Venedik’te karnaval ve şenlik tarihleri

ipekincir
İçindekiler

1.      Venedik Karnavalı (Carnival of Venice)

venedik-karnavali-carnival-of-venice

Şehrin simgesi haline gelen Venedik Karnavalı genellikle Şubat ayının son günlerine denk gelir ve yaklaşık 10 gün sürer. Dünyanın en renkli ve en büyük maskeli balosudur. Karnaval boyunca maskeli kişilere başta San Marco Meydanı olmak üzere tüm Venedik sokaklarında rastlanabilir. Karnavalda maskelerin sadece günlük hayattan kaçışı değil aynı zamanda sosyal statü farklarını gizlemek adına takıldığı rivayet edilir. 18. yüzyılda Napolyon işgali ile son bulan bu karnaval, Venedik’te ortaçağdan beri devam eden bir gelenekti. 1970’lerden sonra yeniden düzenlenmeye başlandı.

2.      Venedik Bienali

venedik-bienali

Venedik Bienali, Çağdaş Sanat ve Mimarlık olarak iki farklı kategoride her sene yapılır. Tek sayı ile biten yıllarda güncel sanat bienali, çift sayı ilen biten yıllarda ise mimarlık bienali gerçekleşir. Yaz ayları boyunca bienal sanat etkinliklerinin ana lokasyonu Venedik Tersanesi’dir.

3.      Venedik Film Festivali

venedik-film-festivali

Venedik Uluslararası Film Festivali, Bienal etkinlikleri içerisinde yaz aylarının sonuna doğru düzenlenir. 2014 yılında 71.’si düzenlenecek olan ve toplam 11 gün süren bu etkinlik, dünyanın en eski film festivalidir. Lido bölgesinde gerçekleşir.

Uçak Bileti

4.      Arena di Campo San Polo (Açıkhava tiyatrosu)

arena-di-campo-san-polo-acikhava-tiyatrosu

Temmuz sonu ve Eylül başı arasında San Polo’da kurulan büyük bir açıkhava tiyatrosu etkinliğidir. İngilizce altyazılı güncel İtalyan filmleri izleme imkânı sunar.

5.      San Marco Festivali

san-marco-festivali

25 Nisan’da gerçekleşen bu festival oldukça eski bir gelenektir. San’t Elena adası ve Büyük Kanal girişi arasında gondol yarışları yapılır. Festival ayrıca gonca festivali olarak da anılır. Erkekler eşlerine ya da sevgililerine kırmızı gül goncası verir.

6.      Vogalongo

vogalongo

Mayıs ya da Haziran ayı içerisinde seçilen bir Pazar gününde düzenlenen kürek yarışlarıdır. Her yıl ortalama 5 binin üzerinde kürekçinin kaydolduğu bu yarışlarda, katılımcıların yarısı İtalya dışından gelenlerden oluşur.

7.      Venedik Maratonu

venedik-maratonu

Her Ekim ayının 4. Pazar günü gerçekleşir. 


ipekincir
İpek İncir
432 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN