Kültürel zenginliğiyle Türkiye’de düzenlenen inanç ve kültür turlarının en önemli adresi olan Konya, aynı zamanda tarih öncesi çağlarda başlayan yerleşimleriyle ülkemizin en eski şehirlerinden biri. Tüm dünyadan arkeologların ilgisini çeken Çatalhöyük gibi önemli kazı alanlarının yanı sıra Anadolu Selçuklu Devleti’ne de uzun süre başkentlik yapan Konya, 13. yüzyıl Selçuklu döneminde inşa edilmiş etkileyici mimari şaheserler için de çok ziyaret ediliyor.

Hititlerden Osmanlılara kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapan şehrin her köşesi, binlerce yıllık paha biçilmez tarihi eserlerle dolu. Konya; Topkapı Sarayı Müzesi’nden sonra ülkemizin en çok ziyaret edilen müzesi olan Mevlana Müzesi, her yıl yüz binlerce insanın dua etmek için gittiği Mevlana Türbesi ve Şems-i Tebrizi Türbesi, Anadolu’nun en güzel camilerinden olan Alaaddin Camii ve Sultan Selim Camii gibi onlarca hazinesiyle ünlü. Tuz Gölü’nün sevimli pembe flamingolarının yanı sıra Leylekler Vadisi, Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Gölü gibi doğal güzelliklerini de keşfe çıkabileceğiniz şehirde Türkiye’nin tek çölünde de gezebilirsiniz. Yazımızı okuyarak hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ülkemizin en kendine özgü şehirlerinden biri olan Konya’yı keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz.

1- Mevlana Müzesi ve Türbesi

Konya’da düzenlenen inanç ve kültür turlarının değişmez adreslerinden biri olan Mevlana Müzesi ve Türbesi, tarihi Mevlana dergahının da dahil olduğu yapı kompleksinde 1926 yılında ziyarete açılan Türkiye'nin en eski müzelerinden biri. Ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Mevlana Müzesi, aynı zamanda Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesine de ev sahipliği yapıyor. Sultan I. Alâeddin Keykubad tarafından Mevlana’nın babasına hediye edilen gül bahçesindeki Mevlana Türbesi’nin yanı sıra alanda Hürrem Paşa Türbesi, Sinan Paşa Türbesi, Fatma Hatun Türbesi ve Hasan Paşa türbeleri de bulunuyor.

Hem Anadolu Selçuklu dönemini yanıştan etkiletici mimarisi hem de zengin koleksiyonlarıyla çok ilgi gören müzenin koleksiyonlarında ise Mevlana ve Mevlevilik hakkında binlerce eserin yanı sıra Anadolu Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemine ait 2500’den fazla el yazması eser, kandiller, antika müzik aletleri gibi yüzlerde obje de sergileniyor. 1276 yılında yapılan Mevlana'nın sandukasını da müze gezinizde büyüleyici bir el sanatı şaheseri olarak mutlaka görmenizi öneririz. Geometrik desenler, bitkisel motifler, Mesnevi beylikleri ile süslü sandukayı ve müzenin benzersiz koleksiyonlarını incelemek için Mevlana Müzesi ve Türbesi’ni haftanın her günü saat 09:00 ile 17:30 ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

2- Çatalhöyük

Tüm dünyadan kültür ve arkeoloji meraklarını kendine çeken Çatalhöyük, Konya’ya sadece 45 kilometre uzaklıkta Çumra ilçesi sınırlarında yer alıyor. 1958 yılında keşfedilen ve 9000 yıl önce inşa edildiği düşünülen Çatalhöyük bölgesi, Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağı boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmış. Orta Anadolu'nun en önemli tarihi hazinelerinden biri olarak yılın her dönemi turların düzenlendiği ve binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Çatalhüyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edildi.

Onlarca yıldır kazı çalışmalarının yapıldığı ve yüzlerce paha biçilmez eserin bulunduğu Çatalhöyük Neolitik Kenti’ni gezerken binlerce yıllık çanaklar, çömlekler ve günlük hayatta kullanılan eşyaları inceleyebilir; etkileyici taş odalar ve kaya mezarları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Rehberli turlara katılarak ilginç bilgiler alabileceğiniz Çatalhöyük’e Konya Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Çumra minibüsleri ile kendiniz de kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

3- Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

2015 yılında hizmete açıldığından beri şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline gelen Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı turistik merkezlerden biri. 7600 m2 gibi büyük bir alanı kaplayan bahçe, 3500 m2 gezi alanına sahip. 100'e yakın farklı türde 20.000 bitki ile süslenen ve 15 farklı türde binlerce kelebeğe ev sahipliği yapan kelebek bahçesinde aynı zamanda kelebeklerin hayat döngüleri, beslenme ve güneşlenme gibi davranışların da yakından inceleyebilirsiniz.

Çocuklar için doğa ve bahçe eğitimlerinin verildiği kelebek bahçesinin müzesinde ise onlarca farklı türde böcek sergileniyor. Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip olmasından dolayı da çok ziyaret edilen ve Selçuklu ilçesinde İsmail Kaya Caddesi üzerinde bulunan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne toplu taşıma araçları kolayca ulaşabilir, pazartesi hariç haftanın her günü saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında kelebek bahçelerini gezebilirsiniz. Kelebek Bahçesi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Konya Tropikal Kelebek Bahçesi hakkında her şey yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Konum Linki

4- Aziziye Camii

Konya, birbirinden güzel onlarca camiye ev sahipliği yapıyor ve bu camiler içinde mutlaka görmenizi önerdiklerimiz arasında yer alan Aziziye Camii, 17. yüzyılda Osmanlı döneminde inşa edilen bir şaheser. Karatay ilçesinde Selimiye Caddesi üzerinde yer alan tarihi cami, ilk olarak 1676 yılında inşa edilmiş ve 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Sultan tarafından baştan yeniden tasarlanmış. 

Son dönem Osmanlı mimari eserlerinden biri olması ile ayrı bir tarihi bir öneme sahip olan Aziziye Camii’nin başka bir önemli özelliği de Barok mimarisi ile klasik Osmanlı mimarisinin bir birleşimi olması. Hem mimarlık meraklılarının hem de tarih severlerin Konya’da mutlaka görmesi gereken yapılardan olan, tek kubbeli ve çift minareli inşa edilen Aziziye Camii, etkileyici mimari özelliklerini günümüze kadar korumayı başarmış bir tarihi hazine.

Konum Linki

5- Karatay Medresesi ve Çini Eserler Müzesi

Konya'nın simgesel yapılarından biri olan Karatay Medresesi, Ferhuniye Mahallesi'nde Adliye Bulvarı üzerinde kolayca ulaşabilir bir konumda bulunuyor. Konya ve çevresinde pek çok etkileyici yapı inşa ettiren Anadolu Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus döneminde 1251 yılında inşa ettirilen ve Celâleddin Karatay'ın türbesinden ismini alan Karatay Medresesi, uzun yıllar boyunca bölgenin önemli eğitim merkezlerinden biri olmuş.

Kapalı medrese tipinde, bölgeye özgü Sille taşları ile tasarlanan medrese; etkileyici duvar ve tavan süslemelerinin yanı sıra Selçuklu dönemine özgü taş ve ahşap işçilikleri ile de mutlaka görmeniz gereken tarihi hazinelerimizden biri. Mozaik çinilerle kaplı bir kubbe ile örtülü Karatay Medresesi, 1955 yılından beri Çini Eserler Müzesi olarak hizmet veriyor. Hem tarihi yapıyı incelemek ve Celâleddin Karatay Türbesi’ni ziyaret etmek hem de binlerce paha biçilmez çinilerle süslü müze koleksiyonlarını gezmek için Karatay Medresesi ve Çini Eserler Müzesi’ne pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 16:45 arasında uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

6- Alaaddin Keykubat Camii

Alaaddin Keykubat Camii olarak da bilinen ve şehrin en sevilen tarihi gezi noktalarından Alaaddin Tepesi’nde yer alan Alaaddin Camii, Konya'nın en büyük ve en eski camisi olarak görülmeye değer bir eser. Sultanı 1. Rükneddin Mesud döneminde 1116 yılında inşa edilmeye başlayan ve I. Alâaddin Keykubad zamanında 1221 yılında tamamlanan etkileyici caminin avlusunda 8 tane Anadolu Selçuklu sultanın türbesini de ziyaret etme şansı bulacaksınız.

Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan etkileyici ahşap ve taş oymaları ile süslenerek kesme taşlarla inşa edilen Alaaddin Camii, bulunduğu tepeden sunduğu panoramik Konya manzarasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. Camiyi gezdikten sonra sultanların türbelerini ve Alaaddin Tepesi'nin diğer etkileyici yapılarını da ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

7- Sultanlar Türbesi

Konya'nın simgesel yapılarından Alaaddin Camii'nin bahçesinde yer alan ve 8 tane Anadolu Selçuklu sultanının türbesini kapsayan Sultanlar Türbesi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Caminin iç avlusunda I. Mesut, I. Kılıçaslan, II. Rükneddin Süleyman, I. Gıyaseddin Keyhüsrev, I. Alâeddin Keykubad, II. Gıyaseddin Keyhüsrev, IV. Kılıçaslan ile III. Gıyaseddin Keyhüsrev'in on köşeli kesme taşlarla tasarlamış ve çarpıcı kubbeleriyle Selçuklu dönemi mimarisini yansıtan türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Konya inanç ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Sultanlar Türbesi, özellikle dini bayramlar ve kutsal günlerde tamamen doluyor.

Konum Linki

8- İnce Minare Medrese

Konya'da ziyaret edebileceği başka bir önemli tarihi hazine de Selçuklu döneminin büyüleyici taş işçiliklerine şahit olabileceğiniz İnce Minareli Medrese. 1254 yılında II. İzzeddin Keykâvus döneminde inşa edilen medresede 19. yüzyıla kadar dini eğitimler verilmeye devam edilmiş. Kare planlı kubbesi, ders odaları, kesme taşlarla tasarlanmış anıtsal kapısı ve çinilerle süslü etkileyici minaresi ile 13. yüzyıl Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan mimari şaheser, tarih meraklıları kadar mimari severlerin de ilgisini çekiyor.

Günümüzde İnce Minare Taş Eserler Müzesi olarak hizmet veren medresenin taş odalarında hem Selçuklu hem de Karamanoğlu Beyliği dönemlerinde yapılan taş süslemeler, kabartmalar, motifler, sandukalar, çift başlı kartal ve kanatlı melek figürleri gibi paha biçilmez eserleri inceleyebilirsiniz. Selçuklu ilçesinde Alaaddin Bulvarı üzerinde yer alan İnce Minare Medrese, pazartesi günleri 10:00 ile 18:00, diğer günler ise 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

9- Sultan Selim Camii ve Külliyesi

16. yüzyıl Osmanlı döneminden kalan bir tarihi yapı olan Sultan Süleyman Camii ve Külliyesi, Karatay ilçesinde Müze Alanı Caddesi üzerinde yer alıyor. 2. Sultan Selim'in Konya sancak beyi olduğu dönemde yapımına başlanan ve 1567 yılında yaklaşık 9 yılda tamamlanan mimari şaheser, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak ilgi gösteriliyor. İstanbul'un en ünlü camilerinden Fatih Camii'ne mimari açıdan oldukça benzeyen Sultan Selim Camii; etkileyici iç süslemeleri, yarım kubbesi, ahşap ve taş oymaları ile görülmeye değer güzellikte. Günümüzde de hizmet vermeye devam eden Sultan Selim Camii, özellikle dini bayramlar ve kutsal günlerde tamamen doluyor.

Konum Linki

10- Alaaddin Tepesi

Konya'nın tarihi kalbi ve hem yüzleri yıllık yapıları incelemek hem de şehri kuş bakışı izlemek için turistlerin ilk uğradığı yer olan Alaaddin Tepesi, Selçuklu ilçesinde bölgeye hakim bir konumda yer alıyor. Tarih öncesi dönemlerden beri yerleşim yeri olarak kullanılmış tepede yapılan kazılarda M.Ö. 3000 yıllarına ve Erken Tunç Çağı'na ait pek çok önemli tarihi eser bulundu.

Konya’nın en etkileyici camilerinden biri olan Alaaddin Camii, 8 tane Anadolu Selçuklu sultanının türbesinin sıralandığı Sultanlar Türbesi, tarihi Alaaddin Çeşmesi ve etkileyici kümbetleri ziyaret edebileceğiniz Alaaddin Tepesi, 13. yüzyıla ait tarih kaynaklarda ünlü Yunan filozofu Platon'un mezarının bulunduğu yer olarak da geçiyor. Konya merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebileceğiniz tepede hem tarihi hazineler hem de büyüleyici Konya manzaraları eşliğinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

11- Kyoto Japon Parkı

Japonya’nın Kyoto ile kardeş şehir anlaşması bulunan Konya’nın en ilgi gören parklarından biri de Japon mimari özelliklerini yansıtan yapılar ve Japonya’ya özgü bitkileri ile sizi bambaşka bir ülkede geziyormuş hissi yaşatacak olan Kyoto Japon Parkı. Selçuklu ilçesinde güzel bir konumda yer alan etkileyici park; 4000 m2 göleti, onlarca çiçek türüyle süslü bahçeleri, Japonya’ya özgü kamelyaları ve kafeleri ile etkileyici manzaralar sunuyor.

Göletinde yaz aylarında kayık ve sandallarla gezilere çıkabileceğiniz, Japonya kültürünü Konya'nın merkezinde yaşayabileceğiniz Kyoto Japon Parkı, 2010 yılında hizmete açıldığından beri çok ilgi görüyor. Karani Caddesi üzerinde yer alan parkın göleti kenarında Japon mutfağından lezzetler sunulan restorana da mutlaka uğramanızı öneririz. Haftanın her günü 08:00 ile 23.30 saatleri arasında Kyoto Japon Parkı’nı keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

12- Konya Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıllık zengin bir tarihe sahip Konya’da Cilalı Taş Devri, Erken Çağ, Demir Çağı’nın yanı sıra Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait binlerce eserin de sergilendiği Konya Arkeoloji Müzesi, tarih meraklılarının şehirde ilk uğramanız gereken yerlerden biri.

İlk olarak 1901 yılında Türkiye'nin en eski müzelerinden biri olarak kurulan ve 1962 yılında günümüzdeki binasına taşınan Konya Arkeoloji Müzesi’nin büyüleyici koleksiyonlarında Konya çevresindeki Çatalhöyük, Karahöyük ve Alaaddin Tepesi gibi kazı alanlarından çıkarılan paha biçilmez eserleri görme şansı bulabilirsiniz. Müze bahçesinde sergilenen devasa taş süslemeler, mermerden inşa edilen heykeller ve Roma döneminden günümüze kalan mezar başlıkları da görülmeye değer güzellikte. Türkiye'nin en etkileyici arkeoloji müzelerinden biri olan Konya Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

13- Konya Kültür Park

Alaaddin Tepesi'nin hemen yanında 150.000 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan Konya Kültür Park, şehrin en büyük yeşil alanlarından biri. İçerisinde yılın her döneminde kültürel etkinlikler ve konserlerin düzenlendiği amfi tiyatro, yüzlerce farklı bitkiyle süslü çiçek bahçeleri, etkileyici heykeller, süs havuzları, yürüyüş yolları, spor sahaları ve geniş çocuk oyun alanları bulunan park; Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi ve İnce Minareli Medrese gibi pek çok tarihi yapıya da oldukça yakın bir konumda. Şehir gezilerinden sonra mola vermek, hafta sonları ve yaz akşamlarında ise kır bahçelerinde renkli fıskiyelerin danslarını izlemek için ziyaret edebileceğiniz Konya Kültür Park, 2009 yılından beri hizmet veriyor.

Konum Linki

14- Sahip Ata Vakıf Müzesi

Konya'nın Meram ilçesinde ziyaret edeceğiz başka bir güzel müze de binlerce yıllık Konya geleneklerini ve kültürünü yansıtan etnografya koleksiyonları ile dikkat çeken Sahip Ata Vakıf Müzesi. Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli vezirlerinden Sâhib Atâ Fahreddin Ali tarafından inşa ettirilen etkileyici bir külliyenin restore edilmesi ile hizmete başlayan müzede aynı zamanda Fahreddin Ali, eşi ve çocuklarının türbeleri de bulunuyor.

Müzenin iyi düzenlenmiş koleksiyonlarında Selçuklu dönemini yansıtan kobalt mavisi ve patlıcan moru çini süslemeleri, taş ve ahşap oymaları gibi 200’den fazla paha biçilmez eseri yakından görme şansı bulacaksınız. Dönem giysileri, antikalar, takılar, hat sanatı ve el sanatı ürünlerini de inceleyebileceğiniz etnografya sergilerini mutlaka gezmenizi önerdiğimiz Sahip Ata Vakıf Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 arası açık.

Konum Linki

15- Sille Seyir Tepesi

Selçuklu ilçesine bağlı Sille Mahallesi’nin tarihi yapılarını kuş bakışı izleme imkanı sağlayan ve Selçuklu Seyir Tepesi olarak da bilinen Sille Seyir Tepesi, panoramik fotoğraflar çekmek için ilk uğramanız gereken yerlerden. 2021 yılı temmuz ayında halka açılan seyir alanı, kısa sürede hem Konya halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri haline geldi. 100’den fazla kamelya, spor sahaları, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve koşu yollarının yanı sıra gül bahçeleri, restoranlar ve büyüleyici Konya manzaraları izleyebileceğiniz çay bahçeleri ile de çok popüler olan tepeye akşam uğrarsanız, ışıl ışıl parlayan Konya şehrinin fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

16- Şeytan Köprüsü

Konya'nın 5000 yıllık bir tarihi hazinesi olan ve Sille Köyü’nde iki tane sarp kaya arasında inşa edilen Şeytan Köprüsü, hala gizemini koruyor. Yapılan araştırmalarda Frig, Roma, Anadolu Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemi mimari özelliklerine rastlanan etkileyici köprünün ilk olarak Cilalı Taş Devri’nde inşa edildiği düşünülüyor. Benzersiz taş mimarisi ve devasa kanyon duvarları arasına nasıl yapıldığı anlaşılamamasından ismini alan Şeytan Köprüsü, benzersiz güzelliğiyle Konya doğa gezileri ve fotoğraf safarilerinin de değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

Konum Linki

17- Aya Elenia Kilisesi

Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı tarihi hazineleriyle ünlü Sille Subaşı Mahallesi'nde yer alan ve özellikle yabancı turistlerin şehir gezerken en çok ziyaret ettiği tarihi hazinelerden biri olan Aya Elenia Kilisesi, günümüzde Aya Elenia Müzesi olarak hizmet veriyor. M.S. 327 yılında Bizans İmparatoru Konstantinus’un annesi Helena tarafından yaptırılan etkileyici kilise, bölgeye özgü Sille taşlarıyla inşa edilmiş ve mimarisini yüzlerce yıldır korumayı başarmış.

Tavan ve duvarlarındaki Hz. İsa’nın hayatı, Hz. Meryem ve İncil'den dini sahnelerin tasvir edildiği duvar resimleri ile görülmeye değer güzellikteki tarihi kilise, tarih ve kültür severlerin yanı sıra mimari meraklılarının da görmesini önerdiğimiz bir yapı. Aya Elenia Kilisesi ve Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 09:00 ile 17:00 arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

18- Meram Bağları

Konya merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Meram ilçesinin en sevilen gezi alanı olan Meram bağları, günübirlik geziler yapmak için tercih edebileceğiniz en popüler yerlerden biri. Evliya Çelebi'nin de kitaplarında güzelliğinden bahsettiği Meram Çayı’nın kenarında hizmet veren kafeler, restoranlar, yürüyüş yollar ve mesire alanları, hem Konya halkı hem de turistler tarafından çok seviliyor.

Yaz aylarında deniz bisikleti ve kanolarla gezebileceğiniz Meran Çayı üstünde inşa edilmiş tarihi köprülerden de özellikle sonbahar aylarında sararmış ağaçların süslediği büyüleyici manzaranın fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bölgede Anadolu Selçuklu döneminde yapılan önemli tarihi eserlerden Meram Hamamı, Meram Köprüsü, Tavus Baba Türbesi ve Has Bey Mescidi gibi hazineleri de gezme şansı bulacaksınız. Turizm olanaklarının çok geliştiği Meram bağlarında butik ve apart otellerden geleneksel Anadolu mutfağından lezzetler tadabileceğiniz restoranlara kadar pek çok tesis bulabilirsiniz.

Konum Linki

19- Meram Dere Köprüsü

Konya'nın tarihi ilçesi Meram'da yer alan ve Anadolu Selçuklu döneminde yapılan en önemli tarihi yapılardan biri olan Meram Dere Köprüsü, şehrin görülmeye değer tarihi yapılarından biri. Kesme taşlarla Meram Çayı üzerine inşa edilen kemerli köprü, Konya’nın günümüze kadar sağlam kalmış en özel yapılarından biri olarak dikkat çekiyor. Üzerinden Meram bağlarının harika fotoğraflarını çekebileceğiniz köprünün çevresi ise çay bahçeleri, kafeler ve geleneksel Konya lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar ile oldukça hareketli. Meram Dere Köprüsü'nü ziyaret ederek hem tarihi yapıyı inceleyebilir hem de güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

20- Konya Zafer Meydanı

Selçuklu döneminden beri Konya’nın en hareketli noktası olan Zafer Meydanı; büyüleyici tarihi anıtları, onlarca mağazası, kaliteli restoranları ve kafeleriyle şehri gezmeye başlamak için en ideal noktalardan biri. Selçuklu Anıtı ve Çapa Çeşmesi’ni mutlaka görmeniz önerdiğimiz meydanda Türk devletlerinin bayrakları ve kabartmaları ile süslü sütunların da harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Günün her saati oldukça hareketli olan Zafer Meydanı’nın panoramik fotoğraflarını ise Alaattin Tepesi’ne uğrayarak çekebilir; mağazalar ve hediyelik eşya dükkanlarında alışveriş yaptıktan sonra bir yol üstü kafesinde mola vererek tarihi atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

21- Ecdat Parkı

Konya'nın en güzel şehir parkı olarak gösterilen ve 12.000 m2 gibi büyük bir yeşil alan üzerine inşa edilen Ecdat Parkı, hem şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak hem de Osmanlı ve Selçuklu dönemini yansıtan konaklar arasında yürüyüş yapmak için mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Yapay bir göl çevresinde iki katlı ahşap, taş mimari Selçuklu ve Osmanlı konaklarının sıralandığı parkta alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları, kır bahçeleri ve kafelerde de güzel zaman geçirebilirsiniz. Klasik Osmanlı mimarisiyle tasarlanmış kamelyalar, tarihi bir liman, Osmanlı Sokağı, Namazgah Çeşmesi, seyir kuleleri, geleneksel Osmanlı kahvehanesi ve boğaz yalıları gibi pek çok etkileyici yapıyı gezinizde yakından görme şansı bulacaksınız. Selçuklu ilçesinde merkezi bir konumda yer alan Ecdat Parkı’na toplu taşıma araçlarının yanı sıra yürüyerek de kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

22- Mevlana Kültür Merkezi

Mevlana Müzesi'ne yaklaşık 5 dakika yürüyüş mesafesinde yer alan ve 100.000 m2 gibi büyük bir alanı kapsayan Mevlana Kültür Merkezi; açık ve kapalı semahaneleri, sergi salonları, binlerce kitaplık kütüphanesi ve araştırma merkeziyle Mevlevi kültürü hakkında bilgi almak için Türkiye’de gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Her yıl aralık ayında Mevlana Celaleddin Rumi anma törenlerinin de düzenlendiği ve dünyanın en büyük kandilinin yakıldığı kültür merkezinde yılın her dönemi sema gösterileri, konferanslar ve söyleşiler gibi pek çok etkinliğe katılabilirsiniz. Her cumartesi saat 19:00’da düzenlenen ücretsiz sema gösterilerini de izleyebileceğiniz Mevlana Kültür Merkezi, Konya’nın merkezi ilçesi Karatay ilçesinde Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde yer alıyor.

Konum Linki

23- Konya Atatürk Evi Müzesi

Konya'nın çok ziyaret edilen turistik ilçesi Meram’da Zafer Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi Müzesi, gezilerinizde kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz çok etkileyici bir müze. Kesme taş, ahşap ve tuğlalarla 1900’lü yılların başlarında inşa edilen klasik bir Konya konağının restore edilerek 1982 yılında hizmete açılan müzenin dönem mobilyaları ile süsü salonları ve odalarında gezebilir; zengin koleksiyonlarda ise Mustafa Kemal Atatürk'ün Konya ziyareti sırasında çekilen fotoğraflar, Atatürk'e ait kişisel eşyaları, dönem gazeteleri, Kurtuluş Savaşı'na dair fotoğraflar, tarihi kitaplar ve belgeleri inceleyebilirsiniz. Hem etkileyici konağı hem de içindeki çarpıcı sergiler için çok ziyaret edilen Konya Atatürk Evi Müzesi’ni haftanın her günü saat 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

24- Eşrefoğlu Camii

Konya'nın başka bir görülmeye değer etkileyici camisi olan ve Beyşehir ilçesinde Kale Sokak üzerinde yer alan Eşrefoğlu Camii, Anadolu'nun en büyük ahşap direkli camisi olmasıyla ünlü. 1299 yılında kervansaray, türbe ve hamam ile birlikte külliye olarak tasarlanan Eşrefoğlu Camii, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de dahil edildi.

Özellikle Orta Asya'nın tarihi Semerkand gibi şehirlerde bulunan ahşap direkli camilerin etkileyici bir örneği olan ve kesme taşlarla inşa edilen cami, kubbeli mimarisi ile Selçuklu mimari özelliklerini de yansıtıyor. Aşı boyalarıyla yapılmış geometrik motifler, bitki desenleri, taş ve ahşap oymaları ile görülmeye değer güzellikteki caminin direkleri de sedir ağacından yapılmış. Çini mozaiklerle süslü görkemli mihrabını da incelemenizi önerdiğimiz Eşrefoğlu Camii, Selçuklu ve İslami mimarinin en ilginç örneklerinden biri olarak gezi listenize ekleyebileceğiniz bir şaheser.

Konum Linki

25- Melike Hatun Çarşısı (Kadınlar Pazarı)

Konya'nın en eski ticaret merkezlerinden biri de Karatay ilçesinde yer alan ve ismini Mevlana’nın kızı Melike Hatun’dan alan Melike Hatun Çarşısı. Tarihi çarşı, yöre kadınlarının ürettiği el emeği göz nuru ürünler de satıldığı için Kadınlar Pazarı olarak da biliniyor. Yüzlerce yıl boyunca olduğu gibi günümüzde de çok hareketli olan, turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yerlerden Melike Hatun Çarşısı’nda bölge köy ve çiftliklerde üretilen organik sebzeler ve meyveler, kuruyemişler, baharatlar, Konya’ya özgü yiyecek ve içeceklerin yanı sıra yüzlerce el sanat ürününü de bir arada bulabilirsiniz.

Renkli ve hareketli tezgahlarıyla fotoğrafçıların en sevdiği gezi alanlarından biri olan Melike Hatun Çarşısı’na hem alışveriş yapmak hem de tarihi atmosferi yaşamak için uğrayabilirsiniz. Mevlana Müzesi gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan çarşı, Karatay ilçesinde Aziziye Caddesi üzerinde gezilebilir.

Konum Linki

26- Sille Köyü

Konya'ya sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve 5000 yıllık uzun tarihiyle günübirlik gezilerin değişmez adreslerinden biri haline gelen Sille Köyü, kesinlikle keşfe çıkmamız gereken bir yerler arasında. Huzurlu atmosferi, Arnavut kaldırımı küçük sokakları, taş ve ahşap mimari yüzlerce yıllık konakları ile sizi modern dünyadan alıp başka bir atmosfere sokacak olan köy, bölgedeki taş ocaklarından çıkarılan Sille taşları ve onlarla yapılan ürünlerle de ünlü.

İlk yerleşimin yaklaşık 3000 yıl önce başladığı düşünülen Sille’de antik kent kalıntılarını gezebilir; Bizans döneminde inşa edilen etkileyici Aya Elenia Kilisesi, Hacı Ağa Hamamı, Taş Camii, Subaşı Hamamı, Selçuklu ile Osmanlı döneminde inşa edilmiş etkileyici köprüler ve çeşmeleri yakından görebilirsiniz. Güzelliğinden dolayı yılın her dönemin fotoğrafçılık, tarih ve kültür gezilerinin düzenlendiği Sille Köyü’ne Konya Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya toplu taşıma araçlarıyla 10 dakikalık kısa bir yolculukta ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

27- Sırçalı Medrese

Konya'ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki tarihi Meram ilçesi merkezinde ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli Anadolu Selçuklu dönemi yapısı da Sırçalı medrese. 13. yüzyılda 1242 yılında II. Gıyâseddin Keyhüsrev tarafından inşa ettirilen Sırçalı Medrese, döneminin önemli eğitim kurumları arasındaydı. Etkileyici kesme taş ve moloz taş mimarisinin yanı sıra Selçuklulara özgür taş ve ahşap süslemeleri ile görülmeye değer güzellikte bir manzara sunan Sırçalı Medrese, 1900'lü yılların başlarına kadar medrese olarak hizmet vermeye devam etti ve günümüzde halka açık bir tarihi gezi alanı. Açık avlulu medrese örneklerinden en güzelleri arasında yer alan Sırçalı Medrese, Meram gezilerinde mutlaka görmeniz gereken bir mimari eser.

Konum Linki

28- Konya Bilim Merkezi

Konya gezilerinde hem çocuklu ailelerin hem de gençlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelen ve pek çok ilgi çekici bölümü bulunan Konya Bilim Merkezi; astronomiyle ilgili bilgiler alabileceğiniz planetaryum (gezegen evi), tematik sergiler, gözlem kuleleri, gök cisimlerini gözlemleyebileceğiniz teleskoplar, ekleyici laboratuvarlar ve binlerce kitaplık kütüphanesiyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tübitak'ın desteklediği bilim merkezi, yıl boyu pek çok önemli ulusal ve uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

100.000 m2 gibi büyük bir alan üzerine inşa edilen Konya Bilim Merkezi’nin binası da güneş panelleri ve rüzgârdan enerji üreten santralleri ile Türkiye'nin en önemli yeşil binalarından biri olarak görülmeye değer. Selçuklu ilçesinde Ankara Caddesi üzerinde yer alan bilim merkezini pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

29- Mevlana Meydanı

Konya'nın tarihi merkezi olan ve 40000 m2 alana yayılan Mevlana Meydanı, her köşesini süsleyen tarihi yapılarla yerli ve yabancı turistlerin şehri gezerken ilk uğradığı yerler arasında. Mevlana Müzesi, Mevlana Kültür Merkezi, 2. Selim'in inşa ettirdiği Konya'nın en güzel camilerinden biri olan Sultan Selim Camii ve Yusuf Ağa Kütüphanesi gibi çok ziyaret edilen yerlerin yanı sıra keyifli tatil alışverişleri yapabileceğiniz tarihi çarşıları da gezme şansı bulabileceğiniz meydanda yılın her dönemi onlarca sanatsal ve kültürel etkinlik düzenleniyor. Konya ve Orta Anadolu mutfağından sevilen lezzetleri tadabileceğiniz restoranları, kafeleri ve rengarenk hediyelik eşya dükkanlarıyla çok hareketli olan Mevlana Meydanı’nda birçok önemli turistik yeri bir arada gezme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

30- Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi

Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatında ve Mevlevi kültüründe önemli bir yeri olan 12. yüzyıl şairi Şems-i Tebrizi’nin türbesi ve şehrin en güzel camilerinden biri olan Şems-i Tebrizi Camii, Karatay ilçesinde Şems Caddesi’nde ziyaret edilebilir. Kümbet tasarımına sahip türbe ve etkileyici ahşap süslemeleriyle dikkat çeken cami, Konya'nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Özellikle kutsal günler ve dini bayramlarda yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi, Mevlana Müzesi ve Alaaddin Tepesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer aldığı için bütün bu tarihi hazineleri bir arada görebilirsiniz.

Konum Linki

31- Türk Yıldızları Parkı

Hem uçak meraklılarının hem de çocuklu ailelerin keyifle gezebileceği başka bir popüler Konya parkı da Ankara Caddesi üzerinde yer alan ve 3000 m2’den daha büyük bir alanı kaplayan Türk Yıldızları Parkı. 54 metre büyüklüğündeki Airbus A300 uçağın içinde hizmet veren 70 kişilik restoranıyla de yerli ve yabancı turistleri kendine çeken park; uçuş simülatörü alanları, devasa göleti, süs havuzları, yürüyüş yolları, seyir terasları, macera parkuru ve hediyelik eşya dükkanları ile keyifli bir gezi deneyimi yaşatıyor. Türk havacılık tarihinden pek çok objenin sergilendiği müzesine de uğramanızı önerdiğimiz Türk Yıldızları Parkı’nı haftanın her günü 08:00 ile 23:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilirsiniz.

Konum Linki

32- Kozağaç Parkı

Meram ilçesinin sevilen yeşil alanlarından biri de Hatip Caddesi üzerinde yer alan Kozağaç Parkı. Kaz ve ördeklerin yüzdüğü güzel göleti, yorgunluk atabileceğiniz çardakları, onlarca çeşit bitki ile süslü bahçeleri, yürüyüş yolları, koşu parkurları ve çocuk oyun alanlarıyla çok ilgi gören park, aynı zamanda şehrin en eski parklarından. Son yıllarda yenilendikten sonra hafta sonları Konya halkının hem gezmek hem de spor yapmak için sıkça ziyaret ettiği Kozağaç Parkı’na şehir merkezinden yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabilir, sakin ve huzurlu atmosferde küçük bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

33- Karaaslan Hadimi Parkı

Konya’nın en büyük şehir parklarından biri de Meram ilçesinde yer alan Karaaslan Hadimi Parkı. 7000 m2 göleti, 15.000 m2 meyve bahçeleri, çiçek bahçeleri içinde uzanan yürüyüş yolları ve çocuk oyun parklarıyla hafta sonları ve yaz aylarının sevilen adresi haline gelen parkın içerisinde çocuklarınızla birlikte keyifli zaman geçirebileceği bir lunapark da hizmet veriyor. Spor sahalarının yanı sıra çay ve kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kır bahçelerinin de hizmet verdiği Karaaslan Hadimi Parkı’nda hem spor yapabilir hem de ailenizle güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

34- Kapu Camii

17. yüzyıl Osmanlı dönemi mimari eseri olan Kapu Camii, Konya'nın en büyük ve güzel camilerinden biri. Meram ilçesinde Esenlerli Sokak üzerinde, hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda bulunan tarihi cami, 1658 yılında Mevlevi dergahı pirlerinden Hüseyin Çelebi tarafından inşa ettirilmiş. Klasik Osmanlı ve İslam mimarisini birleştiren tasarımı, kesme taşlarla inşa edilmiş devasa duvarları ve 8 kubbeli çatısıyla mimari meraklılarını da büyüleyen Kapu Camii, etkileyici içi süslemeleriyle de ünlü ve günümüzde hala hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

35- Konya Atatürk Anıtı

Konya şehrinin simgelerinden biri olan ve Hükümet Meydanı’nı süsleyen Atatürk Anıtı, Sarayburnu Atatürk Anıtı’ndan sonra ülkemizde yapılan 2. Atatürk anıtı olmasıyla özel bir öneme sahip. 1926 yılında Avustralyalı bir heykeltıraş tarafından tasarlanan anıt, her yıl önemli resmi kutlamalara da ev sahipliği yapıyor. 6,5 metrelik beyaz bir kaide üzerinde 2,80 metrelik bronz bir Mustafa Kemal Atatürk heykelinin yer aldığı etkileyici Konya Atatürk Anıtı, şehri gezerken mutlaka görmeniz gereken simgesel yapılar arasında yer alıyor.

Konum Linki

36- Konya Bedesten Çarşısı

Orta Anadolu'nun ticaret açısından en gelişmiş şehirlerinden biri olan Konya'da Kanuni Sultan Süleyman döneminden beri hizmet veren Bedesten Çarşısı, alışveriş yapmak için ilk uğramanız gereken yerlerden. Aslına uygun olarak restore edilen ve yüzlerce yıldır ilgi gören bedestende yöreye özgü el yapımı sanat ürünleri, antikalar, organik yiyecekler, baharatlar, takılar, mücevherler ve giysiler gibi yüzlerce çeşit ürün bulabilir, harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

2000 yılı aşkın zamandır Konya ticaretinin kalbi ve hala ilk yapıldığı gün kadar hareketli olan Konya Bedesten Çarşısı’nda el sanatı ürünleri satan dükkanların yanı sıra geleneksel Konya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve közde demlenen çayları içebileceğiniz tarihi kahvehanelerde de unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

37- Tınaztepe Mağarası

Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 3. büyük mağarası olan Tınaztepe Mağarası, tüm dünyadan mağaracılar ve doğa severlerin ilgisini çeken, Konya'nın keşfedilmesi gereken tabiat harikalarından biri. Seydişehir ilçesi sınırlarında yer alan ve 1968 yılında bulunan mağara, 22 kilometre gibi etkileyici bir uzunluğa sahip. Yalnızca 1500 metrelik bölümü ziyarete açık olan ve 230 milyon yılda oluştuğu düşünülen devasa Tınaztepe Mağarası’nın içerisinde milyonlarca yılda oluşmuş etkileyici sarkıtlar, dikitler, damlataş havuzları ve göletler arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Temiz ve nemi yüksek havasıyla astım gibi solunum sorunu rahatlıklarına da iyi geldiği bilinen Tınaztepe Mağarası’nı hem rehberli turlarla hem de Konya Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Seydişehir minibüsleri ile kolayca ulaşarak gezebilirsiniz. Mağara, haftanın her günü saat 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

38- Eflatun Pınarı

Hititler döneminden günümüze kalan bir kutsal su anıtı olan Eflatun Pınarı, Konya'da kesinlikle incelemenizi önerdiğimiz tarihi hazinelerimizden biri. Beyşehir'e 22 kilometre uzaklıkta yer alan etkileyici anıtın M.Ö. 1300 yıllarında Hitit döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Yer ile gök arasında bağlantı kuran tanrıları temsil eden, 7 metre genişliğe ve 4 metre yüksekliğe sahip Eflatun Pınarı, 14 tane taş yapının birleşiminden oluşuyor.

Antik Yunan filozofu Eflatun’dan 1000 yıl önce yapılmış olmasına rağmen halk arasında Eflatun Pınarı ismini alan ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de dahil edilen anıt, uluslararası kayıtlarda Hitit Kutsal Su Tapınağı olarak geçiyor. Etkileyici taş kabartmalarıyla arkeoloji meraklılarının yanı sıra tüm dünyadan kültür meraklılarını da kendine çeken Eflatun Pınarı’nı doğa yürüyüşleri veya tarih turları ile yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

39- Kilistra Antik Kenti

Konya tarih, kültür ve arkeoloji turlarının önemli mola noktalarından biri olan, Konya'ya 55 kilometre uzaklıkta Gökyurt Köyü sınırlarında yer alan Kilistra Antik Kenti, ilk Hristiyanlık döneminde inşa edilmiş gezilmeye değer bir tarihi hazine. Kapadokya bölgesine görmeye alıştığımız kayalara oyulmuş kilise ve mabetlerin benzerlerini gezme şansı bulabileceğiniz antik kent, sarp kayanın içine oyulmuş yaşam odalarıyla da ilgi çekiyor. Etkileyici manzaralarıyla rehberli doğa yürüyüşlerinin rotaları arasına giren Kilistra Antik Kenti’nin manastırlarında dini sahnelerin canlandırıldığı yüzlerce yıllık duvar resimlerini inceleyebilir, antik seramik atölyeleri ve gözcü kulelerini gezebilirsiniz.

Konum Linki

40- Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Anadolu Selçuklu döneminin ve Türk tarihinin efsanevi karakterlerinden biri olan Nasrettin Hoca'nın doğduğu Akşehir'de Ulucami Caddesi üzerinde yer alan Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1992 yılında restore edilen klasik bir Konya konağında hizmet veriyor.

Dönem mobilyaları ve Nasrettin Hoca’nın balmumu heykelleriyle süslü konağın koleksiyonlarında Nasrettin Hoca masallarının tasvir edildiği pek çok eserin yanı sıra Konya'nın binlerce yıllık geleneksel kültürü ve yaşam tarzını yansıtan etnografya sergilerini de gezme şansı bulacaksınız. Dünyaca ünlü Nasrettin Hoca hakkında ilginç bilgiler almak için müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni haftanın her günü saat 08:00 ile 17:00 arasında çocuklarınızla da keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

41- Nasrettin Hoca Gülmece Parkı

Konya merkezine yaklaşık 135 kilometre uzaklıktaki Akşehir ilçesinde gezebileceğiniz en güzel parklardan biri olan Nasrettin Hoca Gülmece Parkı, Türk tarihinin önemli karakterlerinden Nasrettin Hoca'ya adanmış. Her biri farklı bir Nasrettin Hoca fıkrasını anlatan güzel heykelleri ile çocukların da çok ilgisini çeken parkta çiçek bahçeleri, yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve kafeler gibi pek çok olanak bulabilirsiniz. 60 yıldan fazla zamandır düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’ne de ev sahipliği yapan Gülmece Parkı’nın çevresinde ise Konya'nın yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz kaliteli restoranlar sıralanıyor.

Konum Linki

42- Nasrettin Hoca Türbesi

Konya'nın önemli simgelerinden ve Türk tarihinin en bilinen karakterlerinden biri olarak 1284 yılında Akşehir'de ölen Nasrettin Hoca'nın mezarı, en güzel erken dönem Türk-İslam mimari örneklerinden biri. Tam ismi Dünyanın Ortası Nasreddin Hoca Türbesi olan ve Anadolu beylikleri döneminde yapıldığı tahmin edilen türbeye 1878 yılında 12 tane sütun daha eklenmiş, ayrıca yapı 1900'lü yılların başlarında restore edilmiş.

Her yıl kutlanan Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği sırasında binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, hem mimari özellikleri hem de tarihi önemi ile dikkat çeken Nasrettin Hoca Türbesi’ni hemen yanında bulunan Osmanlı padişahlarından 1. Mehmet'in kızı Habibe'nin türbesi ile birlikte ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

43- Obruk Gölü (Kızören Obruğu)

Her doğa gezileri hem de Obruk Yaylası'nda düzenlenen yayla turlarının sevilen adresi olan Obruk Gölü, Kızören Obruğu olarak da biliniyor. Konya’ya 70 kilometre uzaklıkta yer alan, 228 metre çapında ve 170 metre derinliğindeki Obruk Gölü, kireç taşlarının çözülmesiyle oluşmuş benzersiz manzarasıyla ve hemen yanı başındaki tarihi Obruk Han için sıkça ziyaret ediliyor.

Antik dönemlerden biri yerleşim yeri olarak kullanılan, hem göl içindeki hem de çevresindeki zengin bitki çeşitliliği ile dikkat çeken Obruk Gölü, Toros Dağları'nda yaygın olan obruklara çok benziyor ve bölgedeki en büyük obruk gölü konumunda. Her mevsim harika fotoğraflar çekebileceğiniz Obruk Gölü, 2005 yılında ramsar alanı ilan edildi ve turizme kazandırılma çalışmaları hala devam ediyor.

Konum Linki

44- Kubadabad Sarayı ve Külliyesi

Konya'nın en ilgi çekici tarihi yapılarından biri de I. Alâeddin Keykubad tarafından 1220 ile 1236 yılları arasında inşa ettirilen Kubadabad Sarayı ve Külliyesi. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış tek Anadolu Selçuklu sarayı olmasından dolayı çok ziyaret edilen etkileyici yapı, tarihi kayıtlarda Büyük Saray olarak da geçiyor.

Selçuklu döneminin en etkileyici çini süslemelerinden bazılarına ev sahipliği yapan sarayın kobalt mavisi çinileri ise günümüzde Karatay Medresesi ve Çini Eserler Müzesi’nde sergileniyor. Konya tarih ve kültür gezileri ile keşfe çıkabileceğiniz, Beyşehir Gölü'ne oldukça yakın bir konumda bulunan Kubadabad Sarayı ve Külliyesi’nin iç bölümlerinin harika fotoğraflarını çekebilir ve 13. yüzyıl Selçuklu mimari özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

45- Tuz Gölü

Konya, Ankara, Aksaray arasında yer alan ve Türkiye'nin tuz ihtiyacının neredeyse %40'ını karşılayan Tuz Gölü, ev sahipliği yaptığı yüzlerce kuş türü ve büyüleyici manzaralarıyla Konya'da en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerden biri. Beyaz ve pembe renkli flamingolarıyla ünlü Tuz Gölü’nü yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezileri ve fotoğraf safarileri ile keşfe çıkarak benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tuz Gölü ve çevresindeki sazlıklar 40'a yakın endemik bitki türü, yüzlerce su kuşu ve göçmen kuşunun etkileyici manzaralarında dolayı yol boyu tüm dünyadan kuş gözlemcileri ile kampçıları da kendine çekiyor. İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla bozkır ortasında uzanan gölü, sazlıkları ve bataklıların çevresini gezebilir, 1. derece doğal sit alanı olarak korunan Tuz Gölü’nü hem kendi başınıza hem de rehberle turlara katılarak yakından görebilir, sevimli flamingoları izleyebilirsiniz.

Konum Linki

46- Beyşehir Gölü

Konya’ya yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta yer alan ve şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğanın içinde zaman geçirebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Beyşehir Gölü, Konya gezilerinde ilk uğramanız gereken yerler arasında. Türkiye'nin en büyük milli parklarından Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda da ev sahipliği yapan büyüleyici göl, yılın her mevsimi yeşil ve mavinin her tonunu yansıtan manzaralarıyla tüm dünyadan fotoğrafçıları kendine çekiyor.

Türkiye'nin 3. büyük gölü ve en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü; zengin kuş çeşitliliği, endemik bitki türleri ve irili ufaklı adalarıyla keşfedilecek pek çok güzelliğe sahip. Zengin balık çeşitliliğinden dolayı olta balıkçılığı ve balık avlama turlarının düzenlendiği gölün çevresinde tertemiz havada doğa yürüyüşlerine ve bisiklet gezilerine çıkabilir; gün batımlarında ve kışın kar yağdığında ise Beyşehir Gölü’nün en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

47- Beyşehir Gölü Milli Parkı

Konya'nın en popüler doğa gezi alanlarından Beyşehir Gölü'nün çevresinde 88.000 hektardan daha büyük bir alanı kaplayan Beyşehir Gölü Milli Parkı, 1993 yılında el değmemiş güzellikleri için koruma altına alındı. Hem harika fotoğraflar çekmek hem de tertemiz havada doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezilerine çıkmak için ziyaret edebileceğiniz milli parkta Beyşehir Gölü'nün 30’dan fazla irili ufaklı adalarını da yakından görebilirsiniz.

Onlarca türden su kuşu ve göçmen kuşunu izleyebileceğin seyir teraslarıyla çok ilgi gören Beyşehir Gölü Milli Parkı, donanımlı kamp alanlarıyla da tüm ülkeden kampçıları kendine çekiyor. Yaz aylarında sandal ve kano gezilerine çıkabileceğiniz gölde olta balıkçılığı yaparak da huzurlu atmosferde yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Türkiye'nin en büyük milli parklarından biri olan Beyşehir Gölü Milli Parkı, sadece Konya'nın değil ülkemizin de mutlaka görülmesi tabiat cennetleri arasında.

Konum Linki

48- Zazadin Hanı

Selçuklu dönemi kervansaray mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ve 1235 ile 1236 yılları arasında I. Alâeddin Keykubad tarafından inşa ettirilen Zazadin Hanı, hem İpek Yolu hem de Baharat Yolu’nun rotası üzerinde yer alan görülmeye değer kervansaraylardan biri. 2500 m2 kapalı ve 1000 m2 açık avlusu ile Selçukluların Konya'da yaptırdığı en büyük han olmasıyla da ayrı bir öneme sahip olan Zazadin Hanı, ticaret ve konaklama amacıyla tasarlanmış. 2017 yılında restore edilerek ziyarete açılan tarihi yapının içinde dükkanlar, mescitler, konaklama odaları, yazlık ve kışlık avlular arasında keyifle gezebilir, bu devasa Selçuklu kervansarayında dönemin mistik atmosferini hissedebilirsiniz.

Konum Linki

49- İplikçi Camii ve Medresesi

Mevlana Celaleddin Rumi'nin 12. yüzyılda dersler verdiği ve Konya'nın tarihi kalbi olan Alaaddin Tepesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde inşa edilen İplikçi Cami ve Medresesi, Konya'nın görülmesi gereken çarpıcı yapılarından biri. II. Kılıçarslan döneminde inşa edilen tarihi cami; Selçuklu mimari özelliklerini yansıtan klasik taş mimarisi, ahşap ve taş süslemeleri ile huzurlu atmosferde güzel bir gezi deneyimi yaşatıyor. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış İplikçi Camii ve Medresesi’ne Konya'nın tarihi ilçesi Meram'da Emir Pervane Sokak üzerinde kolayca ulaşabilir, sabah 06:00 ile 21:00 saatleri arasında açık olan tarihi yapının iç bölümlerini de gezebilirsiniz.

Konum Linki

50- Obruk Han

 

Büyüleyici bir doğa harikası olan Obruk Gölü'nün hemen yanında yer alan ve Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilen Obruk Han, Konya’nın en güzel kervansaraylarından biri. Bölgede pek çok tarihi yapı inşa ettiren Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından İpek Yolu rotası üzerinde yaptırılan Obruk Han, 13. yüzyıl Selçuklu mimari özelliklerini yansıtan kesme taşları ve çarpıcı taş oyması süslemeleri ile Konya tarih gezilerinin önemli duraklarından biri haline geldi. İç mekanlarını gezebileceğiniz hanın Obruk Gölü ile birlikte özellikte gün batımlarında muhteşem fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

51- Zaman Müzesi

Konya, pek çok ilgi çekici müzeye ev sahipliği yapıyor ve bu müzeler arasında en çok ziyaret edilenlerden biri de Selçuklu ilçesinin tarihi mahallesi Sille’de yer alan Zaman Müzesi. Etkileyici taş mimarisi ile dikkat çeken tarihi konağın 2012 yılında aslına uygun olarak restore edilmesinden sonra hizmete açılan müze, hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemine ait zamanla ilgili pek çok objeye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin ilk zaman müzesinin zengin koleksiyonlarında altın ve gümüş köstekli saatler, el yazması takvimler, tarihi masa takvimleri, resmi dairelerde kullanılan özel takvimler, Osmanlı dönemine ait tasarımlı duvar saatleri, hatta Roma dönemine ait antik bir güneş saati örneğini de yakından görebilirsiniz. Osmanlı dönemi güneş saatlerini de inceleme fırsatı bulabileceğiniz, pek çok uluslararası ödül kazanan Zaman Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

52- Akşehir Gölü

Konya doğa gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Akşehir Gölü, Sultan Dağları ile Emir Dağları arasında yer alıyor. 39 kilometre uzunluğunda ve 170 metre derinliğindeki tuzlu su gölü, aynı zamanda Afyonkarahisar'a da oldukça yakın olduğu için komşu şehirlerden de turistleri kendine çekiyor.

Çevresinde göl manzaralı mesire alanları, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve seyir terasları bulabileceğiniz Akşehir Gölü, onlarca su kuşu ve göçmen kuşa ev sahipliği yaptığı için yılın her döneminde kuş gözlemciliği yapmak için de ziyaret ediliyor. Pelikan, dalgıç balıkçıl, yağmurcun ve yaban kazları gibi binlerce kuş arasında tertemiz havada yılın yorgunluğunu atabileceğiniz gölde yaz aylarında sandallarla balık avlama turlarına da katılabilirsiniz.

Konum Linki

53- Konya Lale Bahçeleri

Konya ovasında yetiştirilen ve onlarca ülkeye ihraç edilen rengarenk lalelerle süslü 300 dekarlık bir alanı kapsayan Konya Lale Bahçeleri, büyüleyici manzaralarıyla tüm dünyadan ziyaretçi çekiyor. Fotoğrafçılık turları ve doğa gezileri ile keşfe edebileceğiniz lale bahçeleri için pek çok şehirden özel turlar da düzenleniyor. Sarı, kırmızı ve mor laleler arasında Konya gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilir, hem rengarenk laleler hem de lalelerle süslü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Düğün fotoğrafları ve romantik fotoğraflar çekmek için de Konya’da gidebileceğiniz en güzel yer olan Konya Lale Bahçeleri’ne turların yanı sıra her saat hareket eden minibüslerle de ulaşmak mümkün.

Konum Linki

54- Meke Gölü

Konya merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta yer alan başka bir tabiat cenneti de Meke Gölü. Karapınar ilçesi sınırlarında bulunan ve volkanik patlamalar sonucu oluşan bu etkileyici göl, benzersiz manzarasıyla tüm dünyadan doğa severlerin ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Konya'yı gezen yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekmek mutlaka için ziyaret ettiği, sönmüş bir volkanik krater olan ve deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte yer alan Meke Gölü, 800 metre uzunluğa, 500 metre genişliğe sahip.

5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen ve göçmen kuşların rotası üzerinde yer aldığı için çok zengin bir kuş çeşitliliğine ev sahipliği yapan Meke Gölü’nü rehberli doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri, kuş gözlem turları veya bisiklet gezileriyle keşfe çıkabilir; özellikle kuşların göç dönemlerinde büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

55- Yerköprü Şelalesi

Konya'nın mutlaka görmeniz gereken ve en bilinen doğa harikalarından biri olan Yerköprü Şelalesi, şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta Hadim ilçesi sınırlarında yer alıyor. Göksu Nehri kenarında yer alan şelale, yükseklikleri 400 metreyi bulan sarp kayalar arasından akan bembeyaz sularıyla çok sevilen bir gezi alanı. Devasa kaya göletlerinin buz gibi sularında da yaz aylarında doyasıya yüzebilir ve serinleyebilirsiniz.

Konya doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin önemli bir mola noktası olan Yerköprü Şelalesi’nin çevresindeki seyir teraslarından çarpıcı manzarayı izleyebilir, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabilir, kır bahçelerinde ise organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltılarının tadını çıkarabilirsiniz. Kamp yapmak veya kaya tırmanma için de sıkça ziyaret edilen Yerköprü Şelalesi’ne Hadim minibüsleri ile Konya merkezinden 1,5 saat içinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

56- Sille Barajı Parkı

Konya'nın başka bir sevilen mesire ve gezi alanı olan Sille Barajı Parkı, 2017 yılında hizmete açıldı. Özellikle hafta sonları ve yaz aylarında serin havasıyla tatilcileri kendine çeken baraj gölünün çevresinde iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, tırmanma parkurları, uçurtma tepeleri, çocuk oyun alanları, eşsiz doğa manzaraları eşliğinde çayınız uygulayabileceğiniz kır bahçeleri ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. Sille Barajı Parkı, her gün 10:000 ile 23.10 saatleri arasında açık ve şehir merkezine oldukça yakın. Selçuklu ilçesinde bulunan parka kısa bir yürüyüşle ve toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

57- Leylekler Vadisi

Doğa severlerin Konya'da mutlaka keşfetmesi gereken bir tabiat cenneti olan Leylekler Vadisi, Beyşehir ilçesi sınırlarında yer alıyor. Yüzlerce leyleğe ev sahipliği yapan ve ismini de buradan alan vadi, Beyşehir Gölü kıyısında uzanıyor. Hem fotoğraf safarilerine katılmak hem de temiz havada doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için tercih edebileceğiniz Leylekler Vadisi, sevimli leyleklerin yanı sıra onlarca farklı kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

Çam ormanları arasında piknik yapmak için Konya'da girebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan ve leyleklerin doğal yaşam alanı olduğu için özenle korunan Leylekler Vadisi’ni ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret ederseniz ardıç ağaçları üstünde yuva yapan leylek ailelerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

58- Gevale Kalesi

Konya Kalesi olarak da bilinen Gevale Kalesi, Konya merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Takkeli Dağ zirvesinde unutulmaz bir tarih gezisi sunuyor. Anadolu Selçuklu Sultanı Süleyman Şah tarafından karargah olarak kullanılan ve günümüzde az bir bölümü ayakta kalan kalenin 5000 yıllık başka bir kalenin üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Bölgede yapılan kazılarda Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eser de bulundu. Deniz seviyesinden 1675 metre yükseklikte yer alan Gevale Kalesi’nin etkiletici surları ve Süleyman Şah'ın kılıcı ile açtığı söylenen kale kapısını görebilir, bölgenin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

59- Karatay Şehir Parkı

Konya'nın ilk ve tek hayvanat bahçesine de ev sahipliği yapan ve 343.000 m2 gibi devasa alanıyla Orta Anadolu’nun en büyük parklarından biri olan Karatay Şehir Parkı, hem şehrin kalabalığından uzaklaşıp yemyeşil güzellikler arasında dinlenmek hem de çocuklarınıza eğlenceli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz bir yer.

Etkileyici biyolojik göleti ile turistleri kendine çeken parkın içerisinde çocuk oyun parkları, spor sahaları, mangal yapabileceğiniz piknik alanları, çiçeklerle süslü kamelyalar ve yılın her dönemi sanatsal etkinliklerin gerçekleştirdiği etkinlik alanları bulunuyor. Yaz akşamlarının çok sevilen yürüyüş alanlarından biri olan Karatay Şehir Parkı’nın hayvanat bahçesini de ziyaret ederek çocuklarınızla güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

60- Altınapa Barajı

1963 ile 1967 yılları arasında Meram Çayı üzerine inşa edilen Altınapa Barajı, bölgeye sulama ve içme suyu sağlamak amacıyla tasarlandı. Baraj gölü, huzurlu atmosferi ve doğal güzellikleriyle sevilen bir gezi alanı haline gelen Altınapa Barajı’nın çevresinde donanımlı kamp alanlarını yanı sıra mesire alanları ve Meram Çayı’nı keşfe çıkabileceğiniz yürüyüş parkurları da bulabilirsiniz. Balık bolluğuna sahip gölde olta balıkçılığı yaparak dinlendirici bir gün geçirebilir veya Altınapa Barajı’nı gezerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

61- Piri Reis Parkı

Konya'nın Selçuklu ilçesinde ismini verdiği Piri Reis Caddesi üzerinde yer alan ve 46.000 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan Piri Reis Parkı, özellikle etkileyici gece aydınlatmaları ile yaz aylarında akşam yürüyüşleri için tercih ediliyor. Kamelyalar, çocuk oyun alanları, spor sahaları, çiçek bahçeleri, yürüyüş ve koşu yollarıyla şehrin sevilen parklarından biri haline gelen Piri Reis Parkı’nın kır bahçelerinde yorgunluk atabilir veya akşam yürüyüşlerinizde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

62- Panorama Konya Müzesi

Konya’nın kesinlikle ziyaret etmeniz gereken en etkileyici müzelerinden biri olan Panorama Konya Müzesi, Karatay ilçesinde Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Türkiye'nin kültürel merkezlerinden biri olan ve bir dönem Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'nın binlerce yıllık geleneklerini panoramik sergilerde inceleyebileceğiniz müze; Anadolu Selçuklu dönemine özgü taç kapısı, devasa avlusu, dünyanın pek çok bölgesinden Mevlevi okullarının maketleri, balmumu heykeller ve panoramik resimler gibi pek çok hazineye ev sahipliği yapıyor.

Hem İpek Yolu hem de Baharat Yolu üzerinde yer alan Konya'nın binlerce yıldır devam eden ticaret gelenekleri ve Anadolu Selçuklu dönemine ait etkileyici el sanatı örneklerini de yakından görebileceğiniz Panorama Konya Müzesi’ni pazartesi günleri haftanın her günü saat 09:0 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

63- Karapınar Çölü

Arabistan çöllerini andıran büyüleyici manzaralara şahit olmak için yerli ve yabancı turistlerin Konya’da mutlaka uğradığı yerlerden olan Karapınar Çölü, Türkiye’nin tek çölü olmasıyla ünlü ve şehir merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta Karapınar ilçesi sınırında yer alıyor. Sıcak hava ve kuraklıktan dolayı çöle dönüşen 4000 hektarlık bir alanı kapsayan Karapınar Çölü’nde 1960'lı yıllardan beri ağaçlandırma çalışmaları yapılmasına rağmen hala arazinin büyük bölümü çorak durumda. Devasa kum tepelerinin süslediği büyüleyici manzaralar arasında doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarına katılabileceğiniz çölde ATV safarileriyle de ilginç bir gün geçirebilir ve benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

64- Konya Aquapark (AquaKonya)

Sıcak yaz günlerinde hem serinlemek hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için ilk uğramanız gereken yerlerden biri de 2015 yılında hizmete açılan Konya Aquapark. Konya'nın ilk ve tek su parkı olmasının yanı sıra Türkiye'nin tek erkeklere ve kadınlara ayrı bölümler sunan su parkı da olan Konya Aquapark; her yaş grubuna uygun onlarca su kaydırağı, güvenlikli çocuk havuzları, erkek ve kadınlar için ayrı yüzme havuzları, kafeler, sosyal yaşam alanları ve güneşlenme teraslarıyla çok seviliyor. Gün boyu cankurtaran hizmetinin verildiği ve çocuklara özel animasyonların düzenlendiği Konya Aquapark, Selçuklu ilçesinde Gülsarayı Sokak üzerinde Azra Tatil Köyü girişinde, toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

65- Fasıllar Köyü ve Fasıllar Anıtı

Konya tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Fasıllar Köyü, Beyşehir ilçesine sadece 18 kilometre uzaklıkta gezilebilir. Hitit, Roma ve Bizans döneminden etkileyici tarihi yapıların süslediği köy, her köşesinde farklı bir medeniyetten izler taşıdığı için sıkça ziyaret ediliyor. Rehberli turlarla da keşfe çıkabileceğiniz ve binlerce yıllık yapılar arasında gezebileceğiniz köy, binlerce yıllık çarpıcı anıtlarıyla da tüm dünyadan arkeoloji meraklılarının ilgisini çekiyor.

Dünyanın en büyük kaya anıtlarından biri olan ve Hititler döneminden inşa edilen 3500 yıllık Fasıllar Anıtı’nı yakından görebileceğiniz gezinizde Hititler ile Mısırlılar arasında yaşanan efsanevi Kadeş Savaşı'nı yansıtan taş oymalar ve çift başlı aslan kabartmaları ile süslü etkileyici anıtın detaylarını inceleyebilirsiniz. 70 ton ağırlıktaki bir kayanın üstüne oyulan anıt, sadece Konya’nın değil Türkiye’nin de gizli tarihi hazinelerinden biri.

Konum Linki

66- Ilgın Kaplıcaları

Sadece kültürel ve tarihi zenginlikleriyle değil, şifalı kaplıcalarıyla da her yıl binlerce insanı misafir eden Konya'da hem yılın yorgunluğunu atmak hem de tedavi olmak için Ilgın Kaplıcaları’na uğrayabilirsiniz. Konya'ya yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta yer alan kaplıcalar; magnezyum, kalsiyum, sodyum, klorür, sülfat ve hidrokarbonat açısından zengin şifalı sularıyla başta böbrek ve idrar yolları olmak üzere onlarca çeşit rahatsızlığın tedavisi amacıyla kullanılıyor.

Osmanlı dönemlerinden beri yüzlerce yıldır insanlara şifa dağıtan Ilgın Kaplıcaları’ndan hem Evliya Çelebi'nin kitaplarında övgüyle bahsediliyor hem de kaplıcaların Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından romatizma tedavisi için ziyaret edildiği biliniyor. Sağlık tesisleri, termal oteller, aile banyoları, açık ve kapalı kaplıca havuzları gibi olanaklar bulabileceğiniz Ilgın Kaplıcaları’na otel servisleriyle veya Konya Otogarı’ndan her saat hareket eden Ilgın minibüsleri ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

67- Konya Hayvanat Bahçesi

Konya'nın ilk ve tek hayvanat bahçesi olarak 2005 yılında hizmete açılan Konya Hayvanat Bahçesi, açıldığı günden beri binlerce insan tarafından ziyaret edildi. Merkezi bir konumdaki Karatay Şehir Parkı içerisinde yer aldığı için Karatay Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen turistik merkez, 80'den fazla türden 500’e yakın hayvana ev sahipliği yapıyor.

Çocuklarınızla keyifli bir gezi yapabileceğiniz en popüler yerlerden olan Konya Hayvanat Bahçesi’nde aslanlar ve kaplanlardan yırtıcı kuşlara, sevimli lamalardan ve maymunlardan devasa yılanlara kadar pek çok vahşi hayvanı yakından görme şansı bulacaksınız. Soğutmalı kafeslerinde yaşatan Sibirya kaplanlarını da mutlaka görmenizi önerdiğimiz hayvanat bahçesinde sahipsiz hayvanlar için tedavi ve barınma hizmeti de sağlanıyor. Konya Hayvanat Bahçesi’ni haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

68- İstiklâl Harbi Şehitleri Anıtı

Konya'nın en çok ziyaret edilen simgesel yapıtlarından biri de Karatay ilçesinde yer alan İstiklâl Harbi Şehitleri Anıtı. Çanakkale Zaferi ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde hem Anadolu hem de Konya'da yaşanan durumu etkileyici maketler ve minyatürlerle anlatan bir müzesi de olan anıt, sizi o dönemlere geri götürecek. Etkileyici görsel tasarımlarını gelişmiş ses sistemleri ile tamamlayan müze, 460 m2 alanı kapsıyor.

İstiklâl Harbi Şehitleri Anıtı; Türk devletlerinin bayraklarıyla süslü Bayraklı Yol, Karşılama Kubbesi, Selçuklu Giriş Kapısı, Şehitlik Avlusu ve Gaziler Lokali gibi pek çok farklı bölümüyle de her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Karatay ilçesinde Dolapmektep Sokak üzerinde, Mevlana Müzesi’ne sadece 5 dakika yürüyüş mesafesindeki İstiklâl Harbi Şehitleri Anıtı’nı ve müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

69- İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

Konya’nın en köklü ailelerinden olan Koyunoğlu ailesi tarafından kurulan ve 1913 yılı yapımı klasik bir Osmanlı konağında hizmet veren İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi, Konya’nın binlerce yıllık tarihi ve kültürünü yansıtan zengin koleksiyonları ile görülmeye değer müzelerden biri. Arkeolojik ve etnografik eserlerin yanı sıra tabiat tarihi bölümünü de gezebileceğiniz müzenin dönem mobilyaları ve antikaları arasında keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Koyunoğlu Müzesi’nde 3000’e yakın arkeolojik eser, 4000’den fazla etnografik eser ve 4.500’den fazla sikke sergileniyor. Karatay ilçesinde Nevniyaz Sokak üzerinde yer alan müzeyi pazar günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

70- Gömeç Hatun Türbesi

Konya'nın Kız Kulesi olarak bilinen ve 13. yüzyıl Anadolu Selçuklu dönem mimarisini yansıtan Gömeç Hatun Türbesi, Konya merkezinde Selçuklu ilçesinde Ankara Caddesi üzerindeki Musalla Mezarlığı’nda yer alıyor. Şehirdeki diğer türbelerden farklı olarak bir anıtı andıran eyvanlı kemerleri ve mozaik süslemeleri ile dikkat çeken türbe, Mevlana'nın yetiştirdiği ve halk arasında çok sevilen müritlerinden biri olan Gömeç Hatun için inşa edilmiş. Anadolu Selçuklu Sultanı Rükneddin Kılıçarslan’ın da karısı olan Gömeç Hatun’un etkileyici türbesi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

71- Valide Sultan Hamamı ve Müzesi

Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Sultan II. Selim’in annesi olan Valide Sultan adına inşa edilen Valide Sultan Hamamı ve Müzesi, görülmesi gereken çarpıcı bir tarihi hazine. Mimar Sinan'ın Konya'da inşa ettiği eserlerden biri olduğu tahmin edilen hamam, şehrin en güzel camilerinden biri olan Sultan Selim Camii ile aynı dönemde, moloz ve kesme taşlarla tasarlanmış.

Klasik Osmanlı hamam mimarisi yansıtacak kubbeli tarzı ile dikkat çeken Valide Sultan Hamamı’nın soyunma, sıcaklık ve ılıklık bölümlerini gezebilir, günümüze kadar sağlam kalmış tarihi yapıyı inceleyebilirsiniz. Konya'nın Karapınar ilçesinde yer alan hamamı tarih ve kültür turlarıyla da gezme şansınız var.

Konum Linki

72- Yusuf Ağa Kütüphanesi

Konya'nın Karatay ilçesinde pek çok tarihi yapının sıralandığı Müze Alanı Caddesi üzerinde yer alan ve Mevlana Müzesi'nden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Yusuf Ağa Kütüphanesi, 1795 yılında 3. Selim'in annesi Mihrişah Sultan tarafından inşa ettirilen etkileyici bir yapı. Uzun yıllar boyunca ilmi araştırmalar ve eğitimler için kullanılan tarihi kütüphane günümüzde de 3000’den el yazması ve binlerce kitabıyla kültür meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Hem tarihi mimarisi hem de zengin koleksiyonlarıyla Konya'da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Yusuf Ağa Kütüphanesi’ni pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Konum Linki

73- Ereğli Müzesi

Konya'nın tarihi ilçelerinden Ereğli'de Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Ereğli Müzesi, binlerce yıllık tarihi hazinelerin sergilendiği etkileyici koleksiyonlarıyla ziyaret edilmeye değer başka bir Konya müzesi. 1968 yılında hizmete açılan müzede Cilalı Taş Devri, Bakır Çağı ve Tunç Çağı’nın yanı sıra Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce paha biçilmez eseri yakından görebilirsiniz.

Konya ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen eserlerin sıralandığı açık, kapalı ve yarı açık olmak üzere 3 tane farklı bölümü bulunan Ereğli Müzesi’nde arkeoloji bölümünün yanı sıra yöresel eserlerle süslü etnografya salonunu da gezebilirsiniz. El yazması Kur'an-ı Kerim, İslam dönemine ait sikke ve madalyonlara kadar pek çok çarpıcı esere sahip müzede 2 milyon yıllık mamut kemiklerini de mutlaka incelemelisiniz.

Konum Linki

74- Selçuklu Çiçek Bahçesi

Konya'nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin içerisinde yer alan ve 250.000 çiçeğin süslediği büyüleyici bir manzaraya sahip Selçuklu Çiçek Bahçesi, doğa severlerin ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken bir yer.

8700 m2 alanı kapsayan çiçek bahçesinde seyir terasları, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları ve hatıra köşeleri sıralanıyor. Düğün fotoğrafları çekmek için de sıkça ziyaret edilen Selçuklu Çiçek Bahçesi’ni gezdikten sonra hemen yan taraftaki Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne uğrayabilir ve orada da onlarca farklı kelebeğin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Çiçek bahçesini pazartesi günleri hariç haftanın her günü 12:00 ile 20 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

75- Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi

Konya'nın sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak etkileyici müzelerinden biri de 1905 yılı yapımı tarihi bir Osmanlı konağında hizmet veren ve Kurtuluş Savaşı dönemini yaşatan çarpıcı koleksiyonlarıyla ilgi gören Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi.

Batı Cephesi Karargâhı, Kurtuluş Savaşı döneminde Konya’nın ilçesi Akşehir'e taşındı ve 9 ay boyunca günümüzde müze olan konakta çalışmalarına devam etti. Mustafa Kemal Atatürk'ün taarruz emrini verdiği yer olmasıyla da özel bir öneme sahip konağın dönem mobilyaları ile süslü odalarını, İsmet İnönü ve diğer komutanların çalışma odalarını gezebilirsiniz. Kurtuluş Savaşı'na ait yüzlerce belge ve fotoğrafların da sergilendiği müzede pek çok antika eşyayı da inceleyebilirsiniz. Akşehir ilçesinde İnönü Caddesi üzerinde yer alan Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi’ni haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

76- Yerköprü Mağarası

Konya'nın en bilinen tabiat harikalarından Yerköprü Şelalesi ile birlikte keşfe çıkabileceğiniz Yerköprü Mağarası, tamamen traverten içinde yer alan ülkemizin en ilginç mağaralarından biri. 5000 metre uzunluğundaki mağaranın şelale göleti içinde yer alan 3 metrelik girişinde dalışlar yaparak benzersiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Hem doğa yürüyüşleri hem de rehberli mağaracılık turlarıyla yakından görebileceğiniz Yerköprü Mağarası’nın içindeki milyonlarca yılda oluşmuş sarkıt ve dikitler arasında unutulmaz bir gün geçirebilir, benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

77- Körükini Mağarası

Konya, doğa gezileri ve mağaracılık turlarının önemli bir parçası olan, Uzunsu Deresi’nin kayaları milyonlarca yıl boyunca aşındırmasıyla oluşan Körükini Mağarası, Balatini Mağarası olarak da biliniyor. 320 metre uzunluğa ve 30 metre yüksekliğe sahip mağaranın iç bölümlerini iyi düzenlenmiş gezi yoluyla keşfe çıkabilir ve birbirinden güzel 3 farklı galeriyi gezebilirsiniz. Damlataş havuzları, devasa sarkıtlar ve dikitlerin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Körükini Mağarası’nın göletinde ise botlarla gezilere çıkabilirsiniz. Konya'nın Derebucak ilçesine bağlı Çamlık beldesinde bulunan mağara, şehir merkezine yaklaşık 145 kilometre uzaklıkta.

Konum Linki

78- Ak Manastır

Konya’da gezebileceğiniz başka bir etkileyici mağara manastırı olan Ak Manastır, tarihi kayıtlarda Eflatun Manastırı ve Deyrieflâtun olarak da geçiyor. Uzun tarihi boyunca pek çok efsaneye konu olan manastırda Mevlana’nın 7 gün ve 7 gece kaldığı, mağara içinden akan ayazma suyunun da kutsal olduğuna inanılıyor. İlk Hristiyanlık dönemlerinde yumuşak kayalar oyularak inşa edildiği düşünülen Ak Manastır’ın mağara içinde sıralanan şapelleri, iki kilisesi, keşiş ve yaşam odaları arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz. Konya’ya sadece 4 kilometre uzaklıkta Takkeli Dağ’ın eteklerinde yer alan manastır, günümüzde de kutsal kabul ediliyor ve her yıl belirli dönemlerde Ortodokslar tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

79- Güvercinlik Mağarası

Milyonlarca yıllık etkileyici mağaralar açısından çok zengin olan Konya’da rehberli turlar ile gezebileceğiniz başka bir güzel mağara da Güneysınır ilçesinde yer alan Güvercinlik Mağarası. 130 metre derinliğe sahip ve 2 farklı galerisi bulunan mağara, 300 metreyi geçen büyüklüklerdeki devasa sarkıtlar ve dikitleri ile ünlü. Milyonlarca yıllık damlataş havuzları arasında gezebileceğiniz Güvercinlik Mağarası, en sıcak yaz günlerinde bile serin kalan temiz havasıyla da keyifli bir gezi deneyimi sunuyor.

Konum Linki

80- Obruk Yaylası

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için gidebileceğiniz en popüler yerlerden biri olan Obruk Yaylası, Karapınar ilçesinde deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alıyor. İlginç manzarasından dolayı çok ziyaret edilen Obruk Gölü'nden Tuz Gölü’ne kadar devam eden yayla, kuru ve sulu olarak iki bölüme ayrılıyor. Yılın her mevsimi doğa gezileri, bisiklet turları ve kamp yapmak için gidebileceğiniz Obruk Yaylası, aynı zamanda sulak alanlarında yüzlerce kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Obruk Yaylası gezilerinizde hem Obruk Gölü’nün hem de gölün yanında inşa edilen tarihi bir yapı olan Obruk Han’ın harika fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

81- Kanyon Parkı

İsmini çevresindeki kanyonu andıran sarp kayalardan alan Kanyon Park; rengarenk çiçek bahçeleri, süs havuzları, yürüyüş parkurları, spor sahaları, eğlenceli çocuk oyun parkları, mesire alanları, futbol ve basketbol sahalarıyla Konya merkezinde keyifli gün geçirebileceğiniz sevilen parklardan biri. 122.000 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan park, etkileyici kanyon manzaraları eşliğinde hafta sonu sporu yapmak veya kafeler ve restoranlarda yorgunluk atmak için ideal. Selçuklu ilçesinde Gülvatan Sokak üzerinde yer alan Kanyon Park, haftanın her gün 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

82- Nene Hatun Parkı

nene hatun parkı

Konya'nın merkezi ilçesi Selçuklu'da şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşıp yemyeşil güzellikler arasında yorgunluk atabileceğiniz en popüler yerlerden biri de Nene Hatun Parkı. 1 kilometreyi aşan yürüyüş parkuru, spor aletleri, çocuk oyun alanları, çay bahçeleri, Konya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz restoranları, manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kafeleri ile günün her saati hareketli olan Nene Hatun Parkı, hafta sonları organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar için de sıkça ziyaret ediliyor. Nişantaş Sokak üzerinde güzel bir konumda bulunan Nene Hatun Parkı’na hem toplu taşıma araçlarıyla hem de kısa bir yürüyüşle şehir merkezinden kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

83- Kulesite AVM

Konya'nın merkez ilçesi Selçuklu'da Kule Caddesi üzerinde yer alan Kulesite AVM, şehrin en hareketli ve popüler alışveriş merkezlerinden biri. Hem alışveriş yapmak hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz Kulesite AVM; 100’den fazla ulusal ve uluslararası markanın satıldığı mağaza, restoranlar, kafeler, sinema salonları ve çocuk oyun alanları ile hizmet veriyor. Konya'nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak yılın her dönemi hem yetişkinler hem de çocuklar için onlarca etkinliğin düzenlendiği, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 arasında açık olan Kulesite AVM’ye şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçları ile rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

84- Konya Kentplaza AVM

120’den fazla mağazası, sinema salonları, kafeleri, dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranları ve sosyal yaşam alanlarıyla Konya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri de Konya Kent Plaza AVM. Selçuklu ilçesi Ataseven Caddesi üzerinde yer alan ve toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz alışveriş merkezi, geniş çocuk oyun parkları ve zengin sosyal alanlarıyla hem çocuklar hem de yetişkinler için pek çok olanak sunuyor. Konya Kentplaza AVM, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

85- Selçuklu Köşkü

selçuklu köşkü

Konya şehir merkezini gezerken ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılardan biri de Alaaddin Tepesi’nde tarihi Alaaddin Camii'nin hemen yanında yer alan Selçuklu Köşkü. I. Süleyman Kılıçarslan döneminde inşa edilen ve I. Alâeddin Keykubad tarafından geliştirilen köşk, bundan dolayı Alaaddin Köşkü olarak da biliniyor. Selçuklu dönemine özgü etkileyici kobalt mavisi çinilerle süslenen ve kesme taşlarla inşa edilen Selçuklu Köşkü, etkileyici mimarisiyle İstanbul, Edirne ve Bursa'daki Osmanlı saraylarına da ilham kaynağı olmuş. Alaaddin Tepesi'nin tarihi hazineleriyle birlikte gezebileceğiniz Selçuklu Köşkü, hem mimari güzelliği hem de tarihi değeriyle ilgi gören tarihi hazinelerimizden biri.

Konum Linki


elifcokan
Elif Çokan Palaz
23 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar