Roma nasıl bir şehirdir?
İtalya gezi rehberi

Roma nasıl bir şehirdir?

Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olan Roma, aynı zamanda Avrupa kültürünün baş merkezlerinden biridir. Özellikle Papa’nın ikamet ettiği bağımsız bir devlet olan Vatikan’ın da şehrin içerisinde yer alması dikkat çekicidir.
Roma’da hava durumu
İtalya gezi rehberi

Roma’da hava durumu

Roma’da tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise yağışlıdır. Haziran ve Eylül ayları arasında hava sıcaklığı 25-30 derecelere kadar çıkarken, Kasım-Şubat arasındaki kış aylarında ise hava sıcaklığı gündüz genellikle 13-17 derece arasında seyreder.
Roma’da ulaşım
İtalya gezi rehberi

Roma’da ulaşım

Roma, “Fiumicino (Leonardo da Vinci)” ve “Ciampino” isimli iki havaalanına sahiptir.Leonardo da Vinci Havaalanı, Roma’nın birincil havaalanıdır. Alandan Roma şehir merkezine ekspres tren ile sabah saat 06.30 ile akşam 11.30 arasında rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekspres tren, havaalanı ve Roma’nın ana tren istasyonu olan “Stazione Termini” arasında hareket eder ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.
Venedik’te ulaşım
İtalya gezi rehberi

Venedik’te ulaşım

Marco Polo havalimanı ile Venedik şehir merkezi arası 12 km’dir. Havalimanından şehre ulaşım için taksi, otobüs, tren ya da feribot kullanılabilir. Otobüs ya da feribot en çok tercih edilen ulaşım aracıdır.