Seyahatlerde paramızı nasıl taşımalıyız

ipekincir

Seyahatlerde paranızı taşımak için en güvenilir yöntem, boynunuza asabileceğiniz küçük fermuarlı çanta ya da bel çantası kullanmaktır.

Yabancı bir ülkede paranızı ya da pasaportunuzu çaldırmak sizi çok zor duruma sokabilir. Tanımadığınız, bilmediğiniz bir ülkede sıkıntıya düşebilirsiniz. Bu yüzden tarih boyunca en güvenli para taşıma yöntemlerinden biri olan ve boynunuza asılan ince ipli fermuarlı küçük çantalardan edinebilirsiniz.

Boyna takılan ucuz bir çanta alın

guvenli-canta

Askerler ya da hacca gidenlerin taşıdıkları bu tür çantalar, zaten çok ucuz; bir tane temin etmenizi tavsiye ederiz. Ya da bele takılan çantalardan da kullanabilirsiniz. Pasaport ve ana paranızı bu çantaya koyduktan sonra cebinizde ya da cüzdanınızda günlük harcamalarınız için bir miktar para bırakabilirsiniz. Hatta dönüş uçak biletini de buraya koyabilirsiniz. Ayrıca bu çantaların içerisine metal koymazsanız güvenlik kapılarından da rahatça geçersiniz. Pasaport kontrollerinde sorun yaşamazsınız.

 

Uçak Bileti

Pasaporta da dikkat!

guvenli-canta

Yurtdışı seyahatlerinde paranız kadar pasaportunuzu kaybetmemek de çok önemli. Çünkü pasaportunuz kaybettiğiniz zaman bir sürü formalite işlemlerle uğraşmanız gerekir. Konsolosluklardan seyahat belgesi alırsınız. Ancak uçuşunuz hafta sonu ise ve konsolosluklar kapalı olduğu için uçuşunuzu iptal ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Dönüşte eski pasaportunuz için yeniden işlem yapmanız gerekir vs. Bu da sizi bir sürü formaliteye zorlar. İyisi mi seyahatlerde dikkatli olup boyun ya da bel çantasıyla önlem almaya çalışın.


ipekincir
İpek İncir
439 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN