konya’ya bekliyor. Mistik bir yolculuk yapmaya hazırsanız Şeb-i Arus törenleriyle renklenen Konya seyahatine başlayalım.

7-17 Aralık tarihleri

Şeb-i Arus törenleri 7-17 Aralık tarihleri arasında kutlanıyor. Yoğun talebe cevap verebilmek için bu süre Konya Belediyesi tarafından 10 güne çıkartılmış. Bu 10 günlük sürede Konya’da sema gösterilerinden mesnevi okumalarına, şiir dinletilerine ve konferanslara kadar yüzlerce etkinlik var. İstanbul’dan Konya’ya uçakla yaklaşık 1 saat 10 dakikada gidebilirsiniz. Ankara ya da Eskişehir gibi kentlerden hızlı treni de kullanabilirsiniz. Anadolu’nun ortasında kavşak yollar üzerinde bulunan Konya’ya ulaşım konusunda pek bir sıkıntıya düşmezsiniz. Konya uçak biletlerine göz atmak için tıklayın...

Konya'da Şeb-i Arus gecesi

Mevlana Müzesi ve Mevla’nın türbesi

Hoşgörü şehri Konya’da ilk durağınız Mevlana’nın türbesini ziyaret etmek olmalı. Gerçekten de mistik bir yer. Dergaha girer girmez o duyguyu hissediyorsunuz. Burası eskiden bir gül bahçesiymiş ve dönemin Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubat tarafından Mevla’nın babasına armağan edilmiş. Dergah, binalara yapılan eklemelerle bugün müzeye dönüştürülmüş. Müzenin girişinde semada kullanılan müzik aletleri, Mevlevi giysileri ve dergahta yaşantıya dair eşyaların sergilendiği alanlar var. İç tarafta ise Mevlana’nın mezarı bulunuyor.Türbe kısmı yüksek yapılmış. Bunun için şöyle bir rivayet var. Mevlana 1273 yılında ölünce vasiyeti üzerine babasının yanında toprağa verildi. Mevlana toprağa verilirken de babası Bahaeddin Veled oğlunun ilmine duyduğu saygıdan sandukasından doğruldu ve böylece burası yüksek kaldı. Müzenin tam bu noktası sizi gezerken alıp başka yerlere götürüyor.Müzenin yeşil kubbesi var. Hemen yanında da bir cami. Oldukça geniş de bir bahçesinde Kültür Bakanlığı’nın Mevlana’ya yönelik hediyelik eşyalar sattığı bir dükkan da bulunuyor.

Konya'da Şeb-i Arus gecesi

Konya’da nerelere gidilir?

Mevlana Müzesi ve yine bu süre zarfında etkinliklerin yapılacağıMevlana Kültür Merkezi’ne mutlaka yolunuz düşmeli. Burada bu 10 gün süresince sema gösterileri, dinletiler yapılacak. Sema gösterilerinde önce semazenler ve şeh çıkar. Ardından ney dinletisi başlar. Ardından Devr-i Veled yani sema gösterisi başlar. Burada semazenler 3 tur yaparlar. Güneşi, ayı, yıldızları ve yaradılışı anlatırlar. Konya'da vuslat töreni izlemiş şanslı insanlardan biri olduğumu düşünüyorum. Bu törenler artık Mevlana Kültür Merkezi'nde yapılıyor. Cam kubbeli modern bir bina. Konya’da tarihi pek çok cami de var. Bunların başında Alaeddin Keykubat Camisi, Şems-i Tebrizi Cami ve Türbesi, Sadrettin Konevi Camisi. Konya’da 13 yüzyılda yapılmış çok sayıda cami bulunuyor. Konya’da ayrıca ünlü Türk düşünürlerinden Nasrettin Hoca’nın mezarını da ziyaret edebilirsiniz. Bu türbe Akşehir ilçesinde. Meram Bağları, Alaeddin Tepesi, Karatay Medresesi, Meke Gölü gibi yerleri de gezebilirsiniz.Konya’da gezilecek yerlere buradan göz atabilirsiniz.

Konya'da ne yenir?

Konya’da yeme içme konusunda damak tadımıza çok uygun lezzetler var. Bunların başında etli ekmek geliyor. Lokantalarda tahta ayaklar üzerine masa uzunluğunca yerleştirilen bir etli ekmek bir nevi lahmacuna benziyor sadece kıyma yerine daha iri satır kıyması kullanılıyor. Tirit, fırın kebabı, Mevlana Böreği, Mevlana şekeri, Bamya Çorbası gibi pek çok yöresel yemeklerden tadabilirsiniz. Konya yemekleri için ilgili galerimize göz atabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2316 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.