• Anasayfa
  • Bilgi
  • Hangi ülkelere seyahat eden Türkler daha rahat eder?

Hangi ülkelere seyahat eden Türkler daha rahat eder?

cemdisbudak

Yurt dışına seyahat edecekler için gidilecek ülkede yabancılık çekmemek de seyahatin keyfini arttıran etkenlerin başında geliyor. Hangi ülkede rahat ederiz, hangi ülkede yemekleri gönül rahatlığıyla yiyebiliriz, dil bilmeden de gezilebilecek yerler nerelerdir gibi sorularınızı cevaplayacak bir rehber hazırladık.

İçindekiler

Yemek konusunda en rahat edilebilecek yerler

Türk mutfağına alışkın biri için yurt dışında yemek yemek dünyanın en zor işlerinden biri. “Acaba ne kattılar yaparken, aa o da yenir mi ya” dediğiniz çok sayıda yemek olduğunu tahmin edebiliyorum. Türk mutfağına en yakın yemekler Orta Doğu ülkelerinde ve Akdeniz mutfağının hakim olduğu ülkelerde bulunuyor. Zeytinyağlı yemeklere alışık olanlar için İspanya, Portekiz, İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde çok sayıda yemek var. Özellikle İspanyolların tapas adını verdikleri mezeler ve İtalyanların meşhur makarna ve pizzası buradan da alışık olduğunuz yiyecekler. İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi ülkelerde de bizim damak tadımıza uygun kebaplar ve et yemekleri bulunuyor. Yunanistan ise neredeyse bizimki ile aynı mutfağa sahip; rakı balık keyifleri bile aynı. Tek fark Yunanistan’da anasonu daha az olan rakı benzeri uzo içiliyor. Avrupa’nın her yerinde döner bulabilirsiniz. Domuz eti veya domuz yağı kullanılmış ürünlerden uzak durmak istiyorsanız Fransa, Belçika gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu yerleri tercih edebilirsiniz, buralarda çok sayıda size uygun restoran var.

Hangi ülkede dil bilmeden de anlaşabiliriz?

Bu soruya ilk olarak verilecek cevap elbette ALMANYA. Berlin, Köln gibi çok sayıda şehirde neredeyse Almanlar kadar Türk var. Hemen hemen hepimiz en azından ortaokulda İngilizce gördüğümüzden ve yabancı markalardan dolayı alışık olduğumuzdan; İngilizce konuşulan ülkelerde birkaç kelime ile işinizi halledebilirsiniz. Rusya’ya yaptığım yolculukta Latin harflerini özlediğimi söylemeliyim. Pek misafirperver ve yardımsever olduklarını da söyleyemem. Bu konularda bizim gibi sıcakkanlı olan Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri ve Balkan ülkelerini önerebilirim.

Uçak Bileti

Hangi ülkedeki otellerde rahat ederiz?

Avrupa’ya seyahat edenler için tavsiyem Paris şehir merkezindeki oteller. Bunun temel nedeni ise dünyanın en çok ziyaret edilen yeri olması ve turizm, hizmet sektörüne yapılan yatırımlar. Buradaki otellerde dünyanın her yerinden müşteriler olduğu için o otelin sizden önce de Türk misafirleri olma ihtimali yüksek. İspanya’da özellikle Barselona ve Madrid’de bulunan otellerde, İngiltere’de Londra, Hollanda Amsterdam’da da Türk misafirlere alışkınlar.

Ulaşım açısından en çok nerede rahat edebiliriz?

Türk halkı olarak trafikten bıkmış olduğumuzdan dolayı gelişmiş metro ağı olan şehirler hoşumuza gidiyor. Metro denilince aklımıza ilk gelenler ise yılda 2.8 milyar insanı taşıyan Tokyo metrosu, 172 istasyonu olan ve tarihi yapısıyla Moskova metrosu, dünyanın en eski metrolarından Paris metrosu ve 462 istasyonlu New York metrosudur. Londra’da da ulaşım için ideal yöntem de yine metro. Yurt dışında gerekmedikçe taksi kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Peki Türkler en çok nereye, neden gidiyorlar?

En çok gidilen yerlerin başında Avrupa ülkeleri geliyor. Vize zorunluluğu olsun olmasın ilk tercihimiz Paris, Londra, Madrid gibi Avrupa’nın önemli başkentleri. Buraya giden diğer turistler gibi Türk turistler de gezilip görülmesi gereken ünlü binalar ve eserler için geliyor. Batum ve Kıbrıs da casinolardan dolayı en çok tercih edilen yerlerden. Uzun uçuş yapan Türklerin tercihi ise Kuzey Amerika kıtası ve ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devleti. ABD’ye gençler Work and Travel için biraz daha büyükler ise gezmek veya çalışmak için gidiyor.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar