İçindekiler

Bu hafta sizleri Sonbahar’da gidip oldukça keyif alarak döneceğiniz Roma seyahatiyle baş başa bırakıyoruz. İtalya ve ve başkent Roma’da tarihle sanatın iç içe olduğu her dakikası keyifli geçecek seyahat sizleri bekliyor.

Roma’ya uçak bileti almanız çok kolay. Hemen enuygun.com uçak bileti sayfasına gelip Roma biletini tıklayın. Turistik bir şehir olduğu için de otel bulmakta zorluk çekmezsiniz..

Roma şehri 2.500 yılık tarihi ile adeta açık bir müze. Şehrin her yerinde tarihi eserler görmeniz mümkün. Batı Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Roma, tıpkı Doğu Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş.

Gezinize Kolezyum'dan başlayın

Roma’ya giden turistlerin ilk gezdiği yerlerin başında şehrin simgesi Kolezyum geliyor. Yılda yaklaşık 4 miyon kişinin ziyaret ettiği Kolezyum’dan yürüyerek İspanyol Merdivenleri’ne ve Aşk Çeşmesi’ne varabilirsiniz. Şehirde keyifli bir yolculuk yapmak için 110 Open denen kırmızı ya da Yeşil üstü açık otobüsleri tercih edebilirsiniz. Kişi başı 15 euro olan ve 24 saat boyuncu istediğiniz durakta inip aldığınız bileti tekrar göstererek bindiğiniz bu otobüslerdeki kulaklıklardan şehir hakkında bilgi de alabiliyorsunuz.

Aşk Çeşmesi'ne bozuk para atın

Antik Roma’da Pantheon, Pizazzo Navona, Castel Sant Agngelo, Trevi (Aşk) Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Victor Emanuelle II Anıtı gezilmesi gereken en önemli yerler. Tabi Roma denince dünyanın en önemli bölgelerinden olan Vatikan’ı ziyaret etmeden olmaz. Vatikan’ın merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Ekranlardan hep izlediğimiz Papa’nın konuşmalarını yaptığı balkonun baktığı meydan, turistlerin akınına uğruyor. Yine San Pietro Bazilikası’nın üstündeki kubbden şehir manzarası izlemenizi de tavsiye ederim. Via Condotti lüks markaların yer aldığı alışveriş merkezi. Burası da görülebilir.

Trevi Çeşmesi diğer adıyla Aşk Çeşmesi de Roma’nın simgelerinden. Burada arkanız dönük bozuk para atarsanız tekrar Roma’ya geleceğiniz söylenir. Şehir efsanesi ama deneyenler tuttuğunu söylüyor.smiley

Her yerde pizzacı var

Yemek konusunda hiç zorluk çekmezsiniz. Bizdeki simit dükkanları benzeri heryerde pizzacılar var. İster bir dilim alıp elinizde yiyin, isterseniz bir restauaranta oturun. Fiyatlar da bize göre çok yüksek değil. Şehirde su pahalı. Ama hemen hatırlatalım Roma’da çeşme suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. İtalya’ya gidip kahve içmeden dönmek de olmaz. Şehrin her yerinde kahve dükkanları var ve kahveler oldukça lezzetli.

Metroyu tercih edin

Roma’da genelde metro kullanmayı tercih edin. Taksi kullanacaksanız da pazarlık yapmayı unutmayın. Hemen hatırlatalım Roma gibi tarihi bir şehri keşfetmeniz için en az 3-4 günlük bir seyahat yapmanız gerekir. Ayrıca enuygun.com otel sayfasını tıklayarak otel rezarvasyonu da yapabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar