İçindekiler

Havaalanları ve şehir merkezine ulaşım

Roma, “Fiumicino (Leonardo da Vinci)” ve “Ciampino” isimli iki havaalanına sahiptir.

Leonardo da Vinci Havaalanı, Roma’nın birincil havaalanıdır. Alandan Roma şehir merkezine ekspres tren ile sabah saat 06.30 ile akşam 11.30 arasında rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekspres tren, havaalanı ve Roma’nın ana tren istasyonu olan “Stazione Termini” arasında hareket eder ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Ciampino Havaalanı ise daha küçüktür. Genellikle charter ve ekonomik uçuşlarda kullanılır. Bu havalimanından şehir merkezine gitmek için gece saat 11’e kadar her yarım saatte bir kalkan COTRAL otobüsleri kullanılır. Termini Station’a gitmek için otobüse bindikten sonra Anagnina durağından A hatlı metro’ya geçilmesi gerekir.

Şehir içi toplu ulaşım

Roma’nın otobüs ağı oldukça geniş ve iyi çalışmasına rağmen şehrin kısa dönem ziyaretçileri daha çok metro ile ulaşımı tercih eder. Roma halkının “metropolitana” olarak bahsettiği Roma metrosu, A (kırmızı) ve B (mavi) olmak üzere iki hatta sahiptir. Bu iki hat, Roma’nın ana istasyonu olan Termini Central Station’da kesişir. Roma’da metro her 7-10 dakikada bir kalkar ve sabah saat 5.30’dan akşam 11.30’a (Cumartesi günleri saat 0.30’a) kadar çalışır.

Roma’daki yüzlerce otobüs hattı ise sabah saat 05.30’dan gece yarısına kadar çift yönlü olarak çalışır. Gece yarısından sabah saat 05.30’a kadar ise 20’nin üzerinde hatta kullanılan gece otobüsleri bulunur. Gece otobüsleri için ana istasyonlar Termini (Piazza dei Cinquecento) ve Piazza Venezia’dır. Şehirde ayrıca elektrikli otobüslere de rastlamak mümkündür.

Roma’da toplu ulaşım için kullanılacak biletler gazete bayilerinden, istasyonlardaki makinelerden temin edilebilir.

Taksi ile ulaşım

Roma’da taksimetre ile çalışan taksiler beyaz, diğerleri ise sarı renktedir. Havaalanından şehir merkezine ulaşımda ise taksimetre açmak yasaktır ve ücreti yaklaşık 40 Euro’dur. Sıkıntı yaşamamak için taksimetresi olan beyaz taksileri tercih edilmesinde fayda var.

Bisiklet ya da Vespa kiralama

Roma’nın tarihi merkezindeki hemen her yere yürüyerek ulaşılabilse de Vespa kiralayarak da gezilebilir. Vespa’ların günlük ücreti yaklaşık 40 ile 50 Euro arasında değişir.

 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
145 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar