• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yabancı ülkelere ucuz seyahat etmenin yolları nelerdir?

Yabancı ülkelere ucuz seyahat etmenin yolları nelerdir?

tugbahacibayramoglu

Yabancı ülkelere ucuza seyahat etmek giderek kolaylaşıyor. Karşılaştırma siteleri, interrail, Couchsurfing aracılığıyla daha hesaplı yolculuk yapabilirsiniz. Aşağıda ucuz seyahate dair ipuçlarını sizlerle paylaştım. Yurt dışına seyahat etmeyi gözünüzde büyütmeyin. İsteyin ve planlı programlı hareket edin yeter.

İçindekiler

1-Uçak bileti promosyonlarını kaçırmayın

Yurt dışı seyahatinizi ucuza getirmek için ilk dikkat etmeniz gereken nokta uçak, otobüs ve tren gibi ulaşım araçlarının biletlerini ucuza almaktır. Promosyonlu uçuk biletleri takip edebilir ya da küçük havayollarıyla hatta gerekirse aktarmalı uçarak, daha ucuza bilet satın alabilirsiniz. Karşılaştırma siteleri bu konuda size çok yardımcı olacaktır.

2-Tren ya da otobüsle seyahat

Uçak bileti pahalıysa otobüs ya da treni de deneyebilirsiniz. Örneğin İstanbul-Üsküp arası uçakla en ucuz dönemlerinde bile vergiler dahil 100-200 Euro tutarken, otobüs bileti 20 Euro’dan satılıyor. Tabii aylar öncesinden ucuza da uçak bileti satın alabilirsiniz.

Uçak Bileti

3-Otel fiyatlarını karşılaştır gerekirse oda kirala

Otel yani barınma ihtiyacını ucuza getirmek için otel fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Bazen pahalı oteller de belli sezonlarda fiyat kırabiliyor böyle bir fırsat bulursanız kaçırmayın. Ya da bazı ülkelerde geçerli olan oda kiralama yöntemini kullanabilirsiniz. Couchsurfing sistemine üye olarak bedava da konaklama yapabilirsiniz. Couchsurfing de gideceğiniz yerde bu sisteme üye olan ev sahiplerini buluyorsunuz onlar size bedava oda ya da yatak sağlıyor. Ama siz de, size gelen yabancılara aynı imkanı sunmalısınız. Güvenlik anlamında buradaki puan ve yorumlara dikkat edebilirsiniz. Kalabalık bir grupla gidecekseniz günlük ev de kiralayabilirsiniz. Daha ucuza gelebilir.

4-İnterrail ile tek biletle pek çok ülke

İnterrail sistemiyle bir tek tren biletiyle birçok Avrupa ülkesini gezebilirsiniz. Üstelik AB’ye üye Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda gibi büyük ülkelerde de bu sistem kullanılıyor. 5 günden 30 güne kadar ve ülkeye göre seçebileceğiniz çeşitli türleri var. Örneğin İstanbul’dan Amsterdam’a bu şekilde trenle gidebilirsiniz. Oradan Almanya ve İtalya’ya da geçebilirsiniz.

5-Araba kiralayın

Birbirine yakın şehirler ya da ülkelere gidecekseniz uçak ya da trenle yapacağınız yolculuktan sonra, araba kiralayarak gezebilirsiniz. Avrupa ülkelerinde araba kiralamak ve ülkeler arası geçiş yapmak kolay.

6-Ülkelerin tatil zamanlarına dikkat!

Gideceğiniz ülkenin tatil zamanları paskalya vs. o şehirler için uçak bileti ve otel fiyatlarını biraz ucuzlatabilir. Örneğin Barcelona ve İspanya’dan paskalya zamanı çok sayıda turist geleceği için uçaklar geriye boş gitmemek adına fiyatlarında indirim yapabiliyor. Böyle zamanları da değerlendirebilirsiniz. Festival zamanları ise otel ve uçak bileti fiyatları yüksek olabiliyor.

7-Restoran yerine fast food

Bazı ülkelerde özellikle restoranlarda yemek yemek pahalıya mal olabilir. Bu durumda fast food tarzı hamburger, sandviç gibi ayak üstü atıştırmalık yemekleri seçebilirsiniz. En azından birkaç gün böyle idare edip bir iki akşam yöresel yemekler yiyebilirsiniz

8-Paranız yoksa daha ucuz şehirleri tercih edin

Yurtdışına seyahat etmek istiyorsunuz ancak bu seyahat için ayırabileceğiniz bütçe çok fazla değilse öncelikli olarak daha ucuz şehirleri tercih edebilirsiniz. Örneğin Londra ve Moskova pahalı bir şehirdir. Ancak Dubrovnik, Prag, Barcelona gibi nispeten daha ucuz kentlere gidebilirsiniz.

9-Şehir bilgilerini araştırın

İnternet üzerinden gideceğiniz yere ait gezilecek yerler, ulaşım vs. gibi bilgileri önceden araştırmanızda fayda var. Bu sizin seyahatinizi hem daha verimli kılar hem de özellikle konaklama konusunda daha isabetli bir tercih yapmanızı sağlar. Bazı şehirlerde tek kartla ulaşım ve müze gezilebiliyor böyle imkanları da değerlendirebilirsiniz. Enuygun/galeri sayfasından çok sayıda şehrin gezilecek görülecek yerlerini araştırabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar