Türkler en çok hangi ülkelere gidiyor?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerine göre yurt dışına giden Türkler en çok Gürcistan'a gidiyor. 2015 yılında Türkiye'den 1 milyon 143.377 kişi Gürcistan'a gitmiş. Bunda hiç şüphesiz Gürcistan'a vizesiz hatta pasaportsuz bile gidilebilmesinin etkisi büyük. Çünkü 2010 yılına kadar yılda 200 bin kişinin bile ziyaret etmediği Gürcistan'a, vize ve pasaportsuz giriş kaldırılınca talep artmış. Ayrıca Artvin ve bölgesindekiler de genelde Batum havalimanını kullanıyor.

İkinci sırada Yunanistan var

İkinci sırada komşu ülke Yunanistan var. Geçtiğimiz yıl tam 898.919 Türk, Yunanistan'ı ziyaret etmiş. Yunanistan ziyaretçi sayısındaki artışta da özellikle Yunan adalarına gidişlerde yaşanan kolaylıkların etkisi büyük. Deniz kapılarından da ada vizesi alınabiliyor.

 

Bulgaristan'ı geçen yıl 659 bin kişi ziyaret etmiş

Üçüncü sırada bir başka komşu ülke Bulgaristan var. 659.140 kişi 2015 yılında Bulgaristan'ı ziyaret etmiş. Bulgaristan'a turistik amaçlı gezenlerin yanı sıra karayolunu transit olarak da kullananlar bulunuyor. Bulgaristan, Schengen vizesine dahil olsa da Yunanistan'ın aksine karayolunu kullananlar için transit vize kolaylığı sağlıyor. Avrupa ülkelerine araba ya da otobüsle gidenler de Bulgaristan'ı tercih edebiliyor.

Almanya'da ziyaretçi sayısı değişmiyor

Akraba, eş dost, ziyaret, turizm hatta fuar ve ticaret derken Almanya da listede üst sıralarda yer alıyor. Almanya'yı geçtiğimiz yıl 477.927 kişi ziyaret etmiş. Almanya'yı ziyaret edenlerin sayısı 2003 yılından beri birbirine çok yakın. Almanya'dan sonra Türklerin en çok ziyaret ettiği 5. ülke ise İsviçre. 271.064 kişi geçtiğimiz yıl İsviçre'yi ziyaret etti. İsviçre'yi hem turistik ziyaret edenler var hem de buradaki akrabalarını görmeye gidenler.

 

ABD'ye ilgi var

Amerika Birleşik Devletleri de Türklerin ziyaret etmeyi sevdiği ülkelerin başında geliyor. Newyork, Miami, Florida, Houston gibi ünlü şehirler Türklerin en çok gitti yerler. ABD'yi 2015 yılında 251.903 kişi ziyaret etmiş. ABD'den sonra bir başka komşu ülke Azerbaycan geliyor. Azerbaycan'a giden Türklerin sayısı da geçen yıl 212.308 kişi oldu. Daha sonra 163.500 kişiyle İran ve 94.441 kişiyle de Hollanda geliyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar