Seyahatlerde paramızı nasıl taşımalıyız

Seyahatlerde paranızı taşımak için en güvenilir yöntem, boynunuza asabileceğiniz küçük fermuarlı çanta ya da bel çantası kullanmaktır.

Devamını Gör

Yurtdışı yolcusu 2 yılda 1 cep telefonu getirebiliyor!

Cep telefonları ve akıllı telefonlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Yurtdışı seyahatlerimizde sadece kendimize değil, sipariş veren yakınlarımıza da telefon getirmeye çalışırız. Yurtdışına çıkmasak da istediğimiz telefona sahip olmak için yurtdışına giden bir tanıdık bakınırız. Ama her yurtdışına giden istediği kadar telefon getirme hakkına sahip değil. Bir başka deyişle bu iş uzaktan göründüğü gibi kolay ya da sınırsız değil! Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurtdışı seyahatinden bireysel olarak 2 takvim yılı içerisinde 1 tane cihaz getirebiliyor. Kısaca, pasaport başı 2 yılda 1 cep telefonu getirmek mümkün. Türk vatandaşları yurtdışından 2010 yılında 760 bin, 2011’de ise 1 milyon cep telefonu getirdi. Elbette cihazın yurda getirilmesi yeterli değil. Yurtiçinde kullanabilmek için bu cihazların kayıt ettirilmesi gerekiyor.

Devamını Gör

Hangi ülkelere seyahat eden Türkler daha rahat eder?

Yurt dışına seyahat edecekler için gidilecek ülkede yabancılık çekmemek de seyahatin keyfini arttıran etkenlerin başında geliyor. Hangi ülkede rahat ederiz, hangi ülkede yemekleri gönül rahatlığıyla yiyebiliriz, dil bilmeden de gezilebilecek yerler nerelerdir gibi sorularınızı cevaplayacak bir rehber hazırladık.

Devamını Gör

Yurt dışı çıkış harcı nedir ?

Yurt dışı çıkış harcı nedir ? sorusuna, Enuygun.com Editörü Tuğba Hacıbayramoğlu yanıt veriyor. Videoda cevabı bulabilirsiniz.

Devamını Gör