İçindekiler

Marco Polo Havalimanından Venedik’e ulaşım

Marco Polo havalimanı ile Venedik şehir merkezi arası 12 km’dir. Havalimanından şehre ulaşım için taksi, otobüs, tren ya da feribot kullanılabilir. Otobüs ya da feribot en çok tercih edilen ulaşım aracıdır.

Otobüs ile

A.C.T.V’nin her yarım saatte bir kalkan 5 nolu ya da A.T.V.O’nun “Express service” otobüsleri ile havalimanından Roma meydanına kadar gidilebilir. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Meydana geldikten sonra ise şehir içinde gidilecek yer için büyük kanal üzerindeki vaporettolar kullanılır. Gondollar genellikle gezinti için kullanılan araçlardır.

Ada şehirde değil de Mestre’de konaklayacaklar ise yine A.C.T.V’nin 15 nolu ya da A.T.V.O’nun “fly bus” ları ile havalimanından Mestre’ye ya da Mestre tren istasyonuna ulaşabilirler.

Uçak Bileti

Feribot ile

Alilaguna isimli taşıyıcı şirket aracılığı ile Marco Polo havalimanından feribotlar aracılığıyla da Venedik’e ulaşılabilir. Üstelik bu feribotlar ile Venedik’te konaklanacak yere doğrudan ulaşılabilir. Yani Roma meydanına vardıktan sonra vaporetto’lara binmeye gerek kalmaz. Yalnız feribota binmeden önce konaklanacak bölgeye göre hangi güzergâhı kullanmak gerektiğini sormakta fayda var.

 

Venice Treviso Havalimanından Venedik’e ulaşım

Venedik şehir merkezine bu havalimanından ise A.T.V.O otobüsleri ile ulaşılabilir. Havalimanının şehre uzaklığı yaklaşık 30 km’dir.

Şehir içi ulaşım

Venedik şehir merkezinde sadece yayalar dolaşabilir. Motorlu kara aracı girişi yasaktır.  Venedik’e özel araçları ile gelen ziyaretçiler araçlarını şehir girişindeki otoparklara bırakmak zorundadır.

Şehrin içerisinde yürüyerek ya da vaporetto ve gondollar aracılığı ile su kanalları üzerinden ulaşım sağlanır. 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN