Roma’da tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise yağışlıdır. Haziran ve Eylül ayları arasında hava sıcaklığı 25-30 derecelere kadar çıkarken, Kasım-Şubat arasındaki kış aylarında ise hava sıcaklığı gündüz genellikle 13-17 derece arasında seyreder.

İçindekiler

Yaz

Haziran’dan Eylül ayı başlarına kadar olan yaz döneminde Roma’da her gün 9 saatten fazla güneş ışığından faydalanmak mümkündür. Ortalama sıcaklığın 28 derecelerde olduğu bu aylardaki bazı günlerde boğucu sıcak ile de karşılaşılabilir. Yağış ise yazın oldukça az görülür.

Sonbahar

Uçak Bileti

Roma’da sonbahar nem oranının en yüksek olduğu mevsimdir ve yağışlar oldukça fazladır. Gece sıcaklığı ile gündüz sıcaklığı arasındaki fark da bu aylarda fazla olur. Gündüz 20 derece olan hava sıcaklığı gece 7 derecelere kadar düşebilir.

Kış

Roma’da kışlar ayları da yağmurlu geçer. Aralık ayından Şubat’a kadar ortalama hava sıcaklığı 13 derecelerdedir ama bazen 4 derecelere kadar da düşebilir. Ocak ayı ise Roma’da en soğuk geçen aydır.

Bahar

Mart ve Mayıs ayları arasında dönem Roma’da havaların en rahat olduğu dönemdir. Ne çok sıcak, ne çok soğuktur. Ortalama hava sıcaklığı Mart ayında 15 derecelerde, Nisan’da 19, Mayıs’ta ise 22 derece civarında seyreder. Bu sebeple Roma’yı ziyaret için en ideal dönem bahar aylarıdır.

Roma'da ulaşım nasıl  sağlanır?


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN