Venedik’te karnaval ve şenlik tarihleri

betulsungurlu
İçindekiler

1.      Venedik Karnavalı (Carnival of Venice)

Şehrin simgesi haline gelen Venedik Karnavalı genellikle Şubat ayının son günlerine denk gelir ve yaklaşık 10 gün sürer. Dünyanın en renkli ve en büyük maskeli balosudur. Karnaval boyunca maskeli kişilere başta San Marco Meydanı olmak üzere tüm Venedik sokaklarında rastlanabilir. Karnavalda maskelerin sadece günlük hayattan kaçışı değil aynı zamanda sosyal statü farklarını gizlemek adına takıldığı rivayet edilir. 18. yüzyılda Napolyon işgali ile son bulan bu karnaval, Venedik’te ortaçağdan beri devam eden bir gelenekti. 1970’lerden sonra yeniden düzenlenmeye başlandı.

2.      Venedik Bienali

Venedik Bienali, Çağdaş Sanat ve Mimarlık olarak iki farklı kategoride her sene yapılır. Tek sayı ile biten yıllarda güncel sanat bienali, çift sayı ilen biten yıllarda ise mimarlık bienali gerçekleşir. Yaz ayları boyunca bienal sanat etkinliklerinin ana lokasyonu Venedik Tersanesi’dir.

3.      Venedik Film Festivali

Venedik Uluslararası Film Festivali, Bienal etkinlikleri içerisinde yaz aylarının sonuna doğru düzenlenir. 2014 yılında 71.’si düzenlenecek olan ve toplam 11 gün süren bu etkinlik, dünyanın en eski film festivalidir. Lido bölgesinde gerçekleşir.

4.      Arena di Campo San Polo (Açıkhava tiyatrosu)

Temmuz sonu ve Eylül başı arasında San Polo’da kurulan büyük bir açıkhava tiyatrosu etkinliğidir. İngilizce altyazılı güncel İtalyan filmleri izleme imkânı sunar.

5.      San Marco Festivali

25 Nisan’da gerçekleşen bu festival oldukça eski bir gelenektir. San’t Elena adası ve Büyük Kanal girişi arasında gondol yarışları yapılır. Festival ayrıca gonca festivali olarak da anılır. Erkekler eşlerine ya da sevgililerine kırmızı gül goncası verir.

6.      Vogalongo

Mayıs ya da Haziran ayı içerisinde seçilen bir Pazar gününde düzenlenen kürek yarışlarıdır. Her yıl ortalama 5 binin üzerinde kürekçinin kaydolduğu bu yarışlarda, katılımcıların yarısı İtalya dışından gelenlerden oluşur.

7.      Venedik Maratonu

Her Ekim ayının 4. Pazar günü gerçekleşir. 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
145 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar