Venedik deyince akla ilk önce tacirler, tarih ve kanallar gelir. Eskiden ticarete yön veren şehirlerden biri olan Venedik, 600 yıldır değişmeyen mimarisi, dar sokakları, tarihi binaları ve su kanalları üzerinden yapılan ulaşımı ile İtalya’nın en romantik ve ünlü şehirlerinden biridir. Ayrıca, Venedik Lagünü UNESCO tarafından belirlenen dünya mirasları listesinde yer alır.

118 adacıktan oluşan Venedik, yaklaşık 150 kanal ve 400 köprü ile birbirine bağlanmış olan bir ada şehirdir. “Vaporetti” denilen motorlu su araçları ve “trachetti” olarak isimlendirilen gondollarla şehirde gezinti yapmak en önemli aktivitelerden biridir.

Uçak Bileti

Venedik Avrupa’da motorlu araç girişinin yasak olduğu en geniş alana sahiptir. Şehrin caddeleri ve ara sokaklarında sadece yayalar dolaşabilir. Venedik’e gelen ziyaretçiler araçlarını şehrin girişindeki garajlara bırakmak zorundadır.

San Marco Meydanı başta olmak üzere şehirde görülebilecek birçok kilise, müze ve bina bulunur. Öte yandan ziyaretçilerin önemli bir kısmı Venedik’in dar sokaklarında kayboluncaya kadar gezmenin de inanılmaz keyifli olduğundan bahseder.  

Maske satan ve cam işçiliği yapan dükkânlar Venedik’in ünlü olduğu konular arasındadır.

Bölgenin tarihi ve turistik kısmı yukarıda bahsettiğimiz ada şehir olmakla birlikte Venedik’in anakarası olarak bilinen Mestre ise Venedik gezisinin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Venedik’in 70 bin kişilik nüfusuna karşılık Mestre, yaklaşık 170 bin nüfusuyla aslında bölgenin en kalabalık yerleşimidir. Bazı ziyaretçiler tarihi adaya ulaşım kolaylığı ve ucuz otelleri nedeniyle konaklamalarını Mestre bölgesinde yapmayı tercih ederler.

Mestre ve tarihi ada şehir Venedik dışında bölgede görülmesi yerler arasında Murano ve Burano başta olmak üzere Torcello, Lido gibi adacıklar da sayılabilir. Üstelik bu adalar yeme-içme ya da hediyelik eşya almak isteyenler için Venedik’ten daha ucuz alternatifler sunar.  


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN