Roma’da ulaşım

Roma, “Fiumicino (Leonardo da Vinci)” ve “Ciampino” isimli iki havaalanına sahiptir.Leonardo da Vinci Havaalanı, Roma’nın birincil havaalanıdır. Alandan Roma şehir merkezine ekspres tren ile sabah saat 06.30 ile akşam 11.30 arasında rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekspres tren, havaalanı ve Roma’nın ana tren istasyonu olan “Stazione Termini” arasında hareket eder ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Devamını Gör

Roma’da hava durumu

Roma’da tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise yağışlıdır. Haziran ve Eylül ayları arasında hava sıcaklığı 25-30 derecelere kadar çıkarken, Kasım-Şubat arasındaki kış aylarında ise hava sıcaklığı gündüz genellikle 13-17 derece arasında seyreder.

Devamını Gör

Venedik’te ulaşım

Marco Polo havalimanı ile Venedik şehir merkezi arası 12 km’dir. Havalimanından şehre ulaşım için taksi, otobüs, tren ya da feribot kullanılabilir. Otobüs ya da feribot en çok tercih edilen ulaşım aracıdır.

Devamını Gör

Roma’da karnaval ve şenlikler

Yeni yılın Noel Babasına benzer İtalyanların da La Befana isimli bir kahramanı var. Efsaneye göre uzun burunlu ve kambur bir yaşlı cadı olan La Befana, bütün yılı iyi çocuklar için oyuncak ve hediye hazırlamakla geçiriyor. Hazırladığı bu hediyeleri ise her Ocak ayının 6.günü süpürgesi ile uçarak çocuklara getiriyor. Aslında La Befana’nın Noel Baba’dan farkı sadece yeni yılın 6. gününde gelmesi değil! İnanışa göre yaşlı cadı, kötü çocuklar için hain planlar da yapıyor.

Devamını Gör
x